----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

30 lipca 2014

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Była burmistrz Chicago Jane Byrne, pierwsza i jedyna, jak dotąd kobieta na tym stanowisku, doczekała się własnego parku w mieście, którym zarządzała w latach 1979-1983. Jej imieniem zostanie nazwany skwer przylegający do historycznego budynku Water Tower. Decyzję w sprawie ustanowienia Jane M. Bryne Plaza przyjęła w środę Rada Miasta Chicago.

"Ten budynek ma symboliczne znaczenie dla mojej mamy" - mówiła podczas posiedzenia Komisji Finansowej Rady Miasta córka byłej burmistrz, chicagowska prawniczka Kathy Byrne.  Przypomniała, iż teren w okolicy historycznego obiektu znajdującego się przy 806 North Michigan Avenue w centrum Chicago był jej matce bliski, gdyż mieszkała ona tam sama w okresie sprawowania urzędu w latach 1979 - 1983, a wcześniej osiedlili się tam jej dziadkowie. "Water Tower zawsze był inspiracją dla mojej mamy, szczególnie w trudnych czasach. Patrzyła na wieżę z okna jej kuchni w budynku przy E.Chestnut Street i lubiła przypominać, że Water Tower przetrwał pożar, mimo iż całe miasto spłonęło" - opowiadała Kathy Byrne, córka 81-letniej obecnie byłej burmistrz Chicago. 

Wybudowana w 1869 roku wieża-pompownia była wykorzystywana do gromadzenia wody z jeziora Michigan. Podczas Wielkiego Pożaru, który spustoszył  Chicago w 1871 roku, wieża Water Tower przetrwała stając się symbolem odrodzenia zniszczonego ogniem Wietrznego Miasta. 

"Water Tower jest dla mojej mamy inspiracją i symbolem nadziei" - mówiła córka byłej burmistrz, Kathy Byrne. Jej argumenty przekonały radnych, którzy zgodzili się, by plac w okolicy historycznego obiektu znajdującego się przy 806 North Michigan Avenue nosił imię Jane M. Bryne. 

Jane M. Bryne urząd burmistrza Chicago sprawowała od 1979 r. do 1983 r. Demokratka była jedyną kobietą na tym stanowisku w historii naszego miasta. Swoją karierę polityczną rozpoczynała w latach 60. ubiegłego wieku. Wtedy poznała obecnego burmistrza Richarda J. Daley, który w 1968 roku mianował ją na szefa departamentu ds. konsumentów. Byrne została zwolniona przez kolejnego burmistrza Michaela Bilandic w 1977 roku. Rok później postanowiła rozpocząć swoją pierwszą kampanię na stanowisko burmistrza. Udało jej się pokonać w demokratycznych wyborach ubiegającego się o reelekcję burmistrza Bilandica, które wcześniej zwolnił ją z miejskiej posady. Jane Byrne pomogli wtedy republikańscy wyborcy, którzy chcieli usunąć ze stanowiska Bilandica, ostro krytykowanego za opieszałą reakcję służb miejskich  podczas pamiętnych śnieżyc  paraliżujących Chicago w styczniu 1979 roku. Ostatecznie Byrne wygrała wybory na  burmistrza. Udzielone jej poparcie w granicach 82 procent głosów było największym w historii wyborów na to stanowisko. 50. burmistrz Chicago stanowisko objęła 16 kwietnia  1979 roku. Jane M. Byrne mówiła o sobie, że jest liberalną  reformatorką starającą się łączyć podzielne miasto - biedne południe i bogatą północ. W jej administracji na ważne stanowiska kierownicza mianowani byli Afroamerykanie.  W 1981 r. burmistrz Jane Byrne postanowiła wraz z drugim mężem Jay"em McMullenem  zamieszkać w byłym kompleksie socjalnym Cabrini-Green na okres trzech tygodni. Akcja ta miała pomóc w poprawie sytuacji na osiedlu i zmniejszeniu tam przestępczości. W 1981 r. w wyniku wojny gangów zginęło tam aż 11 osób w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Jako burmistrz, Jane M. Byrne działała na rzecz ograniczenia przestępczości z bronią pal­ną. Zrobiła wiele na rzecz promocji miasta.  W czasach jej urzędowania rozpoczęto m.in. organizację festiwalu Taste of Chicago. Działała także na rzecz zwiększenia uprawnień mniejszości seksualnych, to właśnie burmistrz Jane Byrne jako pierwsza proklamowała Gay Pride Parade Day. Jej kadencji w City Hall towarzyszyły też problemy, w tym stajki nauczycieli, pracowników CTA i strażaków. Ubiegająca się o reelekcję burmistrz Byrne przegrała  zaledwie kilkoma punktami procentowymi demokratyczne prawybory w 1983 roku z czarnoskórym kandydatem Haroldem Washingtonem. To właśnie on był następcą Jane Byrne i zarazem pierwszym Afroamerykaninem na stanowisku burmistrza Chicago, pozostając na stanowisku w latach 1983-1987. Sama Byrne nie zrezygnowała jednak ze starań  w ponownym ubieganiu się o urząd burmistrza i w 1987 roku wystartowała w kolejnych demokratycznych prawyborach. Ponownie przegrała z Haroldem Washingtonem, którego potem poparła w wyborach zasadniczych. Polityczną karierę Jane Byrne zakończyły dwie nieudane kampanie wyborcze: w 1988 roku na stanowisko sekretarza sądu okręgowego powiatu Cook  i w 1991 roku, kiedy po raz czwarty zdecydowała się na start w wyborach na burmistrza przegrywając wówczas z Richardem  M. Daley. 

Jane Margaret  Burke urodziła się 24 maja 1934 roku w Chicago. W 1956 roku poślubiła porucznika piechoty morskiej Wiliama P. Byrne, który zginął pilotując samolot 31 maja 1959 roku. Para miała jedno dziecko, córkę Kathy Byrne.  W 1978 roku Jane M. Byrne wyszła za mąż po raz drugi. Poślubiła dziennikarza Jay"a McMullena, z którym była do jego śmierci. McMullen zmarł na raka płuc w 1992 roku. Od  lat 70. ubiegłego wieku była burmistrz Chicago mieszka w tym samym budynku apartamentowym. W 1992 roku opublikowała swoją książkę "My Chicago", w której opisała swoją polityczną karierę. W ostatnich latach ze względu na pogarszający się stan zdrowia 81-letnia Jane Bryne rzadko pokazuje się publicznie. W maju 2011 roku wzięła udział w ceremonii zaprzysiężenia Rahma Emanuel na 55. burmistrza Chicago.  Rahm Emanuel wyraził w środę zadowolenie z decyzji radnych, którzy podjęli decyzję w sprawie nazwania imieniem Jane M. Byrne parku przylegającego do Water Tower. "To dowód wdzięczności za jej wkład w rozwój naszego miasta. W imieniu wszystkich mieszkańców przekazuje wyrazy podziękowania" - powiedział urzędujący burmistrz zwracając się do córki Jane M. Bryne.

JT



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor