Właśnie minęło 45 lat od wyboru Edwarda Burke na stanowisko radnego Chicago. Jest on najdłużej urzędującym aldermanem w Chicago i wciąż uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w mieście. Od ponad 30 lat jest przewodniczącym Komitetu Finansów, dzięki czemu ma decydujący głos w sprawach podatków, wydatków, przychodów i wszelkich decyzji związanych z miejskimi pieniędzmi.
Jeśli zapytamy przechodnia z czym kojarzy mu się Chicago usłyszymy, że z Al Capone, Michaelem Jordanem i drużyną Bulls, Barackiem Obamą, a do niedawna z programami Oprah Winfrey. Te same osoby do najbardziej wpływowych zaliczą burmistrza i rodzinę Pritzker. Tylko nieliczni do mających decydujący głos w wielu sprawach zaliczą aldermana Burke, który zajmuje swe stanowisko w radzie miasta nieprzerwanie od 1969 roku.
Żaden inny polityk nie zasiada w ratuszu tak długo, żaden inny nie zgromadził tak wielkiego zaplecza politycznego i finansowego. Od 45 lat stoi on na czele 14 okręgu wyborczego, który nie jest ani najpotężniejszy, ani najzamożniejszy w Chicago. Mimo to, właśnie z niego płynęły często najważniejsze decyzje dla miasta. Co ciekawe, w każdych kolejnych wyborach radny utrzymuje swą pozycję dzięki zaledwie ok. 8 tysiącom głosów oddawanych na jego nazwisko. Pozycja Burke osłabła nieco po odejściu Richarda Daley i objęciu najwyższego stanowiska przez Rahma Emanuela, jednak nie na tyle, by zagroziło to jego wpływom.
Ed Burke jest, o czym powszechnie wiadomo, przewodniczącym komitetu finansów rady miasta z niewielką przerwą od 1983 roku. Dzięki temu ma decydujący głos w sprawach podatków, wydatków, przychodów i wszelkich decyzji związanych z miejskimi pieniędzmi. Jest również członkiem komisji planowania i prowadzi kancelarię prawną, która reprezentuje zarówno miasto jak i firmy prowadzące z nim biznes.
Funkcja aldermana Chicago jest traktowana jako dodatkowe, półetatowe zajęcie. W pozostałym czasie wolnym Ed Burke jest więc bardzo prężnym biznesmenem. Prowadzi on kancelarię zajmująca się odwołaniami podatkowymi, czyli w imieniu swych klientów występuje do miasta o zmniejszenie stawek i opłat podatkowych od nieruchomości. Lista jego klientów jest imponująca: AT&T, American Airlines, Bank of America, Northern Trust, Harris Bank, T Mobile oraz wiele innych, znanych firm.
Władza radnego nie ogranicza się jednak wyłącznie do decydowania o finansach. Illinois posiada jeden z największych w kraju systemów sądownictwa. Ponieważ na każdym szczeblu od wielu lat władzę sprawuje partia demokratyczna nie jest chyba zaskoczeniem, że większość sędziów w powiecie Cook jest z nią związana. Nie są oni mianowani, ale wybierani w głosowaniu. Dlatego najważniejsze jest poparcie odpowiedniej partii, a zwłaszcza Democratic Party Judicial Slating Committee, którego prezesem jest... Edward Burke. W skrócie można powiedzieć, że niemal każdy sędzia w powiecie Cook swą pozycję zawdzięcza właśnie jemu.
Warto również przypomnieć, że jego żona, Anna, jest jednym z siedmiu członków Sądu Najwyższego Illinois. Zajęła zwolnione stanowisko w tym gronie w 2007 r.
Edward Burke uznany został przez Chicago Magazine za jednego ze stu, najbardziej wpływowych osób w historii miasta i jednocześnie z jednego z ostatnich przedstawicieli tzw. starej klasy politycznej.
RJ
'