----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

04 marca 2014

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Restauracja Staropolska, 5249 W. Belmont Ave., Chicago
Piątek, 7 marca, godz. 8 pm

Art Gallery Kafe, 127 Front Str., Wood Dale
Sobota, 8 marca, godz. 8 pm

Sala koncertowa, 615 Academy Dr., Northbrook
Niedziela, 9 marca, godz. 7 pm

Bilety: $20

Syberyjski Bard znów w Chicago!

Po pięcioletniej przerwie powrócił na krótko do naszego miasta Evgen Malinovskiy, charyzmatyczny i kultowy odtwórca pieśni Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i innych autorów rosyjskiej poezji śpiewanej. Charyzmatyczny, silny, a jednocześnie ujmujący w swojej prostocie głos artysty przemieszany doskonałą autorską konferansjerką przywołał wśród zebranych atmosferę minionych studenckich, czy harcerskich lat, gdyż właśnie wtedy słuchało się tych utworów w dawnym kraju... Było więc o miłości, zdradzie, wyzwaniach dnia co­dziennego, z odrobiną zadumy nad tym, co nas czeka u kresu drogi. Publiczność reagowała bardzo spontanicznie nie pozwalając artyście zejść ze sceny mimo późnej pory, prosząc o coraz to inne utwory, których tytuły padały z ust oczarowanych widzów... Niezrównane wykonania „Koni Narowistych” Wysockiego, czy „Balonika” lub „Modlitwy” Okudżawy przeszywały zebranych swoją ekspresją i dosłownie przyprawiały o przysłowiową „gęsią skórkę”. Od paru lat Evgen oddawał się w Polsce również sztuce aktorskiej występując w kolejnych sztukach teatralnych, czy takich superprodukcjach filmowych jak „Syberiada” czy „Bitwa Warszawska 1920”. Nagrał też trzy płyty, które podczas sobotniego koncertu rozeszły się w mgnieniu oka.

Na kolejne spotkania artystyczne (bo tak Evgen woli mówić o swoich koncertach) zapraszamy już w piątek, 7 marca do restauracji Staropolskiej na Belmont o godz. 8 wieczorem, w sobotę 8 marca do Art Gallery Kafe, również o 8 wieczorem oraz na pożegnalny koncert w niedzielę, 9 marca w sali koncertowej przy 615 Academy Dr., Northbrook.

Bilety $20. Więcej informacji: (773) 457-7267, www.allsoulsjazz.com lub na Facebook’u (Evgen Malinovskiy, Zaduszki Jazzowe).

Evgen Malinovskiy to także aktor filmowy i teatralny. Twórca Międzynarodowego Festiwalu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego. Urodził się w Biełowie na Syberii. Studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. Wraz z zespołem „Rawnodienstwie” (Rów­nonoc) znalazł się w „Encyklopedii Omskiej Sceny Rockowej 1965-2003” wydanej w Omsku w roku 2003.

Od 1992 mieszka w Polsce. W 1993 rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w „Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego. Najnowsze produkcje z udziałem Evgna Malinovskiego to m. In. filmy „Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, „Księstwo” Andrzeja Baranskiego, „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana, „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego, seriale „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Pier­wsza miłość”, a także spektakl Janusza Dymka "Czarnobyl, cztery dni w kwietniu", przygotowany z okazji 25. rocznicy awarii elektrowni w Czarnobylu w ramach Sceny Faktu.

W 2004 roku artysta wrócił do tradycji muzycznych, wyniesionych z rodzinnego domu. Wtedy też powstał jego solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma. Evgen śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów.

 

Art Gallery Kafe zaprasza

127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191. Tel. 630-766-7425

Wiosenna wystawa ArtPo. Swoje prace wystawiać będą Piotr Wolodkowicz, Jadwiga Kapturska, Ewa Bloch, Irena Czajkowska, Jan Radomyski, Kasia Szczesniewska, Iwona Mosiolek, Stanisław Kielar, Wojciehc Sygula. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 7 marca, o godz. 8 pm. Wstęp wolny.

Evgen Malinowskiy, koncert pożegnalny przed wyjazdem znakomitego Syberyjskiego Barda w Dniu Kobiet. Sobota, 8 marca, o godzinie 8 wieczorem. Wstęp $20 od osoby.

Polski Klub Brydżowy zaprasza na marcową edycję Korespondencyjnych Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym. Niedziela, 9 marca, godz. 10 rano. Zapisy od 9:30.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję “Po wyborze Akademii”. Niedziela, 9 marca, godz. 6 pm. Wstęp wolny.

Klub Fotograficzny AGCC zaprasza na kolejne spotkanie oraz do Akademii Fotografii Boniego Małolepszego. Wtorek, 11 marca, od godz. 8 pm.

 

Bal amarantowy

Hilton Chicago, 720 S. Michigan Ave., Chicago
Sobota, 8 marca
Więcej informacji: lywp.org

Celem Bali Amarantowych poza prezentacją debiutantek, jest zdobywanie funduszy na cele oświatowe kulturalne i charytatywne, czyli pomoc organizacjom i instytucjom o charakterze polonij­nym w USA, w Polsce i wszędzie na świecie, gdzie sytuacja tego wymaga.

Zapraszamy więc gorąco i serdecznie na nasz elegancki bal, pełen niezapomnianych wrażeń i przeżyć, składając swą cenną cegiełkę w pomocy innym.

Już po raz 75-ty Legion Młodych Polek zaprasza na bal. W tym roku po raz pierwszy zadebiutują młode Polki: Camilia Alani, Julia Siemaszko Casiano, Katarzyna Hipner, Emilia Rafalik, Magda Szała, Allison Tomal, Aleksandra Zajkowski. Mistrzyni ceremonii: Barbara Kasprzycki Chałko. Całkowity dochód z tej imprezy znanej również jako „White and Red Ball” zostanie przeznaczony na cele charytatywne, kulturalne, a także na stypendia dla młodzieży polskiej i amerykańskiej.

Nigdy nie jest za późno, by zarezerwować swój udział w balu. Informacje: Bożena Haszlakiewicz tel (847) 902-0406; Kathy Leśny (224) 595-1566.

 

Czwarta dzielnica

Muzeum Polskie w Ameryce, Sala Główna im. Sabiny Logisz,
984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642
Niedziela, 9 marca, godz. 4 pm
Bilety: $25, studenci z legitymacją $10

Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza na specjalny pokaz filmu dokumentalnego “Czwarta dzielnica”. Po projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserem, producentem i uczestnikami projektu; wydarzenie uświetni muzyczny występ Mirka Miyo Mardosza i Andrzeja Krzeptowskiego-Bohaca; będą serwowane napoje i przekąski. Dochód z pokazu zasili Muzeum Polskie w Ameryce.

Młody filmowiec mieszkający na stałe w Chicago, absolwent Uniwersytetu Loyola, zrealizował dynamiczny film o historii polskiej emigracji w Chicago ze szczególnym uwzględnieniem lat 1870 – 1920, kiedy ponad cztery miliony Polaków znalazło w Ameryce swoją nową ojczyznę. Po ważnych dla polskiej społeczności miejscach w „Wietrznym mieście” oprowadza widzów wybitny historyk miasta Chicago, profesor Columbia College Dominic Pacyga. Reżyser szeroko przedstawia kontekst ekonomiczny i historyczny polskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych, poczynając od pierwszych osadników w Jamestown w 1608 r. Pokazuje także rolę kościoła w kształtowaniu tożsamości narodowej na obczyźnie – od pierwszej polskiej parafii w Panna Maria w Teksasie po pierwsze polskie kościoły w Chicago; ujawnia jednocześnie konflikty, do jakich dochodziło przy ich tworzeniu. Historycy i działacze polonijni zastanawiają się w filmie nad szczególną siłą społeczną i polityczną chicagowskiej Polonii, której wyrazem był nie tylko aktywny udział w samorządach lokalnych oraz stowarzyszeniach bratniej pomocy, ale również stworzenie własnej struktury militarnej – tzw. „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera.

Film Adriana Prawicy powinni obejrzeć wszyscy Polacy w Chicago, którzy odczuwają potrzebę posiadania podstawowej świadomości polskich korzeni w mieście, które nie bez powodu nazywane było czwartą dzielnicą Polski (w nawiązaniu do trzech rozbiorów kraju). Obraz młodego twórcy może skłaniać do dyskusji nad miejscem dzisiejszej społeczności polskiej w Chicago, jej możliwościami rozwoju, tworzenia opiniotwórczej siły i kreowania własnych liderów, którzy reprezentowaliby ją we władzach miasta i stanu.

 

Bankiet Komitetu Edukacji ZPPA

Dom Podhalan, 4808 S. Archer Ave.
Niedziela, 9 marca, godz. 3 pm
Donacja $35 od osoby

Zarząd Komitetu Edukacji ZPPA serdecznie zaprasza na uroczysty Bankiet Stypendialny, który odbędzie się w niedzielę 9 marca o 3:00 po południu 2014 r w Domu Podhalan 4808 S Archer Ave.

Honorowymi gośćmi Bankietu są posłowie na Sejm RP Andrzej Duda i Adam Kwiatkowski. W programie występ artystyczny, obiad, oraz wręczenie stypendiów.

Wręczenie stypendiów jest osobliwą uroczystością ukazującą humanitarną działalność ZPPA, realizowaną również przez Komitet Edukacji ZPPA.

Na Uroczystym Bankiecie Stypendialnym spotkamy się z ludźmi, którzy z głębi serca pomagają młodzieży studiującej pochodzenia podhalańskiego realizować swoje życiowe plany, ukończyć studia i stać się wykształconymi obywatelami USA.

Po rezerwacje i zakup biletów prosimy dzwonić do: wice-przewodniczącej Komitetu Edukacji ZPPA Anny Zalińskiej tel. (773) 443 8575 lub e-mail: azalinska@dialup.poltel.us

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor