Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Sobota, 8 lutego, godz. 7 pm
Bilety: $45-55
Największy polski hit teatralny z wizytą w Chicago! Ponad 1,800 zagranicznych przedstawień! Przedstawienie pomiędzy kabaretem, musicalem i farsą, w którym cztery wspaniałe aktorki, cztery tygrysice w menopauzie, opowiadają i śpiewają o tym, co nie ominie żadnej z pań i co jest nieuchronne. I, jak się okazuje, ani wstydliwe, ani takie straszne. Inspiracją do powstania spektaklu był broadwayowski musical "Menopause The Musical". Obejrzały go miliony widzów w kilkunastu krajach. Na szczęście – dzięki Elżbiecie Jodłowskiej – ten popularny temat trafił też do Polski. "Klimakterium... i już" to teatralny, ale też socjologiczny fenomen. Od dnia premiery zagrano 1,826 przedstawień, a liczba ta rośnie z dnia na dzień, bo "Klimakterium" grane jest niemal każdego dnia, w różnych miastach Polski! 3 obsady przemierzają codziennie tysiące kilometrów w kraju, spektakl wystawiono też, i to niejednokrotnie, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Ukrainie, Szwecji i Niemczech. Jego popularność nie maleje – mimo braku recenzji, promocji i gwiazdek w repertuarze. Krytycy nie wiedzą, co o tym myśleć, a to się kręci samo... Na scenie zobaczymy aktorki o ogromnym potencjale komediowym, będące z całą pewnością magnesem dla publiczności. Chociaż nie podoba im się własne odbicie w lustrze, będą podkreślać, że drzemią w nich jeszcze tygrysice i już nie zatrzyma ich nikt. "Klimakterium... i już" to sympatyczne przedstawienie, na którym i mężczyźni będą mieli okazję się pośmiać – także z samych siebie.
Sobota, 8 lutego, o godz. 7 wieczorem w Copernicus Center.
Olga Boznańska (1865-1940) i jej artystyczne przyjaźnie
Sala Główna Muzeum Polskiego w Ameryce im. Sabiny F. logisz
984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642
Środa, 12 lutego, godz. 6:30 pm
Sugerowana dotacja $10 na rzecz muzeum
Dnia 12 lutego 2014 roku, w środę, o godzinie 6:30 w Sali Głównej Muzeum Polskiego w Ameryce odbędzie się spotkanie z dr Ewą Bobrowską, historyczką sztuki z Paryża zatytułowane Olga Boznańska (1865-1940) i jej artystyczne przyjaźnie.
W październiku 2014 r. otwarta zostanie wystawa dzieł Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zainauguruje ona obchody 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki. Planowany pokaz obejmie około 180 obrazów, w tym 120-150 prac artystki z różnych okresów jej twórczości, a także obrazy innych twórców, zarówno tych, z którymi Boznańska bywa tradycyjnie konfrontowana, jak i będących nowymi odnośnikami. Jedna z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek pozostawiła po sobie bogatą spuściznę artystyczną, a prace jej reprezentują polską sztukę na większości przeglądowych wystaw w kraju i zagranicą.
Córka Francuzki i Polaka odebrała wstępne wykształcenie artystyczne w Krakowie. Kontynuowała je w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi na polu europejskim, w 1898 r. osiadła w Paryżu, stolicy ówczesnego artystycznego świata. We Francji rozwinęła karierę międzynarodowej portrecistki. Wystawa przedstawi zarówno sztandarowe prace artystki, pochodzące z największych polskich zbiorów muzealnych, jak i obrazy, które nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce. Ambicją wystawy będzie przedstawienie prac Boznańskiej w kontekście malarstwa światowego.
Na 2015 r. planowane jest z kolei wydanie katalogu dzieł wszystkich artystki. Projekt kompleksowego opracowania całości spuścizny artystycznej malarki ma kapitalne znaczenie z punktu widzenia naukowego. Jego realizacja pozwoli na zrekonstruowanie zasadniczych linii rozwoju jej twórczości, ułatwi ustalenie datacji poszczególnych dzieł oraz tożsamości portretowanych modeli, a dzięki możliwym porównaniom pozwoli właściwie odtworzyć społeczny i artystyczny kontekst działalności artystycznej Boznańskiej. Umożliwi również przypisanie właściwego jej miejsca w historii sztuki polskiej i światowej, w oparciu nie tylko o krążące o niej mity i anegdoty, ale o rzetelną analizę historyczną i stylistyczną. Wydarzenie to będzie miało również zasadnicze znaczenie dla rynku sztuki, stwarzając podstawę do oceny porównawczej pojawiających na nim prac.
Historyczka sztuki, Ewa Bobrowska, współautorka wystawy i katalogu dzieł wszystkich, będzie mówić o wyzwaniach, jakie stawia realizacja obu tych ambitnych i kompleksowych przedsięwzięć.
Dr Ewa Bobrowska, absolwentka historii sztuki (Uniwersytet Panthéon-Sorbonne, Paryż) i psychologii (Uniwersytet Jagielloński, Kraków) zajmuje sie historią sztuki XIX i XX wieku. Obecnie przygotowuje wystawę monograficzną Olgi Boznańskiej, pracuje także nad katalogiem dzieł wszystkich artystki, który ukazać się ma w 2015 r. (...) Regularnie uczestniczy w międzynarodowych konferencjach naukowych, często jako ich inicjatorka i współorganizatorka. W latach 1988-2002 była kustoszem, a następnie kierownikiem kolekcji artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu. Obecnie pracuje w europejskiej filii Chicagowskiej Terra Foundation for American Art, gdzie jest kierownikiem programów stypendialnych i informacji naukowej.
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim. Wstęp: sugerowana dotacja $10 na rzecz muzeum. RSVP 1-773-384-3352 wew. 101
O mniejszych braciszkach Św. Franciszka
Kings Hall, 1000 N. Rohlwing Rd., Lombard, IL 60148
Niedziela, 9 lutego, godz. 12:30 (po Mszy św. o godz. 11-tej w Misji Miłosierdzia Bożego)
Zapraszamy na kolejne przedstawienie naszego najnowszego spektaklu: "O mniejszych braciszkach Św. Franciszka".
Spektakl prezentowany przez Proscenium jest uroczą, pełną humoru opowieścią o przygodach św. Franciszka, który wędrując po świecie uczy jak być dobrym i szczęśliwym. Św. Franciszek godzi zwaśnionych, pociesza smutnych i rozbawia ponurych. Przedstawienie pomaga zrozumieć, jak ważna jest w życiu miłość i prawda, że nie warto być zarozumiałym i upartym, ale zawsze wesołym i pogodnym. Wesołe, komiczne dialogi i sytuacje, mocno zarysowane charaktery i zgoła nie świętoszkowaci święci – Franciszek i Klara – to największe walory sztuki "O mniejszych braciszkach św. Franciszka". Autorką sztuki jest Marta Guśniowska. Sztuka ta jest obecnie wystawiana również w Warszawie, w teatrze Guliwer. Premiera w Warszawie miała miejsce w 2009 roku.
Reżyseria: Bogdan Łańko. Scenariusz: Marta Guśniowska. Muzyka i nagrania: Leonard Kaczanowski. Scenografia: Kasia Szcześniewska. Kukiełki stworzył Stefan Niedorezo.
Występują: Aldona Olchowska, Ania Stokłosa, Edyta Łuckoś, Mira Zaniewska, Bogdan Łańko, Marek Czyszczoń, Piotr Jan Włodarczyk, Rafał Wiśniewski, Ryszard Kaczor, Wojciech Zębala.
Informacje szczegółowe oraz rezerwacje biletów pod numerami telefonów: 630-562-6787 oraz 708-337-1336, wszelkie informacje o tym spektaklu, o poprzednich spektaklach i o Grupie Proscenium na stronie internetowej: www.teatrproscenium.com.
Kolejne terminy oraz miejsca przedstawienia "O mniejszych braciszkach Św Franciszka" już wkrótce.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191. Tel. 630-766-7425
Festiwal polskiej piosenki karaoke, pierwszy konkurs w ramach całorocznego festiwalu “Śpiewać każdy może...” Zapraszamy wszystkich miłośników śpiewania i dobrej zabawy. Piątek, 7 lutego, od godz. 7:30 wieczorem.
Kiedy byłem małym chłopcem, Route 66, Chicago... blues to zawsze blues jest, czyli polsko-amerykańska kapela Lemon Blues. Sobota, 8 lutego, godz. 8 pm. Wstęp $20 od osoby.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: “Przed wyborem Akademii”. Niedziela, 9 lutego, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Chicago Auto Show
McCormick Place, 2301 S. Lake Shore Drive, Chicago, IL
www.chicagoautoshow.com
Sobota, 8 lutego - niedziela, 16 lutego, godz. 10 am - 10 pm
Poniedziałek, 17 lutego, godz. 10 am - 8 pm
Bilety: $12, $6 seniorzy powyżej 62 lat oraz dzieci w wieku 7-12 lat
W chicagowskim McCormick rozpoczyna się w ten weekend 106 edycja wystawy samochodowej Chicago Aut Show, która potrwa prze kolejne 9 dni.
Nie jest to największa, ani najbardziej prestiżowa wystawa tego typu w świecie, czy choćby w USA, ale uznawana jest za największy salon samochodowy w Ameryce Północnej i bez wątpienia jest najstarszą wystawą tego typu na kontynencie. Organizatorem jest Chicago Automobile Trade Association (CATA), skupiające głównie dealerów samochodowych.
Chicagowska wystawa to mający ogromne znaczenie, tak dla konsumentów jak i producentów, przegląd bieżącej produkcji motoryzacji amerykańskiej i światowej. Koncerny przedstawiają tu swoje modele premierowe, a także niektóre koncepty, czyli samochody przyszłości. Na powierzchni wystawowej liczącej 1,2 mln. stóp kwadratowych można będzie w tym roku obejrzeć ponad 1000 samochodów osobowych, mini vanów, pick-up trucków, aut sportowych, a także wiele zabytkowych pojazdów znajdujących się w prywatnych kolekcjach. Na wystawie zaprezentują się również producenci akcesoriów i dostawcy wszelkiego rodzaju usług motoryzacyjnych.
Więcej informacji na stronie: www.chicagoautoshow.com
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'