Odwiedzając śródmieście Chicago trudno jest w tym roku nie zwrócić uwagi na olbrzymi, różowy biustonosz, który pojawił się w okolicy 401 N. Michigan Ave. Mierzy 16 stóp i waży ponad 1000 funtów. Rzeźba ta ma służyć jako przypomnienie o raku piersi i zachęta dla wszystkich kobiet, by poddawały się okresowym badaniom mammograficznym.
Pomysłodawcą jest organizacja Advocate Health Care, która oprócz rzeźby w centrum miasta zaoferowała przeznaczenie jednego dolara na rzecz American Cancer Society w zamian za każde zdjęcie przechodniów na tle gigantycznego biustonosza, umieszczone na Facebook, Twitter lub Instagram.
W najbliższych dniach pojawić się mają w śródmieściu, choćby w okolicy Daley Plaza, kolejne biustonosze w kolorze różowym, które symbolizować będą Miesiąc Walki z Rakiem Piersi
Eksperci mówią, iż obok biustonoszy mogłyby też pojawić się prace przedstawiające spódnice, bo ostatnie badania naukowe sugerują, że im większy jest ich rozmiar, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka piersi.
"W jaki sposób możemy zachęcić kobiety do okresowych badań i dbałości o własne zdrowie? - zastanawia się chicagowska działaczka, Christine Priester, reprezentująca Advocate Health Care i zachęcająca do rozmów na temat raka piersi przechodniów zainteresowanych różowym biustonoszem w centrum - "Zawiesiliśmy więc w centrum wielki stanik, który ma prowokować myślenia, rozmów, ale przede wszystkim działania”.
Co ósma kobieta w USA zdiagnozowana jest z rakiem piersi. Właśnie mammogram jest jedną z metod wczesnego wykrycia i uniknięcia choroby. Mimo prowadzonej od lat akcji informacyjnej, wiele kobiet wciąż nie korzysta z tych badań. Mimo, że coraz częściej nowotwór ten wykrywany jest u kobiet w wieku powyżej 20 lat, to zdecydowana większość kobiet zgłaszających się na okresową kontrolę, to osoby powyżej 40 roku życia. Poza okresowymi, wczesnymi badaniami, ważne są też ćwiczenia, dieta, i zdrowy tryb życia – przypominają lekarze.
Bursztynowa Koalicja
W środowisku polonijnym akcja ta prowadzona jest przez Amber Coalition, która każdego roku organizuje spotkania informacyjne, Breast Forum – czyli forum dla kobiet z udziałem lekarzy specjalistów, a także bezpłatne badania piersi. Jest to niedochodowa organizacja powstała z inicjatywy dr Marka Rudnickiego. Więcej informacji na temat koalicji, przyświecających jej celów, a także zbliżających się spotkań znaleźć można na stronie internetowej ambercoalition.org
Przy okazji kolejnego miesiąca walki z rakiem piersi warto pamiętać o kolorze różowym i jego symbolice. W ostatnich kilku tygodniach na półkach sklepowych pojawiło się mnóstwo produktów, które swym kolorem nawiązują do działań na rzecz walki z tą chorobą. Wiele firm przeznacza procent swego dochodu na badania prowadzone w różnych ośrodkach medycznych w kraju oraz akcje informacyjne. Teoretycznie sprzedaż produktów opatrzonych różową wstążeczką lub zapakowanych w różowe pudełko wspomaga walkę z rakiem piersi. Wchodząc do sklepu widzimy więc słodycze, przybory szkolne, urządzenia gospodarstwa domowego i lekarstwa, ze sprzedaży których część dochodu przeznaczana jest na ten szczytny cel.
Niestety, często jednak producenci wykorzystują ten fakt dla swoich własnych celów marketingowych. Organizacje wspomagające wysiłki na rzecz walki z tą chorobą apelują, by zwracać uwagę na różowe produkty. Każdy może umieścić różową wstążeczkę na opakowaniu, nie każdy jednak przekazuje później część zysku na rzecz tych organizacji. Należy uważnie czytać małe napisy znajdujące się na takich towarach. Dowiedzieć się wówczas możemy, że różowy kolor jest jedynie symbolem poparcia dla Miesiąca Walki z Rakiem Piersi, a nie deklaracją przekazania jakichkolwiek pieniędzy na ten cel. Dotychczasowa współpraca kilkuset dużych korporacji z ośrodkami badań nad rakiem piersi przyniosła wymierne korzyści. Rocznie ośrodki badawcze i organizacje zarabiają w ten sposób nawet kilkadziesiąt milionów dolarów, które w całości przekazywane są na sponsorowanie badań i akcje informacyjne. Warto więc pamiętać, że na rynku pojawia się jednocześnie mnóstwo produktów wykorzystujących różowe logo i chęć pomocy kupujących w walce z tą chorobą.