----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 maja 2014

Udostępnij znajomym:

'

W numerze MONITORA z dnia 25 kwietnia 2014, opisałam, na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły dla psów z zakresu miejsca pracy z psem w takiej szkole oraz atmosferze tam panującej.  W dzisiejszym wydaniu opiszę Osoby pracujące w takiej szkole dla psów.

INSTRUKTOR PROWADZĄCY ZAJĘCIA/ OSOBA SZKOLĄCA PSA TRESER, czyli ten, który będzie was kierował i uczył, jak kierować i uczyć własnego psa. Osoba NAJWAŻNIEJSZA

Opiekunowie bardzo rzadko zwracają na to uwagę i pytają o wykształcenie trenera, ufając, że jeśli ktoś już prowadzi szkołę szkolenia to pewnie się na tym zna. A tymczasem wykształcenie instruktorów jest bardzo ważne.

Pamiętajmy, że profesjonalny instruktor szkolenia psów powinien posiadać ogromną wiedzę, nie tylko z zakresu psiego behawioru i uczenia się psów, ale również wiedzę i umiejętności związane z uczeniem ludzi, wszak to nie instruktor uczy naszego psa, ale uczy nas, w jaki sposób to robić. Wybierając szkołę szkolenia psów sprawdź zatem dokładnie, czy instruktor posiada kierunkowe wykształcenie, nie obawiaj się pytać i sprawdzić, na ile jego wykształcenie pokrywa się z tym, co ci proponuje.

Część instruktorów nieposiadających wykształcenia kierunkowego uczyło się szkolenia psów na różnorakich kursach.

Rzetelne kursy to kursy prowadzone przez wykształconych instruktorów, oparte na rzetelnej wiedzy, trwające długi czas, w trakcie którego kursanci nie tylko słuchają wykładów, pracują z psem, ale również realizują praktyki prowadząc zajęcia dla opiekunów pod okiem instruktorów z dużym doświadczeniem.

Instruktor, który ma ukończone kursy praktyczne, ale nie posiada teoretycznej wiedzy na temat behawioru i kształtowaniu się zachowań, nie jest w stanie pomóc nam w rozwiązaniu psich problemów, jeśli będą one miały podłoże psychiczne lub emocjonalne.

Dlatego sama wiedza praktyczna nie wystarczy, by wiedzieć czy wasz pies nie słucha, bo zwyczajnie nie ma ochoty na kontakt z Wami oraz na żadną współpracę, czy po prostu jest jakiś problem pomiędzy tobą a psem, który po zdiagnozowaniu i wyeliminowaniu otworzy wszelkie horyzonty współpracy. Do tego jednak jest potrzebna wiedza teoretyczna, aby wiedzieć, jak widzieć psa i jego zachowanie, umieć odczytać wszystko to, co powoduje dane problemy z nim związane.

Szkolenia psów nie można nauczyć się również na seminariach i konferencjach, a już na pewno nie na kursie korespondencyjnym! Seminaria i konferencje służą poszerzaniu wiedzy, śledzeniu nowych trendów w nauce, poznaniu sposobów pracy innych czy wyników współczesnych badań. Organizowane są na bardzo różnym poziomie i aby móc świadomie ocenić ich wartość merytoryczną trzeba mieć już sporą wiedzę. Seminaria i kursy korespondencyjne to przede wszystkim wiedza teoretyczna, która nie jest wystarczająca, aby samodzielnie uczyć innych pracy z psem. Jeśli trener może pochwalić się jedynie udziałem w seminariach czy kursem korespondencyjnym, zmień szkołę natychmiast.

Aby dobrze szkolić psy, nie wystarczy uczyć się miesiąc czy dwa, to wieloletnia nauka oparta na pracy z wieloma psami i ludźmi. Nie można uczyć, nie wiedząc, czego się uczy i jakie będą tego konsekwencje. Tylko wiedza praktyczna i teoretyczna połączona razem dadzą szanse na postawienie odpowiedniej diagnozy i metody pracy.

Jeśli masz wątpliwości, co do tresera lub instruktora, poproś o jego referencje w poprzedniej szkole tresur, od właścicieli ukończonych psich kursantów, popytaj o opinie danej osoby, poproś behawiorystę o sprawdzenie kompetencji danego instruktora lub tresera.

Zdarzają się "treserzy”, którzy nie posiadają żadnej wiedzy opartej na rzetelnych informacjach. Tłumaczą się tym, iż umiejętności zdobyli pod opieką właściciela szkoły lub innego tresera w danej szkole. Moja rada jest, aby natychmiast zmienić miejsce wyboru szkoły. Jak może uczyć nas ktoś, kto samodzielnie nigdy nie zdobył żadnego wykształcenia w kierunku uczenia się psów a jedynie zasięgnął instrukcji od kolegi z pracy lub znajomego? Jak więc zaufać komuś takiemu? Instruktor / treser z taką "wiedzą” jest klasyfikowany jako nierzetelny, taka osoba nie ma doświadczenia ani wiedzy, jak pracować z danymi jednostkami, już nie wspomnę o praktyce, która prawdopodobnie ogranicza się do kilku psów i przypadków, a jak wiadomo indywidualne podejście do psa i jego opiekuna ma niebagatelne znaczenie w nauczaniu.

Ponadto, treser czy instruktor szkolenia powinien zawsze mieć dla ciebie i twoich pytań czas. Powinien również mieć chęci na polekcyjne korekty, jeśli takich potrzebujesz. Jeśli czujesz, że twój instruktor rozumie ciebie, zna problem twojego psa, czujesz, że szkolenie robi postępy i wszystko posuwa się do przodu, wiesz że zapłaciłeś i to działa, to jesteś w dobrych rękach.

Jeśli jednak masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim instruktorem, powiedz mu o swoim niepokoju. Jeśli nie będzie umiał znaleźć dla ciebie odpowiedniego rozwiązania zrezygnuj z dalszego szkolenia. Lepiej przerwać nieodpowiednią naukę, niż później naprawiać wyuczone i utrwalone błędy swoje i psa.

W kolejnym artykule zamieszczę informacje na temat metod szkoleniowych, ponieważ bardzo istotne znaczenie ma dobranie odpowiedniej techniki szkolenia do osobowości i stylu życia psa i rodziny.

Agata Buczak

Behawiorysta i Instruktor Szkolenia Psów z tytułem COAPE www.agatabuczakdogs.com oraz właściciel hodowli Fidecore, Cane Corso Italiano www.fidecore.net



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor