GoPro dzięki dobremu sprzętowi z mocnymi parametrami zdążyło już sobie dawno ugruntować pozycję lidera wśród producentów kamer, które można wykorzystywać w sportach ekstremalnych. Do sieci trafiły właśnie informacje dotyczące prawdopodobnej specyfikacji czwartej generacji modelu GoPro Hero.
Nieoficjalnie wiadomo, że model ten będzie ważyć mniej niż 100 gramów, zapewniając lekkość kompaktowość i swobodę umieszczenia go niemal gdziekolwiek. GoPro Hero 4 ma oferować nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K z prędkością 30 klatek na sekundę, 1080p z prędkością 120fps lub 720p z 240 klatkami. Wszystko dzięki umieszczonemu wewnątrz chipowi SoC Ambarella A9, oferującemu dwurdzeniowy procesor ARM CortexTM-A9 z zegarem o taktowaniu 1 GHz i akceleratorem FPU.
Sama kamera ma oferować rozdzielczość 13 megapikseli i posiadać nową soczewkę, pozwalającą na lepsze ujęcia w ciemności. Cała obudowa - tradycyjnie - ma być wodoodporna, mieć wbudowane Wi-Fi oraz porty USB i HDMI.
GoPro Hero 4 ma prawdopodobnie trafić na półki w czerwcu. Model ten wyceniony jest na 340 dolarów.
Nowe tablety do Samsunga już 12 czerwca
Wydarzenie, podczas którego dowiemy się więcej szczegółów odbędzie się już 12 czerwca w Nowym Jorku. Jaka pewność, że chodzi właśnie o tablety? W jednym z ostatnich wywiadów przyznał to J.K. Shin, prezes Samsung Mobile.
Nowa linia urządzeń przyjmie nazwę "Galaxy Tab S". W jej skład wejdą na początku dwa modele, wyposażone odpowiednio w 8.4-calowy i 10.5-calowy ekran AMOLED. Ośmiordzeniowe procesory obu urządzeń skryją się pod obudowami przypominającymi te znane z dotychczasowych tabletów koncernu, lecz bardziej zaokrąglonymi na rogach.
Samsung pracuje również nad monstrualnym tabletem wykorzystującym tradycyjny wyświetlacz LCD o przekątnej 13.3 cala. Czy zostanie pokazany razem z mniejszymi tabletami? Pozostaje poczekać jeszcze trzy tygodnie.
Pierwszy telefon dla niewidomych
W przeszłości pojawiały się już pomysły na stworzenie telefonów dla osób niewidomych, ale firma OwnFone twierdzi, że jako pierwsza wprowadziła tego typu urządzenie do oficjalnej sprzedaży. Ich produkt pozwala umożliwia osobom niewidomym łatwe nawiązywanie telefonicznego kontaktu z innymi osobami.
Telefon wymyślony przez OwnFone wykorzystuje alfabet Braille"a. Ale nie tylko, bo na specjalne życzenie klientów może zostać wyposażony w specjalne, wypukłe litery alfabetu. Jest to możliwe m.in. dzięki nowatorskiemu systemowi produkcji - przedni i tylny panel telefonu są tworzone przy pomocy drukarek 3D.
OwnFone w pierwszej kolejności zadebiutował na rynku brytyjskim, gdzie kosztuje 60 funtów. Tę stosunkowo niską cenę za nowatorskie urządzenie postanowił wytłumaczyć sam producent, który twierdzi, że do zmniejszenia kosztów produkcji przyczyniła się technologia druku 3D.
Nintendo Wii od 20 maja praktycznie bez internetu
Mamy kolejny etap ograniczania wsparcia dla konsol Wii. Japończycy postanowili całkowicie wyłączyć uruchomioną w 2005 roku usługę WFC (Nintendo Wi-Fi Connection). Jej funkcjonalność została dość mocno ograniczona już jakiś czas temu, ale Nintendo dalej wspierało choćby tryb multiplayer.
Ostatnie umocnienia internetowych funkcji Wii zostały skazane na upadek w lutym, gdy zapadła decyzja o odcięciu pierwszej generacji Wii od serwerów z dniem 20 maja. Znikła więc możliwość zabawy przez internet. Całkowicie wyłączone są również wszystkie usługi oferowane przez Nintendo, za wyjątkiem Wii Shop Channel.
Z aplikacji internetowych działają jedynie te, które nie są zależne od serwerów Nintendo. W praktyce użytkownicy zostali ograniczeni do aplikacji YouTube, oraz przestarzałej wersji przeglądarki systemowej bazującej na Operze.
Nintendo odcięło od internetu jedynie starsze konsole. Usługi powiązane z Wii U, oraz 3DS funkcjonują bez zmian.
Nowe telefony Samsunga ze skanerami tęczówek
Nie zdążyliśmy jeszcze oswoić się z umieszczanymi w telefonach czytnikami linii papilarnych a wygląda na to, że już niedługo mogą one zostać zastąpione, lub przynajmniej wsparte przez inne rozwiązania.
Samsung wciąż szuka idealnej metody na ochronę swych urządzeń. Jakiś czas temu okazało się, że czytnik linii papilarnych, który zadebiutował na pokładzie Samsunga Galaxy S5, da się łatwo oszukać. Problemowi daleko jest od bycia błahostką, bo za pomocą odcisku palca można w tym smartfonie między innymi zatwierdzać transakcje na platformie płatniczej PayPal.
Technologia oparta na skanowaniu tęczówek miałaby zawitać na początku do droższych telefonów firmy, a następnie pojawić się również w tych mniej kosztownych.
Czy Sony skupi się teraz na 4K?
Sony podjęło decyzje o zaprzestaniu inwestowania środków w technologię OLED, jeszcze niedawno określaną jako "zabójca LCD".
Sony postanowiło wycofać się z rynku telewizorów OLED, oddając pola LG i Samsungowi. Japoński gigant elektroniki szuka oszczędności - zatem taka decyzja rzeczywiście nie zaskakuje. Teraz Sony ma się skupić na produkcji i promocji telewizorów 4K w technologii LED LCD.
Pomimo jakości oferowanej przez OLED, nic nie wskazuje na to, aby telewizory korzystające z tego rozwiązania stały się popularne w najbliższym czasie. Głównym tego powodem jest ich wysoka cena.
Czym jest lub było OLED?
OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych. Ekrany powstałe w technologii OLED wydzielają samoistne światło, dzięki czemu nie wymagają podświetlenia. Dzięki temu oglądający otrzymuje perfekcyjny współczynnik kontrastu oraz idealną czerń. Takie rozwiązanie sprawia, że ekrany OLED-owie - przynajmniej teoretycznie - biją na głowę ekrany LCD z podświetlaniem LED oraz telewizory plazmowe.
Opracował: Daniel Odroniec
e-mail: daniel@1030.am
'