----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

16 kwietnia 2014

Udostępnij znajomym:

'

Za nami kolejny sezon rozliczania się z podatków.  Termin składania rozliczeń za rok ubiegły minął we wtorek, 15 kwietnia.  Większość Amerykanów uważa, że podatki federalne są zbyt wysokie. Zdanie takie w badaniu Instytutu Gallupa wyraziło 52 procent respondentów. 42 procent badanych odpowiedziało, że stawki są do przyjęcia.

Dwa lata temu wskaźnik niezadowolonych z wysokości federalnego podatku wynosił 46 procent. Sześciu na dziesięciu Amerykanów (61 procent), których roczny dochód wynosi 75 tys. dolarów i więcej, uważa, że płacone przez z nich podatki nie są sprawiedliwe. W przypadku osób zarabiających mniej niż 30 tys. rocznie wskaźnik ten wynosi 49 procent. Wśród tych, którzy uważają podatki za sprawiedliwe przeważają Demokraci. Większość Republikanów i respondentów nie opowiadających się za żadną z partii wyraża pogląd o zbyt wysokich podatkach.

Podatki niemal wszędzie są obowiązkowe. Jednak przepisy podatkowe różnią się w poszczególnych krajach, a w przypadku USA nawet w poszczególnych stanach. Niektóre są śmieszne, inne niezrozumiałe. Czasami bawią opisy przedmiotów lub usług jakie próbowano odliczyć od dochodów, czasami z niedowierzaniem spoglądamy na jakiś nieistniejący już, historyczny zapis prawa podatkowego. Kilka przykładów z różnych części świata.

– W 1660 r. w Anglii uznano kominki domowe za luksus i odpowiednio je opodatkowano. W okresie kolejnych lat prawie połowa kominków została tam zamurowana w celu ominięcia tej opłaty. Podatek zniesiono 29 lat później.

– Znacznie dłużej, bo prawie przez 200 lat, obowiązywał jednak w Anglii podatek od nieruchomości obliczany na podstawie liczby okien w budynku. Więcej okien oznaczało wyższy podatek, dlatego domy powstałe tam w XVIII i XIX wieku mają ich zadziwiająco mało.

– W XVIII wieku wprowadzono też w tym kraju podatek od cegieł. Budowlańcy szybko zorientowali się, że używając większych cegieł mniej zapłacą. W pewnym momencie były to monstrualnych rozmiarów klocki. Rząd zauważył mniejsze wpływy i nałożył wyższy podatek na większe cegły. Ten głupi wyścig zakończono w połowie XIX w. zniesieniem opłaty na cegły.

– Również w Anglii wprowadzono w 1712 r. specjalny podatek od tapet. By go uniknąć, wylepiano ściany mieszkań białym papierem i dopiero na nim malowano kolorowe wzory.

– Gdy Londyn opodatkował na podległych sobie ziemiach kapelusze, w ciągu jednego dnia z języka praktycznie zniknęło to określenie. Kapelusze wciąż istniały, ale w celu uniknięcia opodatkowania nazywały się inaczej. Sprawę uregulowano w prosty sposób, rozszerzając podatek na wszystko, co nosi się na głowie, z perukami włącznie.

– W 1705 r. rosyjski car Piotr Wielki opodatkował w całym kraju brody, chcąc w ten sposób zmusić swych podwładnych do częstszego golenia twarzy i wprowadzenia kanonów wyglądu obowiązujących w świecie zachodnim.

– W 1885 r. Kanada nałożyła specjalny podatek na każdego chińskiego imigranta przybywającego do tego kraju. W 1923 r. podatek zniesiono i z kilkoma wyjątkami całkowicie zabroniono Chińczykom wjazdu do Kanady.

– Pewnym ewenementem światowym jest znana w Polsce opłata radiowo-telewizyjna. Podobną posiada jeszcze tylko kilka innych krajów i tam nazywa się to podatkiem telewizyjnym. Masz odbiornik w domu, płacisz. Masz dwa, płacisz podwójnie. W Anglii na przykład, jeśli posiadaczem odbiornika telewizyjnego jest osoba niewidoma, to płaci połowę. Mniej również kosztuje posiadanie tam telewizora czarno-białego.

– W Japonii podatek nakładany na Whiskey nalicza się na podstawie zawartości alkoholu. Dlatego wiele lokalnych firm rozcieńcza swój produkt wodą. Europejskie trunki nie mogą być rozcieńczane, w związku z czym są znacznie droższe.

– W naszym stanie obowiązuje podatek od słodyczy. Dziwić może definicja, bo według stanowych ustawodawców za słodycze uznaje się produkty pozbawione mąki. Słodycze mają podatek wyższy od innych produktów spożywczych w Illinois o 5 procent.

– Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 r. w Londynie sporo było kontrowersji wokół podatku nakładanego na zagranicznych sportowców. Przypomniano sobie bowiem, że każdy musi tam zapłacić podatek od pieniędzy otrzymywanych w swoim rodzinnym kraju. Jego wysokość zależna jest od długości pobytu, ewentualnych sponsorów i zdobytych medali. W związku z protestami całego sportowego świata na czas olimpiady prawo zawieszono. Dzień po jej zakończeniu zaczęło znów obowiązywać. Jest to jeden z powodów, dla których Anglię często omijają znani, a tym samym dobrze zarabiający sportowcy.

– Amerykański Urząd Podatkowy przewidział nawet, że dochód czasem może być wynikiem kradzieży. Odpowiednia instrukcja mówi, że sumę taką lub przedmiot należy wpisać do rozliczenia. Jednak Konstytucja chroni nas przed samooskarżaniem się, w związku z czym rubrykę IRS nazwano „Inny dochód” nie zmuszając nas do wypisywania szczegółów.

– Mówiąc o nietypowych podatkach, warto również wspomnieć o nietypowych zwolnieniach z podatku. W stanie Nowy Meksyk ten, kto skończy 100. rok życia nie musi oddawać fiskusowi żadnej daniny.

JT



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor