----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

03 czerwca 2014

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Yahoo zamierza uruchomić swój własny serwis wideo, który ma być alternatywą dla powszechnie panującego od wielu lat YouTube"a.

W jaki sposób chce konkurować z gigantem? Przede wszystkim oferując twórcom internetowego wideo większe stawki za wyświetlanie reklam.

Portal początkowo miał ruszyć już w kwietniu, ale z uwagi na problemy z finalizacją kontraktów jego premiera została przesunięta na tegoroczne lato.

YouTube ze swoim miliardem aktywnych użytkowników w miesiącu jest absolutnie bezkonkurencyjne na polu sieciowych usług wideo. Yahoo wierzy jednak w to, że będzie w stanie skusić użytkowników możliwością zarobienia większych pieniędzy w programie partnerskim. Podobno stawki oferowane przez Yahoo mają być o 50 do 100% wyższe niż w przypadku serwisu Google"a.

Portal wideo Yahoo będzie umożliwiał tworzenie twórcom ich własnych kanałów, a każdy materiał będzie można bezproblemowo osadzić na innych stronach WWW. Nieoficjalnie mówi się też, że firma umożliwi łatwe pobieranie filmów na dysk w celu oglądania ich offline. W przypadku YouTube potrzebujemy do tego dodatkowej wtyczki do przeglądarki lub osobnego programu.

Zakup Apple za 3 mld dolarów

O przejęciu Beats Electronics przez Apple zrobiło się głośno na początku maja. Od kilku tygodni trwały negocjacje związane z zakupem firmy i wreszcie poznaliśmy oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Apple oficjalnie potwierdziło, że przejmuje Beats Electronics i Beats Audio za kwotę 3 mld dolarów, z czego 2,6 mld zostanie wypłacone w gotówce, a pozostałe 400 mln w akcjach. Początkowo mówiono o kwocie rzędu 3,2 mld dolarów, ale ta została w trakcie negocjacji zmieniona. Między innymi z powodu sukcesu, jaki odniosło niedawno Spotify.

"Muzyka jest ważną częścią naszego życia i zajmuje specjalne miejsce w naszych sercach" - powiedział CEO Apple - Tim Cook i dodał "dlatego nadal inwestujemy w muzykę, a poprzez połączenie dwóch zespołów pozwoli nam dalej tworzyć najbardziej innowacyjne produkty muzyczne na świecie".

Założyciele Beats, czyli Dr. Dre i Jimmy Iovine zapewne dołączą do Apple i obejmą tam nowe stanowiska. Firma z Cupertino zamierza sfinalizować transakcję przed końcem września.

Yosemite oraz iOS 8

W trakcie tegorocznej konferencji WWDC nie ujrzeliśmy nowego sprzętu od Apple, ale za to firma z Cupertino zaprezentowała nowe wersje oprogramowania. Zarówno dla komputerów Mac, jak i iUrządzeń.

Czerwcowa konferencja WWDC pokazała, że wydarzenie rzeczywiście poświęcone jest deweloperom oprogramowania. Rozpoczęła się od omówienia nowości w nowym systemie dla Maków.

OS X 10.10 to przede wszystkim liczne zmiany wizualne. Interfejs systemu inspirowany jest przez OS 7, co można zobaczyć  niemal na każdym kroku. Dock doczekał się przezroczystej tacki i ikon nawiązujących wyglądem do tych z iOS, a elementy poszczególnych okien są teraz bardziej płaskie.

OS X Yosemite to także wiele nowych funkcji i warto tutaj wymienić:

Udoskonalonego Findera i Spotlight;
Nowe wersje programów Mail i Safari;
Głębszą integrację z iGadżetami za sprawą Continuity. Warto tutaj wspomnieć możliwość odbierania połączeń przychodzących na iPhone"a bezpośrednio na komputerze Mac;
Nowe centrum powiadomień;
Funkcję AirDrop, która w końcu pozwala przesyłać pliki pomiędzy urządzeniami z iOS i OS X.

Nowy system obecnie dostępny jest tylko dla deweloperów, ale już latem zostanie udostępniony do testów publicznych. Premiera finalnej wersji przewidziana jest jesienią.

Patrząc na wymagania sprzętowe OS X Yosemite okazuje się, że system zgodny jest z tymi samymi komputerami co Mavericks, a więc następującymi maszynami:
iMac (połowa 2007 roku lub nowszy);
MacBook (13" aluminiowy z końca 2008 roku, 13" z 2009 roku lub nowszy);
MacBook Pro (13" z połowy 2009 roku lub nowszy, 15" z połowy 2007 roku lub nowszy, 17" z końca 2007 roku lub nowszy);
MacBook Air (z końca 2008 roku lub nowszy);
Mac Mini (z początku 2009 roku lub nowszy);
Mac Pro (z początku 2008 roku lub nowszy);
Xserve (z początku 2009 roku).

Gwoździem programu konferencji WWDC był jednak system iOS 8, którego premiery dla wszystkich również spodziewamy się już jesienią.

iOS 8 nie doczekał się większych zmian wizualnych. Interfejs nadal bazuje na rozwiązaniach wprowadzonych wraz z iOS 7 rok temu. Można jednak zauważyć wiele nowych funkcji i warto tutaj wymienić:

Prostszy dostęp do powiadomień bezpośrednio na ekranie początkowym lub w aplikacjach;

Aplikacja Health zbierającą nasze dane na temat parametrów życiowych i kondycji;

Udoskonalona aplikacja Zdjęcia, która oferuje między innymi prostszy dostęp do całej kolekcji oraz nowe narzędzia do edycji fotek oraz szybszy dostęp do kontaktów.

iOS 8 obecnie dostępny jest również tylko dla deweloperów. Oprogramowanie można pobrać z iOS Dev Center.

Ostatnia konferencja Apple przyniosła również liczne nowości dla deweloperów aplikacji. Firma z Cupertino oddała w ręce programistów nowy język Swift dla Cocoa i Cocoa Touch oraz aż 4 tysiące nowych interfejsów API, w tym między innymi dla Touch ID. Pojawiły się także liczne udoskonalenia w sklepie App Store.

Warto niestety dodać, że Apple oficjalnie uśmierciło kolejne urządzenie i jest to iPhone 4, który uaktualnienia w postaci iOS 8 już nie otrzyma. Pozostałe iGadżety z iOS 7 nowy system dostaną jesienią.

Opracował: Daniel Odroniec               
e-mail:  daniel@1030.am



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor