Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL
Sobota, 6 września, godz. 12 - 4 pm
Muzeum Polskie w Ameryce i Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce przyłączyło się do inicjatywy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie oraz Fundacji Świątynia Sztuki, którzy są organizatorami międzynarodowej imprezy rodzinnej pod nazwą „Święto Latawca”. Tegoroczna edycja po raz pierwszy w historii zawita 6 września 2014 r. do gmachu i ogrodów ZPRKA i MPA, pod adresem 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Pora imprezy w godz. 12 - 4 pm będzie wspaniałą okazją do zagospodarowania godzin popołudniowych po rozpoczęciu roku szkolnego w polskich szkołach sobotnich oraz wyjątkową okazją do zapoznania się z planami rodzinnych warsztatów plastycznych, jakie będą organizowane w MPA.
Impreza przeznaczona jest dla amatorów dobrej zabawy - szczególnie dla rodzin z dziećmi. Podczas popołudnia odbędą się warsztaty składania i puszczania latawców oraz konkurs z nagrodami i loteria fantowa.
Nawiązujemy do bogatej tradycji składania latawców, której początki można odnaleźć w dalekich Chinach. Ten wynalazek z V wieku p.n.e. nadal cieszy się popularnością ludzi na całym świecie. Wielkie festiwale latawców odbywają się praktycznie w każdym kraju. Celem naszej imprezy jest popularyzacja puszczania latawców jako prostej zabawy dla każdego, która uczy współpracy, integruje. Wierzymy, że sam proces budowy latawców pozwala rodzinom na zjednoczenie się dzięki wspólnej pracy. Forma ta należy do jednych z najefektowniejszych zabaw osiągniętych małym kosztem. Wspólnym puszczaniem latawców pragniemy upamiętnić dzieci, które nigdy nie miały okazji bawić się w ten sposób – te które zginęły w konfliktach zbrojnych, innych tragediach.
Jesteśmy przekonani, że nasze święto to kreatywna zabawa dla każdego, która uczy współpracy, pielęgnuje relacje między ludzkie, integruje.
Pragniemy, aby mieszkańcy innych miast i krajów zjednoczyli się z nami podczas naszej imprezy i w tym samym momencie wykonali oraz wznieśli latawce do nieba. Zachęcamy państwa do przyłączenia się do naszej akcji!
Do imprezy dołączyli się m.in. Polska Szkoła w Korwiu (Litwa), The Polish Mission of The Orchard Lake Schools (USA), Imaginosity Dublin Children`s Museum (Irlandia), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Impreza jest objęta Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.
Yanni
Sears Centre Arena, 5333 Prairie Stone Parkway, Hoffman Estates, IL 60192
Sobota, 6 września, godz. 7:30 pm
Bilety: $55-125
Yanni – Jannis Chrysomallis – grecki kompozytor New Age. Autor ponad 100 utworów. W wieku sześciu lat zaczął grać na pianinie, lecz zdecydowanie niechętnie podchodził do pobierania lekcji muzyki. We wczesnym dzieciństwie zaczął słyszeć muzykę w swej głowie i teraz chciał po prostu usłyszeć ją wydobywająca się z pianina, lecz aby tak się stało, musiał nauczyć się grać. Obawiał się jednak, że formalne nauczanie muzyki przytłoczyć mogło by jego swobodę muzycznego myślenia. Opanował tę sztukę jako samouk, dając recitale muzyczne swojej rodzinie. W 1972 roku opuścił swój dom rodzinny, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Minnessota w USA. Pomiędzy wykładami grał w lokalnych zespołach rock and rollowych, dążył jednocześnie do wypracowania swojego własnego stylu muzycznego, przy użyciu pianina oraz elektronicznego keyboarda, dzięki któremu mógł kreować nowe brzmienie. Po ukończeniu studiów Yanni postanowił poświęcić się muzyce w stu procentach, na okres jednego roku. I to właśnie tego roku muzyka staje się jego całkowitym powołaniem.
Gdy Yanni spotkał na swej drodze perkusistę Charliego Adamsa, przyłaczył się do rock and rollowego zespołu „Chameleon”, znanego i cenionego w Minneapolis oraz St. Paul. W zespole tym Yanni grał na keyboardzie. Zachęcony sukcesem zespół, rozpoczął swoją regionalną trasę: poprzez Minnesotę, Wisconsin, Chicago, Iowa oraz Dakotę, wydając w tym czasie, niezależnie od podróży, dwa albumy. Całkiem już przekonany o swej przyszłości związanej z muzyką Yanni, eksperymentował z elektronicznym keyboardem, by stworzyć swoją zupełnie własną kompozycję. Był nią wydany w roku 1980 solowy niezależny album „Optimystique”.
W latach 1985 - 1990 dalej poświęcił się całkowicie pasji tworzenia muzyki. W tym czasie nagrał we współpracy z Johnem Tash i Charlim Adamsem dwa albumy: “Keys to Imagination” i “Out of Silance”. W roku 1990 Orkiestra Symfoniczna Dallas akompaniowała Yanniemu podczas koncertu, nadając nowy wymiar jego unikatowemu stylowi, tworząc niejako preludium do tego co miało nastąpić.
Podczas swojej pierwszej wielkiej muzycznej podróży po świecie, Yanni zaprezentował swoją muzykę na żywo w wielu ciekawych miejscach na świecie, takich jak: słynnej świątyni To-ji w Kioto w Japonii, Royal Albert Hall w Londynie, a przede wszystkim na Akropolu w swej ojczyźnie – Grecji.
Niedawno Yanni stwierdził: „Poszukuję nowego etapu mojego rozwoju. Poświęciwszy tak wiele lat mojej sztuce, czuję się zobligowany do utrzymania tego poziomu, lub przynajmniej do rozwijania samego siebie, choćby w najmniejszym stopniu. Nie przyjmuję żadnych konkretnych zasad. To jest takie ekscytujące. Zamierzamy zaskoczyć ludzi i samych siebie. Spójrz tylko. Aby wykonywać to, co dzieje się istotnego w życiu, należy mieć wiarę i pasję. Właśnie teraz przyszedł na to najlepszy czas mojego życia”.
W swojej długiej i niezwykłej karierze, Yanni dowiódł niejednokrotnie, iż został obdarzony w ogromnym stopniu zarówno wiarą jak i pasją. Jego wielopoziomowa muzyka, pełna przestrzeni, odkrywająca tajemnicze strony życia i świata, potrafi uzdrawiać nasze wnętrze, ukazując to, co z wierzchu niewidzialne, pozwalając usłyszeć to, czego tak od razu nie sposób usłyszeć.
Yanni jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów i wykonawców naszych czasów, światowym ambasadorem pokoju, dobrej woli i empatii.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191
Tel. 630-766-7425
Letnia wystawa fotografii Cezarego Kotarskiego. Otwarcie wystawy, muzyka na żywo, Ada Gabriela. Piątek, 5 września, godz. 8 pm. Wstęp wolny.
Śladami Eleni Takis - musical o wędrujących Grekach, przekąski z kuchni greckiej. Sobota, 6 września, godz. 8 pm. Wstęp $20 od osoby.
Klub fotograficzny AGCC zaprasza na spotkanie we wtorek, 9 września, o godz.
8 pm. Inaugurując sezon 2014-2015 pracy klubu oraz konkurs fotografii, temat dowolny. Prosimy o przygotowanie 1-2 zdjęć, zapraszamy do uczestnictwa w konkursie.
Dita Von Teese
House of Blues, 329 N Dearborn St, Chicago, IL 60654
Czwartek, 11 września, piątek, 12 września, sobota, 13 września, godz. 7:30 pm
Bilety: $53-$314
Dita Von Teese − amerykańska aktorka filmowa, gwiazda burleski, modelka. Przez magazyn "Vanity Fair" nazwana `superheroiną burleski".
Gdy Dita miała 19 lat, zaczęła pracę w miejscowym klubie ze striptizem. Rozczarowana brakiem oryginalności innych striptizerek, stworzyła własny styl, inspirowany modą retro, który szybko przysporzył jej popularności i uznania.
Kariera Von Teese w burlesce zaczęła się w 1993 roku, kiedy to Dita znalazła sobie nowe hobby - kolekcjonowanie magazynów dla mężczyzn z lat 30-tych i 40-tych. Sama zaczęła występować składając hołd Sally Rand i jej tańcowi z piórami i wachlarzem.
W 1996 roku Dita naśladując występy Lili St. Cyr wzięła kąpiel w kryształowej wannie wypełnionej szampanem. Od tamtej pory zjeździła Stany Zjednoczone i Europę jako artystka solowa.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'