Wraz z rozpoczęciem modernizacji lotniska O`Hare jego okolice zamieniły się w wielki plac budowy. Mimo że ostatnie etapy najważniejszych prac są już są na ukończeniu, mieszkańcy rejonów przylegających do lotniska od zachodu nie odpoczną jeszcze przez chwilę.
Trwają właśnie prace nad budową pierwszej, publicznej drogi dojazdowej do O`Hare od strony zachodniej. Będzie to niewątpliwie wielkie ułatwienie dla osób zamieszkujących przedmieścia. W tym celu wydłużana jest nitka autostrady Elgin-O`Hare, która nosi już roboczą nazwę 390. Kolejnym etapem będzie połączenie jej z autostradą numer 90. To jednak nie koniec.
Powiat Du Page poszukuje biznesów, które zainteresowane byłyby przenosinami w tamte okolice. Chodzi o 127 mil kwadratowych niezagospodarowanej w tej chwili powierzchni, z której po ukończeniu budowy zaplanowanych dróg będzie bezpośredni dostęp nie tylko do lotniska, ale również autostrad 390, 290, 294 i 90.
Organizacja Choose DuPage, której celem jest promocja powiatu i jego ekonomicznych możliwości zasygnalizowała gotowość rozmów w tej sprawie. Jej prezydent, Greg Badalov przekonuje, że dostęp do międzynarodowego portu lotniczego i infrastruktury drogowej w sercu wielkiej aglomeracji może dla wielu firm mieć ogromne znaczenie.
„Kiedy biznes zastanawia się nad przeprowadzką, rozwojem lub przenosinami, wielokrotnie kontaktuje się z firma przygotowującą ewaluację potencjalnych lokalizacji oceniając region, infrastrukturę i transport” – mówi prezydent Choose DuPage – Dostęp do lotniska światowej klasy ma w takim przypadku wielkie znaczenie.”
Wraz z rozpoczęciem budowy drogi 390 Greg Badalov oddelegował w teren specjalistów mających pomóc w budowie hoteli, restauracji, magazynów i fabryk.
„mamy tam 127 mil kwadratowych. Jeśli spojrzymy z lotu ptaka, zobaczymy wielki płat ziemi gotowy na rozwój” – mówi Badalov.
Władze powiatu oceniają, że kosztujący prawie 3 i pół miliarda projekt budowy autostrady łączącej zachodnie przedmieścia z lotniskiem pomoże w stworzeniu 65 tysięcy miejsc pracy do roku 2040, a także 13 tysięcy przy samej budowie, która potrwa do 2025 r.
Każdego roku przez O`Hare przewijają się miliony pasażerów i miliony ton towarów. Jedyny dostęp do lotniska daje obecnie droga numer 190, w związku z czym cały ruch z zachodu musi okrążać teren lotniska.
W przyszłości planowana jest również budowa nowego terminala dla pasażerów podróżujących z zachodu aglomeracji. Pomysł ten przedstawił jeszcze burmistrz Richard Daley. Plany i kosztorys są od lat gotowe, nie zapadła jednak jeszcze decyzja w sprawie budowy.
Na razie O`Hare poza modernizacją pasów startowych i wież kontrolnych zmienia wnętrza istniejących terminali. Największych dokonano na międzynarodowej piątce, gdzie powstało centrum restauracyjno sklepowe. To jednak nie koniec. W piątek media miały okazję po raz pierwszy ocenić wszystkie planowane zmiany. Zarząd lotniska zaprezentował bowiem niemal w całości zrealizowany projekt przebudowy. We współpracy z centrami handlowymi Westfield i kosztem kolejnych 26 milionów dolarów powstaną tam jeszcze ekskluzywne sklepy i restauracje, czy salony odnowy biologicznej.
Największe porty lotnicze w kraju inwestują w takie rozwiązania licząc na większe przychody.
Prace na O`Hare są już w 95 procentach zakończone.
RJ
'