----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

23 kwietnia 2014

Udostępnij znajomym:

'

Szkoły szkolenia psów powstają jak grzyby po deszczu. Opiekunowie chcący zapisać się na szkolenie, stoją przed niełatwym zadaniem, bo wybór szkoły i realizacja proponowanego procesu szkolenia może nie tylko zmienić psie zachowanie, ale istotnie wpłynąć na relację i więź łączącą człowieka z psem.

Dla właścicieli, którzy dopiero zaczynają przygodę ze szkoleniem swojego psa, wybór jest trudny, wszędzie słyszą i czytają, że szkoła jest „pozytywna”, „profesjonalna”, a instruktorzy z „doświadczeniem”. Czym zatem kierować się przy wyborze szkoły? Po czym poznać naprawdę profesjonalną szkołę i kompetentnych instruktorów?

Jest kilka bardzo ważnych aspektów w wyborze szkoły dla psa. Jest to przede wszystkim organizacja szkoły i sposób organizacji zajęć, i to w dzisiejszym wydaniu gazety, chciałabym omówić.

Miejsce, w jakim znajduje się szkoła jest bardzo istotne

Nauka nowych umiejętności powinna być prowadzona w miejscu, w którym rozproszenia ograniczone są do minimum tak, aby zwierzę mogło skupić się na nauce i budować właściwe skojarzenia. Każdy człowiek czy też pies w nowym miejscu czuje się nieswojo. Wybierając początkowe zajęcia z psem, należy mieć pewność, że nie wystraszymy psa i sami też nie zniechęcimy się do miejsca. Zarówno pies jak i właściciel musi czuć się dobrze i komfortowo w danym miejscu pracy, szkoły, rozrywki itd. Każdy chciałby, aby jego pies słuchał poleceń przede wszystkim na spacerach, czyli właśnie w rozpraszających warunkach. I dokładnie taki jest cel pracy szkoleniowej. Należy jednak pamiętać, że rozproszenia powinny być dodawane stopniowo, dopiero w trakcie generalizacji nabytych już umiejętności. Taka kolejność daje najlepsze efekty.

Profesjonalna szkoła dysponuje odpowiednio przygotowanym terenem do ćwiczeń i odpowiednio dużą salą, gdzie w razie niepogody można swobodnie realizować zajęcia. Szkolenie powinno być przyjemne zarówno dla opiekunów jak i psów. Jeśli miejsce, w którym realizowane jest szkolenie sprawia, że czujesz się dyskomfortowo, jest za ciasno, jest ci zimno, gorąco, albo pada ci na głowę, z pewnością nie jest to odpowiednie miejsce do nauki. To, jak Ty się czujesz na zajęciach, ma ogromny wpływ na psa, który jest głównym powodem Twojej obecności w psiej szkole.

Unikaj zajęć, w których uczestniczy gru­pa kilkunastu psów, a zajęcia prowadzi jeden trener bez żadnego asystenta. W tak dużej grupie nie ma on szans skupić się indywidualnie na wszystkich, a wtedy wyuczone błędy będą dużo trudniejsze do skorygowania.

Jeden trener może efektywnie pracować najwyżej z pięcioma maksymalnie sześcioma psio-ludzkimi parami. Jeśli grupa jest zbyt liczna, nie jest w stanie właściwie kontrolować pracy wszystkich, odpowiednio szybko reagować, poprawiać błędy i indywidualnie traktować każdego kursanta, w przeciwnym razie szkolenie takie można potraktować niepoważnie. Będzie ono miało ten sam efekt, jakbyśmy psa szkolili sami w domu, bez nadzoru specjalisty.

Atmosfera na zajęciach to równie waż­ny aspekt w nauce psów i ludzi. Zwróć uwagę na to, czy psy wyglądają na szczęśliwe i chętne do współpracy, czy może wydają się być zalęknione, zestresowane, wycofane. Psy agresywne nie powinny mieć miejsca w grupie psów szkolących. Psy mocno zestresowane (wyjące, szczekające, nadpobudliwe) również powinny być odpowiednio przygotowane do pracy w grupie. Pies z zachowaniami odbiegającymi od normalnych, będzie tylko rozpraszał całe skupienie i atmosferę, Twój pies nie nauczy się wiele, nie będąc skupiony na Tobie.

Z pewnością unikaj zajęć, na które przychodzić może każdy bez względu na wiek i stopień wyszkolenia psa. Psie grupy na zajęciach powinny być dobrane odpowiednio pod względem wieku, wykonywanej pracy na zajęciach, stanu emocjonalnego (psy bardzo wrażliwe nie powinny przebywać z psami zbyt pewnymi siebie i na odwrót, gdyż psy zbyt pewne siebie będą trudniejsze do opanowania czując, że inne unikają ich spojrzenia i kontaktu, a psy wrażliwe będą skupiały się na unikaniu kontaktu z psami pewnymi siebie czyli z tendencją do agresywnych zachowań i wybuchowych reakcji). Psy zestresowane, hałaśliwe, agresywne, rozpraszające uwagę powinny być trenowane indywidualnie. Pamiętać należy, że każdy pies z problemami behawioralnymi będzie oddziaływał źle na naszego psa, tym samym na nas. Psy doskonale uczą się i poznają zachowania innych psów wchłaniając wszystko do siebie, nie pozwól, aby twój pies wyszedł z zajęć jak wielki kłębek nerwów. Zabierz psa z dala od takiej grupy szkoleniowej.

Dobrą szkołę poznajemy nie tylko po tym jak prowadzone są zajęcia, ale również po tym, co dzieje się w trakcie przerw. Zarówno ludzie jak i psy nie są w stanie efektywnie uczyć się przez długi czas. Potrzebują odpoczynku, chwili spokoju i rozluźnienia. Zwróć uwagę na to, co dzieje się z psami w trakcie przerwy. Czy jest miejsce gdzie można je na chwilę wyprowadzić? Czy jest dostęp do wody? I najważniejsze - co robią psy w trakcie przerwy? Profesjonalny instruktor dba, żeby psy w trakcie przerwy spokojnie odpoczywały. Nie pozwala na wzajemne kontakty i zabawę. Bawiące się psy, nie odpoczywają - wręcz przeciwnie, zabawa wymaga pobudzenia i aktywności, w efekcie prowadząc do tego, że pies wraca na zajęcia zmęczony, mniej chętny do pracy, a co za tym idzie, uczy się o wiele gorzej.

Zwróć uwagę, czy na zajęciach jest możliwość otrzymania rzetelnej informacji o zachowaniu innego lub Twojego psa. Czy instruktor ma czas i chęci, aby uspokoić Twoje obawy dotyczące pewnych martwiących cię sytuacji i czy robi to w sposób sumienny?

Jak widać bardzo istotny wpływ na naukę psa ma to gdzie znajdują się zajęcia i jak są prowadzone.

W następnym numerze, przedstawię Państwu kolejny ważny aspekt przy wyborze szkoły dla naszego psa a jest to instruktor prowadzący zajęcia / osoba szkoląca psa / treser, czyli ten, który będzie was kierował i uczył, jak kierować i uczyć własnego psa. Osoba najważniejsza!

Zapraszam.

Agata Buczak
Behawiorysta i Instruktor Szkolenia Psów z tytułem COAPE oraz

właściciel hodowli Fidecore: www.fidecore.net



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor