----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

22 stycznia 2014

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Mimo że 1 stycznia weszła w życie ustawa dopuszczająca użycie medycznej marihuany, mieszkańcy Illinois będą musieli poczekać jeszcze co najmniej rok na stworzenie odpowiednich przepisów. Już w ubiegłym roku zapowiadano, że będą one należały do najbardziej restrykcyjnych w kraju. Kilka dni temu odpowiedzialny za ich stworzenie stanowy Departament Zdrowia opublikował pierwsze propozycje, które niemal od razu spotkały się z ostrą krytyką zwolenników zarówno broni, jaki medycznej marihuany.

Jeden z nich z proponowanych przepisów przewiduje na przykład, że chorzy kwalifikujący się do zakupu medycznej marihuany będą musieli oddać odciski palców, zgodzić się na sprawdzenie historii kryminalnej i rocznie zapłacić 150 dolarów za licencję. Oprócz tego będą musieli zrezygnować z możliwości posiadania broni, na co teoretycznie pozwala im oddzielna ustawa. Dodatkowo przepis przewiduje, że również opiekunowie chorych kwalifikujących się na zakup marihuany, nie mogą posiadać broni palnej, nawet jeśli posiadają odpowiednie, legalnie otrzymane zezwolenie.

Departament oczekuje na komentarze do 7 lutego. Później, po wprowadzeniu ewentualnych oprawek, propozycja trafi w kwietniu pod głosowanie legislatury stanowej. Wtedy prawo przewiduje kolejny okres przyjmowania opinii i ponowne głosowanie. Cały proces zajmie wiele miesięcy, w związku z czym podania o pozwolenie na zakup medycznej marihuany będą przyjmowane najwcześniej pod koniec września.

Jest to jednak optymistyczna data i prawdopodobieństwo opóźnienia prac jest spore, bo oddzielną pracę musi wykonać Departament Rolnictwa oraz Departament Finansowy. To one zadecydują bowiem o warunkach upraw w Illinois, które będą zaopatrywały kontrolowane przez stan sklepy z marihuaną. O przepisach w tej sprawie jeszcze nic nie wiadomo. Stan poinformował jedynie, że jak tylko będą znane pojawią się na stronie internetowej.

National Rifle Association nie zabiera na razie głosu w sprawie zgłoszonych propozycji regulacji nowego prawa. Organizacja zwraca jednak uwagę, że jest to kolejna próba interpretacji federalnego prawa dotyczącego broni, które jasno mówi, że nie może ona trafić w ręce osoby zażywającej narkotyki niezgodnie z prawem.

Illinois tłumaczy, że mimo legalizacji medycznej marihuany, rząd federalny w dalszym ciągu traktuje ją jak substancję zakazaną.

Wprowadzone już prawie miesiąc temu prawo dotyczy osób cierpiących na nieuleczalne choroby, takie jak nowotwór, stwardnienie rozsiane, czy AIDS. Na oficjalnej, zaaprobowanej przez Izbę Reprezentantów liście znajduje się prawie 40 schorzeń. By zakupić i posiadać leczniczą marihuanę trzeba będzie uzyskać receptę. Pacjent będzie mógł posiadać nie więcej, niż 2.5 uncji w okresie 14 dni, nie będzie mógł prowadzić samochodu do sześciu godzin po jej zażyciu i nie będzie mógł jej samodzielnie hodować. Ustawa obowiązywać będzie przez 4 lata od daty jej podpisania, co oznacza, że każde opóźnienie skraca ten okres. Po 4 latach legislatura zadecyduje o dalszym losie medycznej marihuany w Illinois.

RJ



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor