----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

29 stycznia 2014

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

W minioną niedzielę, 26 stycznia 2014 r., odbyła się w Los Angeles 56. gala wręczenia nagród Grammy, nazywanych "muzycznymi Oscarami". W kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego" zwyciężył polski kompozytor i pianista Włodek Pawlik. Przyznano mu Grammy Award za płytę "Night in Calisia". To pierwsza w historii nagroda Grammy dla polskiego artysty jazzowego.

„Night in Calisia – jak na brazylijskiej fieście!”

Płyta zawiera studyjne nagranie kompozycji „Amber Road” napisanej przez Włodka Pawlika z okazji obchodów 1850-lecia miasta Kalisza, i dla upamiętnienia historycznej roli tego miasta na Bursztynowym Szlaku. Prapremiera odbyła się 19 czerwca 2010 roku w Kaliszu i była uwieńczeniem Międzynarodowego Festiwalu „Burszynowy Szlak” (Multimedia Amber Road Festival). Wykonawcami 6-cio częściowej suity byli: Randy Brecker - trąbka oraz Włodek Pawlik TRIO w składzie: Włodek Pawlik - fortepian,  Paweł Pańta - kontrabas, Cezary Konrad – perkusja oraz Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.  Publiczność przyjęła muzykę niezwykle gorąco. Muzycy zagrali dwa bisy wymuszone owacjami na stojąco.

„Reakcja publiczności filharmonicznej była zaskakująca. W finale słuchacze wstali z miejsc i bawili się jak na brazylijskiej fieście. To było prawdziwe szaleństwo, takiej reakcji się nie spodziewałem” – mówił Włodek Pawlik po koncercie w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Nic dziwnego, źródła inspiracji utworu są równie niezwykłe: „Na muzyczną zawartość tego projektu duży wpływ wywarła antyczna historia tego miasta i świadomość jego położenia na słynnym kupieckim Bursztynowym Szlaku. Na papier nutowy przelałem moje wyobrażenia o nocnym postoju w Kaliszu karawany rzymskich kupców. Ta wymyślona sytuacja była fundamentem narracji poszczególnych muzycznych części suity.” - tłumaczył kompozytor w jednym z wywiadów dla Newsweeka

Krytycy piszą o wyjątkowej symbiozie jazzu z muzyką tzw. poważną. Bez wątpienia utwór wyróżnia się bogatą instrumentacją i ciepłym eterycznym brzmieniem.

W roku 2012 została wydana płyta „Randy Brecker plays Wlodek`s Pawlik NIGHT IN CALISIA”, uzyskując znakomite recenzje, a także pierwszą pozycję m.in. w rankingu "Rzeczpospolitej". W sierpniu 2013 roku płyta ukazała się nakładem Summit Record w USA, Grammy Award jest wspaniałym uwieńczeniem współpracy gwiazd jazzu polskiego i amerykańskiego.

Włodek Pawlik – Horowitz Jazzu

Włodek Pawlik (ur. 1958) - pianista i kompozytor, jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W roku 1990 ukończył kolejne studia - na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu.

W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in: stypendium im. K. Komedy, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie „Jazzowy Muzyk Roku” przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival (Haga), European Jazz Festival (Ateny), Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree.

Magazyn North Jazz Festival 1998" określił go zaszczytnym mianem "Vladimir Horowitz of jazz"; gazeta "The Age" ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy "Down Beat" określił jako „wybitny” album "Turtles", nagrany wspólnie z Randy Breckerem.

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej i teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the whirlwin”" Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film „Antonia`s Line” w 1996 roku). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia „Novecento” otrzymał nagrodę na IX Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2009”.

Włodek Pawlik w Filharmonii

Amber Road, to nie jedyna kompozycja z użyciem klasycznej obsady - orkiestry symfonicznej lub chóru. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajduje się kompozycja „Misterium Stabat Mater” – nagrana i wydana dwukrotnie w roku 2000 i 2005, w tymże roku nagrodzona „Fryderykiem” (muzyka poważna – chóralna), prezentowana m. in. na Festiwalu Vratislavia Cantans. Inna kompozycja – jazzowy projekt „Anhelli”, uhonorowana została nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (wielokrotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową „Tykocin” (z użyciem orkiestry symfonicznej), która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została „Jazzową Płytą Roku”. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem "Nostalgic Journey – Tykocin Jazz Suite". Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem "jazzowego kompozytora roku 2009" w ankiecie "Jazz Station" z Los Angeles."

W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty "Grand Piano", na którym zostały zarejestrowane unikalne improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta `struny na ziemi" z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej.

Włodek Pawlik zasiadał w jury wielu prestiżowych konkursów, m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999) oraz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji.

Barbara Bilszta



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor