----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

22 stycznia 2014

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Każdy na pewno słyszał o luksusowych i bardzo drogich samochodach elektrycznych amerykańskiej firmy TESLA. Mało kto pamięta o największym rywalu i w opinii wielu osób, producencie ładniejszych i jeszcze bardziej luksusowych pojazdów elektrycznych, Fisker Car. Być może już w lutym nowym właścicielem upadłej firmy zostanie chińska korporacja z Elgin w naszym stanie.

Wanxiang America, posiadająca główną siedzibę w Elgin, zarządza 28 fabrykami w 14 stanach USA, w których zatrudnia prawie 6 tysięcy osób. Ta chińska grupa kapitałowa szacuje, że dostarcza podzespoły do co trzeciego samochodu produkowanego w Stanach Zjednoczonych.

Być może juz niedługo chińska korporacja sama zajmować się będzie wytwarzaniem całych pojazdów. Wszystko zależało będzie od wyniku aukcji, jaka będzie miała miejsce już 12 lutego.

Co ciekawe, jedynym liczącym się rywalem w przetargu będzie Richard Li, syn magnata finansowego z Hong Kongu.

Walka dotyczy amerykańskiego producenta Fisker Car. Firmy, która jako jedna z pierwszych w świecie stworzyła samochód hybrydowy, po wielu perypetiach finansowo-produkcyjnych zaprezentowany po raz pierwszy w 2008 r. podczas North American International Auto Show. Jednym z udziałowców Fisker był Leonardo DiCaprio oraz wiele innych osób znanych w branży filmowej. Udało się wyprodukować około 2 i pół tysiąca samochodów i stworzyć sieć kilkuset dealerów w okresie zaledwie kilku lat. Jednak w 2012 r. firma ogłosiła upadłość. W lutym trafi pod młotek, a spodziewana cena wyniesie ok. 60 mln. dolarów.

„Mamy wsparcie kredytodawców Fisker`a, lokalnego rządu w Kalifornii, a także 20 lat doświadczenia w odpowiedzialnym inwestowaniu na terenie Stanów Zjednoczonych – mówi Lu Guanqiu, były kowal, który zbudował od podstaw największą chińską korporację produkującą części samochodowe – To nasze atuty, bo w przetargu tym nie chodzi tylko o to, kto da więcej”.

Wanxiang America w ostatniej chwili włączył się do gry, gdy zaoferował kupno Fisker`a na kilka dni przed zaplanowaną sprzedażą firmy biznesmanowi z Hong Kongu, zmuszając sąd do zorganizowania otwartej aukcji.

Mający siedzibę w Elgin Wanxiang produkuje już baterie dla Fisker`a i ma dobre rozeznanie w możliwościach tej firmy. Obiecuje również, że w razie zwycięstwa w aukcji, produkcja samochodów tej marki przeniesiona zostanie z Finlandii do Stanów Zjednoczonych, co pozwoli na stworzenie kilku tysięcy miejsc pracy.

Wanxiang produkuje również podzespoły do Tesli, więc ma już odpowiednie doświadczenie. Od początku globalnego kryzysu finansowego chińskie firmy starają się wykupywać upadających producentów samochodów z państw zachodnich. Przykładem może być choćby Zhejiang Geely Holding, który przejął od Forda szwedzkie Volvo, lub państwowe zakłady Dongfeng Motor Group prowadzące właśnie rozmowy dotyczące pakietu kontrolnego we francuskim Peugeot.

Fisker, podobnie jak słynna Tesla, od początku nastawiony był naprodukowanie ekskluzywnych i drogich pojazdów dla najbardziej zamożnych. Wystarczy zresztą poszukać w internetowych przeglądarkach takich modeli jak Fisker Karma, Fisker Sunset, czy Fisker Surf. W opinii specjalistów branży motoryzacyjnej, doskonałe pojazdy, które nie podołały kryzysowi finansowemu.

Być może niedługo powrócą na rynek. Być może ich produkcją zajmować się będzie chińska firma z Illinois. Być może fabryka powstanie w naszym stanie. Wiele pytań, na które już niedługo poznamy odpowiedzi.

RJ



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor