Rosemont Theatre, 5400 North River Road, Rosemont
Piątek, 18 kwietnia, godz. 8 pm
Bilety: $63-138
IL DIVO to międzynarodowa grupa wokalna, utworzona przez producenta muzycznego i jurora programów "American Idol", czy "Britain`s Got Talent" Simona Cowella, w skład której wchodzi czterech śpiewaków: hiszpański baryton Carlos Marín (urodzony w Rüsselsheim – Niemcy, dorastał w Madrycie), tenor Urs Toni Bühler (ur. w Willisau, w Szwajcarii), amerykański tenor David Miller (San Diego, wychowywany był w Littleton, w stanie Kolorado) i francuski tenor Sébastien Izambard (ur. w Paryżu). Wykorzystując swój talent oraz klasyczne techniki, prezentują popularne, romantyczne piosenki w symfoniczno-operowych interpretacjach.
W maju 2011 roku zespół otrzymał prestiżową nagrodą Artysty Dekady podczas rozdania nagród Classic Brit Awards. Do tej pory Il Divo sprzedał ponad 26 milionów albumów na całym świecie. Otrzymał też ponad 150 złotych i platynowych nagród w 33 krajach.
Nagrywali między innymi z takimi wykonawcami jak Céline Dion (przebój "I Believe In You"), Toni Braxton (hiszpańską wersję jej hitu "Unbreak My Heart" – "Regresa A Mí") i Barbrą Streisand. Kwartet wykonał w duecie z Toni Braxton hymn "The Time of Our Lives" na rozpoczęcie oraz zakończenie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku.
Neil Young
The Chicago Theatre, 175 N State St, Chicago
Poniedziałek, 21 kwietnia, godz. 8 pm
Wtorek, 22 kwietnia, godz. 8 pm
Bilety: $58-$378
Neil Percival Young to gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.
Autor poetyckich, filozofujących tekstów piosenek, cechujących się jednakże prostotą stylu. Od lat 60. aż do dziś wyraża w nich ideały cechujące kontrkulturę hippisowską. W swym muzycznym stylu przechodzi ze skrajności w skrajność – od miękkiego, niekiedy łzawego, akustycznego folk rocka, do agresywnego hard rocka, zawsze jednak dotykając w swej muzyce istotnych kwestii ludzkiej egzystencji.
W swoim folkowym dorobku skłaniał się nieraz w stronę rocka psychodelicznego, a nawet grunge"u i heavy metalu. Często wzbogacał swoje utwory o długie, spektakularne solówki gitarowe. Głos Neila Younga, nienaturalnie wysoko ustawiony, a zarazem nieco szorstki, jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych w muzyce rockowej.
Neil Young jest znany ze swej pracowitości. Od początku swej kariery w połowie lat sześćdziesiątych nieustannie nagrywa nową muzykę oraz intensywnie koncertuje, jednocześnie współpracując z wielką ilością innych artystów, także tych z najmłodszego pokolenia. Ze względu na swój wpływ na powstanie i rozwój muzyki grunge nazywany bywa ojcem chrzestnym grunge"u (The Godfather of Grunge). Do największych przebojów Neila Younga należą: "Heart of Gold", "Helpless", "Old Man", "Like a Hurricane" czy też hardrockowe utwory takie jak: "Cinnamon Girl", "Rockin" in a Free World" czy "Hey, Hey, My, My" (Into The Black).
W 2003 został sklasyfikowany na 83. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Z kolei w 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 51. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów magazynu Guitar World.
Joe Bonamassa
Peoria Civic Center, 201 SW Jefferson St., Peoria
Wtorek, 22 kwietnia, godz. 8 pm
Bilety: $84-115
Amerykański wokalista, ale przede wszystkim gitarzysta bluesowy urodził się 8 maja 1977 roku. Zainspirowany grą swojego mistrza Steviego Ray Vaughana jest uznawany za jednego z najlepszych blues-rockowych gitarzystów młodego pokolenia.
Podobno po raz pierwszy zachwycił się energetyczną grą Vaughana w wieku 4 lat. W wieku 8 lat zagrał juz przed koncertem B.B. Kinga, a w wieku 12 lat regularnie występował w Nowy Jorku.
Chwilę potem założył swoją pierwszą grupę – Bloodline. Zespół wydał płytę, ale Bonamassa zdecydował się na kontynuowanie działalności na własną ręke. W 2000 roku wydał pierwszy album solowy „A New Day Yesterday”. Wkrótce potem wyruszył promować dzieło. Trasę tę udokumentowano w postaci wydawnictwa „A New Day Yesterday Live” z 2002 roku. Także wtedy ukazał się kolejny album studyjny muzyka „So It’s Like”.
Rok później artysta pokusił się o własne interpretacje klasyków gatunku na płycie „Blues Deluxe”. W 2009 roku, w czasie koncertu w Royal Albert Hall, z artystą gościnnie wystąpił Eric Clapton. Koncert ten został zarejestrowany i oficjalnie wydany na płycie DVD.
Dzień Jana Karskiego w Illinois
Konsulat Generalny RP w Chicago
Czwartek, 24 kwietnia, godz. 6:30 - 8:30 pm
O dziedzictwie Jan Karskiego podczas konferencji w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.
Gubernator Illinois Pat Quinn, społeczność polonijna, międzynarodowa, akademicka, korpus konsularny oraz media wezmą udział w konferencji w Konsulacie Generalnym RP w Chicago o dziedzictwie Jana Karskiego w 100. rocznicę jego narodzin.
W marcu br. dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Chicago, stan Illinois przyjął proklamację ustanawiającą 24 kwietnia 2014 roku ‘Dniem Jana Karskiego w stanie Illinois’. Uczestnicy konferencji z rozmaitych społeczności w Chicago oddadzą w ten sposób hołd Polakowi – Janowi Karskiemu w 100. rocznicę jego urodzin.
Konferencja odbędzie się 24 kwietnia 2014 r. w godz. 6:30-8:30 w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Chicago. Partnerami konferencji są środowiska polonijne i żydowskie z Chicago: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oddział Chicago, the American Jewish Committee Chicago oraz the Jewish United Fund/Jewish Federation of Metropolitan Chicago.
Program konferencji przewiduje dyskusję panelową historyków i socjologów na następujące tematy:
– „Polska w sercach Żydów i Żydzi w sercu Polski – cywilizacja, którą Jan Karski próbował ocalić” – Michael H. Traison;
– „Jan Karski i rząd RP na uchodźstwie, Armia Krajowa i kwestie żydowskie podczas II wojny światowej” – Neal Pease, Profesor Historii na Uniwersytecie w Wisconsin, Milwaukee;
– „Wymiar dziedzictwa Jana Karskiego dla ludzkości” – Allan Reich, American Jewish Committee;
– „Jan Karski – Emisariusz” – Thaddeus Radzilowski, historyk, socjolog, Prezes Instytutu Piast;
Po zakończeniu dyskusji goście będą mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu i misji Jana Karskiego pt. „The World Knew”.
Jan Karski – polski dyplomata i oficer Polskiego Podziemia podczas II wojny światowej. Był pierwszym naocznym świadkiem Zagłady na okupowanych ziemiach polskich, który złożył wolnemu światu raport o niej, nawołując Aliantów do podjęcia interwencji. Słowami Jana Karskiego okupowana Polska zaalarmowała świat o eksterminacji Żydów przez nazistowskie Niemcy. Jan Karski jest autorem książki „Tajne Państwo – Historia Polskiego Podziemia” – przejmującego zapisu doświadczeń Jana Karskiego oraz jego prób powstrzymania Zagłady. Po wojnie Jan Karski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie uzyskał stopień doktora i wykładał na Wydziale Służby Zagranicznej. Za swoje bohaterstwo i postawę wobec niemieckiego okupanta został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta Baracka Obamę Medalem Wolności – najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA. Za wysiłki na rzecz ratowania Żydów od Zagłady, Jan Karski otrzymał w imieniu Państwa Izrael tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jan Karski zmarł w 2000 roku.
Kamienie na szaniec
Muvico Rosemont 18, 9701 Bryn Mawr, Rosemont, IL
Środa, 23 kwietnia, godz. 8 pm
Niedziela, 27 kwietnia, godz. 3 pm, godz. 5:30 pm
Bilety: $16 (www.bilety.com)
Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia wszyscy obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec.
"Kamienie na szaniec" to filmowa wersja kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego, uważana za jedną z najważniejszych książek XX wieku. Za realizację odpowiada Robert Gliński (znany z głośnych filmów "Wszystko co najważniejsze", "Świnki" czy "Cześć Tereska"). Film nie jest tradycyjną adaptacją, ale autorskim, współczesnym komentarzem do literackiej opowieści.
Za zdjęcia odpowiada najbardziej zaufany współpracownik Romana Polańskiego, Paweł Edelman – jeden z najlepszych operatorów filmowych na świecie, doceniony przez międzynarodowych krytyków. Informacje: Polish Film Festival, tel. 773-486-9612.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'