Chopin Theatre, 1543 W. Division Str., Chicago
(bezpłatny parking przy Kościele św. Trójcy)
Poniedziałek, 14 kwietnia, godz. 8 pm
Bilety: $20
Kraków Jazz Nonet to zespół założony przez Kazimierza Chludka, saksofonistę jazzowego i nauczyciela w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Skład tworzą jego obecni i byli uczniowie, aktualnie studenci akademii muzycznych na wydziałach jazzu w Krakowie i Katowicach. W programie znajdują się autorskie aranżacje znanych standardów jazzowych, m.in. Charliego Parkera, Johna Coltrane"a, Bronisława Kapera czy Benny Golsona. Podczas koncertu usłyszymy także utwory polskiego kompozytora Janusza Bieleckiego – wielkiego pasjonata muzyki i mecenasa sztuki, który od lat wspiera rozwój muzyki i młodych muzyków w Polsce. Jego kompozycje są wykonywane na światowych scenach wszystkich kontynentów. Zespół przygotował tę muzykę w aranżacjach łączących jazz i muzykę klasyczną. Ponadto w ich programie znajduje się autorska kompozycja Kazimierza Chludka, napisana pod wpływem wrażeń z pobytu w Cincinnati.
Preludium – Marcin Januszkiewicz
Grupa składa się z młodych, utalentowanych instrumentalistów – dziewięciu członków, z następującym instrumentarium: sekcja rytmiczna – fortepian, kontrabas/gitara basowa, perkusja, wibrafon oraz pięć saksofonów, od saksofonu barytonowego, po saksofon sopranowy. W sekcji instrumentów dętych zawarty jest kwartet saksofonowy, który wykonuje standardy jazzowe.
Zespół wykonuje jazz akustyczny, mainstream oparty na standardach jazzowych. Grupa koncertowała głównie w Krakowie i Polsce południowej, jak i w Stanach Zjednoczonych – Chicago, Cincinnati.
Informacje i rezerwacje: 773-836-8686, 773-282-1188, www.zaduszkijazzowe.com
Kamienie na szaniec
Muvico Rosemont 18, 9701 Bryn Mawr, Rosemont, IL
Niedziela, 13 kwietnia, godz. 3 pm, 5:30 pm
Środa, 16 kwietnia, godz. 8 pm
Środa, 23 kwietnia, godz. 8 pm
Niedziela, 27 kwietnia, godz. 3 pm, godz. 5:30 pm
Bilety: $16 (www.bilety.com)
Rudy. Zośka. Alek. Bohaterowie Szarych Szeregów.
Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych.
Pewnego dnia wszyscy obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec.
"Kamienie na szaniec" to filmowa wersja kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego, uważana za jedną z najważniejszych książek XX wieku. Za realizację odpowiada Robert Gliński (znany z głośnych filmów "Wszystko co najważniejsze", "Świnki" czy "Cześć Tereska"). Film nie jest tradycyjną adaptacją, ale autorskim, współczesnym komentarzem do literackiej opowieści.
Za zdjęcia odpowiada najbardziej zaufany współpracownik Romana Polańskiego, Paweł Edelman – jeden z najlepszych operatorów filmowych na świecie, doceniony przez międzynarodowych krytyków.
Informacje: Polish Film Festival, tel. 773-486-9612.
Warsztaty wielkanocne w MPA
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago
Warsztaty tworzenia pisanek wielkanocnych
Sobota, 12 kwietnia, godz. 10-12
Koszt udziału w warsztatach $25
Warsztaty wyplatania palemek wielkanownych
Sobota, 12 kwietnia, godz. 1-3 pm
Koszt $20
Koszt udziału w obydwu warsztatach $30
Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza na warsztaty tworzenia pisanek wielkanocnych w sobotę, 12 kwietnia, w godzinach 10 do 12. Dla uczestników od 8 roku życia. Każdemu dziecku powinien towarzyszyć dorosły opiekun. Koszt udziału w warsztatach to $25.
Warsztaty wyplatania palemek wielkanocnych (metodą amerykańska) w sobotę, od godz. 1 do 3 pm. Koszt udziału w warsztatach $20. Dla uczestników od 8 roku życia.
Koszt udziału w obydwu warsztatach to $30.
W trakcie warsztatów będzie można zakupić kanapki przygotowane przez Kasia’s Deli oraz każdy będzie mógł stworzyć własną kanapkę. Koszt lunchu $9 od osoby.
Rezerwacje pod nr telefonu: 773-384-3352, wew. 2101.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191 Tel. 630-766-7425
Polish Yacht Club Chicago zaprasza na uroczyste zebranie z okazji drugiej rocznicy działalności Klubu oraz prelekcję Janusza Ziendy “Wszystko o Mackinac Race”. Piątek, 11 kwietnia, godz. 7:30 pm.
Scena Poezji Bociana i AGK zapraszają na wyjątkowy wieczór “Golgota Jasnogórska”. Droga Krzyżowa w poezji Ernesta Brylla i Ks. Jana Twardowskiego, ilustrowanej obrazami Jerzego Dudy – Gracza. Wystąpią: Andrzej Kiesz, Andrzej Krukowski, Bogdan Łańko. Oprawa muzyczna – Mieczysław Wolny. Sobota, 12 kwietnia, godz. 8 pm. Wstęp $20 od osoby.
Pisanki, kraszanki, malowanki... Konkurs – zabawa, malujemy jajka wielkanocne. Zapraszamy dzieci, młodzież i całe rodziny do wspólnej zabawy. Niedziela, 13 kwietnia, godz. 3 pm. Wstęp $10, w tym $5 konsumpcja, $5 materiały (jajka, farby, kredki, pisanki).
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Anton Megerdichev (Rosja): “Metro”. Niedziela, 13 kwietnia, godz. 7 pm. Wstęp wolny.
Klub Dobrej Książki: Isaac Bashevis Singer – laureat Nagrody Nobla: “Sztukmistrz z Lublina”. Wtorek, 15 kwietnia, godz. 7 pm. Wstęp wolny.
Archeologia a Biblia
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago
Niedziela, 13 kwietnia, godz. 4 pm oraz godz. 5 pm
Wstęp wolny
Jerozolima A.D. 31
Wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy w Palmową Niedzielę i wydarzenia kolejnych dni nieodwracalnie zmieniły bieg historii świata. Co odkrycia archeologiczne mówią o Jerozolimie z czasów Jezusa Chrystusa. Zapraszamy na bezpłatny wykład w niedzielę, 13 kwietnia, o godz. 4 pm.
Tajemnica pustego grobu Jezusa Chrystusa
Świadkowie egzekucji i pogrzebu Jezusa Chrystusa zastali grób pusty w niedzielny poranek. Różne teorie próbują wytłumaczyć brak ciała:
– Zostało wykradzione
– Pomylono grób
– Chrystus nie umarł, a jedynie zemdlał
– Uciekł z grobu sam
– Władze przeniosły ciało w inne miejsce.
Co z perspektywy 2 tysięcy lat i znanych faktów, możemy powiedzieć o wartości proponowanych wyjaśnień? Czy powinniśmy wiedzieć, co naprawdę się stało? Czy można być Chrześcijaninem nie wierząc w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa? Palmowa niedziela to dobry termin, by szukać odpowiedzi na te pytania. Niedziela, 13 kwietnia, godz. 5 pm.
Dodatkowe informacje na temat obu wykładów: 630-639-3431
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'