Warszawskie dzieci
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Sobota, 4 października, godz. 7 pm
Bilety: $40-58
„Jest 1 sierpnia 1944. Plac targowy w okupowanej Warszawie. Stragany, wokół których toczy się okupacyjne życie, nagle zmieniają się w barykadę.” – Tak rozpoczyna się spektakl. Na tych barykadach nie tylko walczono. Tu też toczyło się codzienne życie… Wśród powstańców były tysiące ludzi bardzo młodych, nawet dzieci. O nich właśnie opowiada musical złożony z piosenek napisanych podczas dni walk. Bohaterskie lub żartobliwe, romantyczne i śmieszne – przez długie lata zakazane w powojennej Polsce, stanowią dokument tamtych 63 dni: „Warszawskie Dzieci”, "Marsz Mokotowa", "Deszcz jesienny", "Hej, chłopcy bagnet na broń" "Dorota", "Sanitariuszka Małgorzatka", "O, Barbaro", "Pałacyk Michla", "Siekiera, motyka“ “Marsz Śródmieścia”, „Marsz Żoliborza”, „Kompania 1114”, „Natalia”, „Szare Szeregi” i inne. Powstanie Warszawskie opowiedziana słowami uczestników walk, udokumentowane tekstami komunikatów, rozkazów, relacji prasy podziemnej – lekcja historii dla dzieci, młodych i dorosłych widzów, którą każdy zapamięta na długo.
Santana
Peoria Civic Center, 201 SW Jefferson St., Peoria, IL
Wtorek, 7 października, godz. 8 pm
Bilety: $61-140
Carlos Santana to jeden z najbardziej cenionych gitarzystów w świecie rocka. Od 1967 roku stoi na czele własnej formacji Santana, w której jest jedynym stałym członkiem, ma także na koncie kilka wydawnictw solowych.
Ojciec Carlosa był zawodowym skrzypkiem i jego nauczycielem gry na tym instrumencie. Już jako dziecko Carlos grał na skrzypcach w grupie ojca. Gdy jednak pierwszy raz usłyszał granego bluesa i rock and rolla zamienił instrument na gitarę.
W 1966 założył swa pierwsza grupę Santana Blues Band, której nazwę wkrótce skrócono do Santana.
Wielka popularność grupy rozpoczął fenomenalny występ na festiwalu w Woodstock. Carlos oraz jego grupa stali się inicjatorami i najwybitniejszymi przedstawicielami stylu rock latynoski.
Począwszy od roku 1972 Carlos rozpoczął także karierę solową włączając się w nurt eksperymentalnego jazzu i jazz rocka. Występował i nagrywał z takimi znanymi muzykami jak John McLaughlin, Herbie Hancock, Billy Cobham, Wayne Shorter i innymi. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte były okresem spadku popularności. Wielkim powrotem do muzyki była album Supernatural wydany w 1999.
To eklektyczne wydawnictwo było zbiorem piosenek nagranych z czołowymi gwiazdami rocka i popu, głównie młodego pokolenia. Największymi przebojami płyty były Smooth nagrany z Robem Thomasem z grupy Matchbox 20, Maria, Maria z Laura Hill i Put Your Lights On z Everlast oraz The Calling z Erikiem Claptonem.
W 1998 Carlos Santana wraz ze swoją grupą w oryginalnym składzie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
Hot spot: Hazel
Hazel, 1902 W. Montrose, Chicago
Hazel apparel, 1926 W. Montrose, Chicago
Godziny: poniedziałek – sobota – 11 am – 7 pm, niedziela, 11 am – 5 pm
www.hazelchicago.com
Butik Hazel wygląda na Montrose jak diament w popiele. Obok znajduje się kilka pralni, podupadła pizzeria, i chyba tylko Starbacks dodaje temu odcinkowi ulicy Montrose wielkomiejskiego sznytu. Zdaniem wielu zakupowiczów, jest to najlepszy sklep z biżuterią w mieście. Znawcy uważają, że jeśli chcemy ozdabiać dłonie pierścionkami, sygnetami i obrączkami to tylko tymi nabytymi w Hazel. Do wyboru do koloru. Rodzaje materiałów, szeroka gama kamieni szlachetnych, srebra, złota i nieszlachetnego, acz miłego dla oka tworzywa. Rozbudowany wachlarz cenowy, za niewielkie pieniądze można znaleźć coś gustownego, lecz nie brak i drogich, wyrafinowanych wzorów. Prócz biżuterii Hazel posiada świetną kolekcję toreb, kopertówek, plecaków oraz asortyment pod wezwaniem 1001 drobiazgów.
Niedaleko znajduje się drugi sklep, Hazel apparel, gdzie znajdziemy wiele oryginalnych ubrań.
B.B. King
House of Blues, 329 North Dearborn Street, Chicago
Piątek, 3 października, godz. 6:30 pm
Bilety: $97
Jeden z najważniejszych gitarzystów i wokalistów gatunku, nie bez przyczyny noszący przydomek "Króla Bluesa”. Naprawdę nazywa się Rile B. King i urodził się 16 września 1925 roku w Stanach Zjednoczonych.
Występy sceniczne rozpoczął w 1946 roku w Memphis. Przez pierwsze lata działalności pracował m.in. jako wokalista w lokalnej stacji radiowej grającej rytm & bluesa oraz jako DJ. Wtedy też zyskał swój pseudonim artystyczny „B.B.”, który jest skróconą wersją „Beale Street Blues Boy”.
Początki kariery nie były najłatwiejsze – najlepsze czasy przyszły dla artysty dopiero w latach 50. Wtedy B.B. King stał się jednym z najważniejszych wykonawców rhytm & bluesa dzięki całej serii wielkich hitów, takich jak „Woke Up This Morning”, „Every Day I Hale The Blues, „Bad Luck”, „You Upset Me Baby”, czy „Sweet Little Angel”.
W 1964 roku ukazał się koncertowy album „Live At Regal”, nagrany podczas występu w Chicago. Uznawany jest on za jeden z najwybitniejszych albumów w historii bluesa. Sukces daleko wykraczający poza środowisko bluesowe przyniósł artyście cover kompozycji Roya Hawkinsa „The Thrill is Gone”. Piosenka zagościła na listach przebojów i stała się jednym z najważniejszych utworów B.B. Kinga. Lata 70 przyniosły kolejne sukcesy muzyka i takie przeboje jak „I Like to Live the Love”.
Kolejne dekady działalności B.B. Kinga nie obfitowały już w tak wiele nagrań. Artysta jednak cały czas był bardzo aktywny, dając nawet około 300 koncertów rocznie i pojawiając się w telewizyjnych show. Był też w stanie zdobywać nowych fanów, jak w 1988 roku, kiedy to nagrał wspólnie z zespołem U2 utwór „When Love Comes To Town”, który ukazał się na albumie Irlandczyków „Rattle and Hum”. Innym ciekawym muzycznym duetem w jego karierze był wspólne wydawnictwo z Claptonem „Riding with the King” z 2000 roku.
W 2005 roku z okazji 80 urodzin Mistrza ukazał się album „80” z udziałem wielu uznanych muzyków, m.in. Sheryl Crow, Eltona Johna, czy Marka Knopflera.
B.B. King doczekał się własnego muzeum, na które władze stanu Missisipi wydały 10 milionów dolarów. W stanie tym dzień 15 lutego jest oficjalnym dniem B.B. Kinga. Podczas kariery spotkał się m.in. z papieżem Janem Pawłem II (któremu ofiarował jedną ze swoich gitar), królową Anglii i czterema prezydentami Stanów Zjednoczonych. W roku 2006 zagrał w Nowym Jorku dziesięciotysięczny koncert. Mimo wieku nadal wydaje nowe płyty i gra wiele koncertów.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.