Prawnicy reprezentujący pokrzywdzonych otrzymali te dokumenty już kilka dni temu, natomiast opinia publiczna pozna je w przyszłym tygodniu. Jest to warunek ugody, do jakiej doszło pomiędzy kościołem, a stroną skarżącą. Zawierają one informacje na temat 30 duchownych z chicagowskiej archidiecezji, wobec których wysunięto poważne oskarżenia dotyczące molestowania nieletnich.
W dniu przekazania dokumentacji kościół raz jeszcze wyraził troskę o tych, którzy cierpieli i wyraził żal za własne błędy.
“Przepraszam wszystkie ofiary dotknięte tymi grzechami i przestępstwami” – powiedział biskup pomocniczy, Francis Kane, podczas konferencji prasowej, powtarzając wcześniejsze słowa kardynała Francisa George`a zawarte w liście odczytanym w niedzielę we wszystkich chicagowskich parafiach.
Prawnicy reprezentujący pokrzywdzonych utrzymują, że kościół w niektórych przypadkach ukrywał przestępstwa i pozwalał oskarżonym księżom na dalszą pracę, czego wynikiem była jeszcze większa liczba przypadków molestowania nieletnich.
Przekazane im 6 tysięcy stron zawiera między innymi oskarżenia wobec 30 duchownych, którym postawiono poważne zarzuty. Prawnicy planują publikację tych informacji w najbliższy wtorek.
John O"Malley, adwokat reprezentujący archidiecezję powiedział, że 95% przypadków opisanych w dokumentach miało miejsce przed 1988 rokiem i żaden nie miał miejsca po roku 1996. Większość ofiar wystąpiła z oskarżeniami dopiero w ostatnich 13 latach.
Wśród przekazanych danych nie ma informacji na temat byłego księdza Daniela McCormacka, skazanego za przestępstwa seksualne. Sąd nie zgodził się na ich publikację w związku ze zbliżającą się kolejną rozprawą.
O"Malley dodał, że 14 spośród wymienionych 30 duchownych już nie żyje, a pozostali – z wyjątkiem dwóch – pozbawieni zostali święceń. Żaden jednak nie prowadzi działalności kapłańskiej. Prawnik archidiecezji zapewnił, że wszystkie przypadki zgłoszone zostały odpowiednim służbom.
Decyzja kościoła częściowo kończy ponad 9-letnią batalię prawników reprezentujących ofiary molestowania, domagających się upublicznienia wszystkich informacji. Wciąż jednak pozostaje 35 księży, wobec których pojawiły się zarzuty, a których nazwiska nie zostały ujęte w dokumentach.
Biskup Kane poinformował, że archidiecezja wypłaciła już ponad 100 milionów dolarów w odszkodowaniach w okresie ostatnich 25 lat. Wydatek ten pokryła w większości sprzedaż obligacji i terenów należących do kościoła.
Przekazane prawnikom dokumenty, które mają być opublikowane we wtorek, zawierają informacje dotyczące zarzutów wobec następujących duchownych:
Robert Becker Joseph Bennett, Kenneth Brigham, William Cloutier, Robert Craig, John William Curran, Joseph Fitzharris, James Hagan, Daniel Mark Holihan, Thomas Job, Thomas Kelly, Joseph Kissane, Norbert Maday, Robert Mayer, Vincent McCaffrey, William O"Brien, Joseph Owens, Emmanuel Pallakunnen, Russell Romano, Kenneth Ruge, Raymond Skriba, Marion Snieg, James Steel, Victor Stewart, Ralph Strand, Thomas Swade, Henry Swider, Walter Turlo, Donald Ulatowski, Michael Weston.
Watykan o pedofilii
W czwartek przed ONZ-owskim komitetem ds. praw dziecka, przedstawiciele Stolicy Apostolskiej dyskutowali z ekspertami o jej raporcie na temat pedofilii wśród duchownych.
Na rozmowy te Watykan wydelegował maltańskiego biskupa Charlesa Sciclunę, który przez wiele lat zajmował się sprawą pedofilii w Kościele w Kongregacji Nauki Wiary. Jest ona najwyższą instancją w postępowaniu kanonicznym przeciwko duchownym, którzy dopuścili się tego przestępstwa.
Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy genewskiej siedzibie ONZ, arcybiskup Silvano Maria Tomasi, oświadczył w Radiu Watykańskim, że przyjmie ona z “należytą uwagą komentarze i sugestie” komitetu. Watykański dyplomata stanowczo jednak odrzuca oskarżenia, jakoby Kościół nie dość surowo podchodził do tego problemu. Jego zdaniem zarzut ingerencji w pracę wymiaru sprawiedliwości bądź utrudniania jej jest bezpodstawny. Zwłaszcza obecnie, gdy papież Franciszek zalecił w tej sprawie całkowitą jawność.
Stolica Apostolska jest sygnatariuszem Konwencji Ochrony Praw Dziecka. ONZ bada czy Watykan stosuje się do przepisów tego dokumentu. Stolica Apostolska podkreśla, że Kościół postrzega każdą osobę jako "nienaruszalną" – zarówno ciało, umysł jak i duszę. Arcybiskup Silvano Tomasi przekonywał podczas posiedzenia, że Watykan z otwartością przyjmie sugestię od komitetu ONZ, by wypełnić swoje zobowiązania.
Ofiary seksualnych nadużyć podkreślają, że nadszedł czas by położyć kres, jak mówią, "zatajaniu globalnego skandalu". Tymczasem w grudniu papież Franciszek ogłosił powstanie specjalnej komisji w Watykanie, która ma zwalczać przypadki pedofilii a także oferować pomoc ofiarom nadużyć.
na podst Chicago Tribune, BBC, IAR
'