----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

18 marca 2014

Udostępnij znajomym:

'

Część 138:”The Terminology of Commercial Real Estate”
czyli „Terminologia nieruchomości komercyjnych” (część IX)

MANAGEMENT AGREEMENT umowa o zarządzaniu nieruchomością: umowa pomiędzy właścicielem nieruchomości dochodowej a osobą lub firmą, która zobowiązuje się zarządzać tą nieruchomością za określone w umowie wynagrodzenie, zwykle ustalone jako procent od wszystkich wpływów z czynszów.

MANAGEMENT FEE opłata za zarządzanie nieruchomością: koszty zarządzania nieruchomością dochodową, które mogą sięgać 6% dochodu, który przynosi najem nieruchomości.

marketable title (inna nazwa: clear title) czysty tytuł własności: tytuł własności, który nie jest obciążony żadnymi roszczeniami; niezbędny do pomyślnego zamknięcia transakcji sprzedaży nieruchomości.

MARKET PRICE cena rynkowa: rzeczywista cena danej nieruchomości uzyskana przy sprzedaży. Nie należy mylić tego terminu z określeniem „market value” wartość rynkowa, który oznacza najbardziej prawdopodobną cenę nieruchomości możliwą do uzyskania w warunkach otwartego rynku.

MARKET INDICATORS wskaźniki rynkowe: dane statystyczne określające aktywność na danym rynku nieruchomości (np. ilość i rodzaj sprzedanych nieruchomości w danym okresie).

MARKET RESEARCHbadanie rynku: analiza i interpretacja danych dotyczących danego rynku nieruchomości.

MATERIAL FACTS ważne fakty/informacje: ważne fakty lub okoliczności dotyczące nieruchomości będącej przedmiotem transakcji, np. informacja, że dana nieruchomość znajduje się w strefie zalewowej (floodplain), co negatywnie wpływa na jej wartość.

MECHANIC’S LIENprawo zastawu zabezpieczające zapłatę (potocznie: lien kontraktorski; lien mechaniczny): ustawowe prawo zatrzymania zabezpieczające zapłatę za prace wykonane przy renowacji lub budowie nieruchomości. Mogą korzystać z niego m.in. wykonawcy i podwykonawcy (contractors and subcontractors), architekci, firmy dostarczające materiały budowlane, oraz inni pracownicy, którzy nie otrzymali pełnego wynagrodzenia od właściciela nieruchomości za swoje usługi. Również podwykonawcy robót (subcontractors) lub osoby dostarczające materiały i sprzęt budowlany mają prawo „założyć lien mechaniczny”, jeśli główny wykonawca (general contractor) nie wywiązał się wobec nich ze swoich zobowiązań finansowych.

metes-and-bounds method metoda odległości i kierunków: jedna z metod opisu nieruchomości polegająca na szczegółowym określeniu granic gruntu, od tzw. punktu początkowego (the point of beginning) poprzez wszystkie odległości i zmiany kierunków linii stanowiacych granicę działki, aż do tego samego punktu, od którego rozpoczyna się opis.

MISREPRESENTATION wprowadzenie w błąd, przekazanie fałszywych informacji: wprowadzenie potencjalnego nabywcy nieruchomości w błąd może stać się podstawą do unieważnienia kontraktu i wytoczenia sprawy sądowej przez poszkodowaną stronę. Celowe przekazanie fałszywych informacji kwalifikuje się jako „świadome wprowadzenie w błąd” lub po prostu „oszustwo” (fraudulent misrepresentation), natomiast jeśli wynika ono z zaniedbania, zyskuje miano „wprowadzenia w błąd na skutek zaniedbania” (negligent misrepresentation). Przykładem „oszustwa” może być świadome przekazanie potencjalnemu nabywcy nieprawdziwych informacji na temat wskaźnika przestępstw w danej dzielnicy.

MORTGAGE obciążenie hipoteczne, dług hipoteczny: dobrowolne obciążenie nieruchomości (voluntary lien) w wyniku zawarcia umowy z instytucją udzielającą kredytu hipotecznego. Zaciągając pożyczkę w celu sfinansowania transakcji kupna nieruchomości, dłużnik hipoteczny (mortgagor) dobrowolnie przekazuje wierzycielowi hipotecznemu (mortgagee) prawo do przejęcia obciążonej nieruchomości w przypadku niespłacenia długu w terminie.

Zbigniew Pieńkowski



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor