Portage Theater, 4050 N. Milwaukee Ave., Chicago
Sobota, 25 października, godz. 8 pm
Bilety: $40
Kamil Bednarek zagra w Chicago po raz pierwszy!
Tego roku lato będzie trwać aż do października – wtedy chicagowską jesień rozgrzeją słoneczne nuty muzyki reggae w wykonaniu najbardziej obecnie popularnej gwiazdy tego gatunku w Polsce, Kamila Bednarka! Kamil zagra z zespołem w Portage Theater już w sobotę, 25 października, będzie to jego pierwszy występ w naszym mieście.
Nikt nie sprzedaje w Polsce tylu płyt i tak szybko jak Bednarek. Kamil zdobył popularność dzięki udziałowi w programie "Mam Talent!", gdzie od początku nie ukrywał, że jest tam, by promować swój zespół Star Guard Muffin. Choć zajął drugie miejsce, to i tak program okazał się dla młodego muzyka przepustką do kariery. Wydany w 2010 roku debiutancki album "Szanuj" Star Guard Muffin stał się wielkim sukcesem, uzyskując status złotej płyty.
W 2011 muzycy Star Guard Muffin pojechali na Jamajkę, gdzie nagrywali w studiu Boba Marleya – rezultatem była EP-ka "Jamaica trip". Niestety rok później zespół zawiesił działalność. Nowa grupa Bednarka firmowana jest jego nazwiskiem, a jej wydany w 2012 roku album "Jestem…" okrył się potrójną platyną.
Utwory takie jak "Jestem sobą...", "Think About Tomorrow", nastrojowa "Cisza" czy nowa wersja piosenki Marka Grechuty "Dni, których nie znamy" stanowią dzisiaj muzyczną wizytówkę Bednarka, a usłyszenie ich na żywo to niesamowite przeżycie. Koncerty zespołu są bardzo żywiołowe, Kamil jest mistrzem w nawiązywaniu kontaktu z publicznością, a jego energia udziela się fanom.
Czarownice są wśród nas
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
Niedziela, 26 października, godz. 4 pm
Bilety: $22
Warsztaty teatralne i Teatr AP prezentują musical “Czarownice są wśród nas”. Tym razem będzie to spektakl niekoniecznie dla dzieci...
Raz na jakiś czas w podziemiach starego zamczyska odbywa się wspaniały bal. Zgromadzeni tam goście stanowią wielce wysublimowaną, empatyczną grupę indywidułów ze świata, który niewidzialny i mistyczny, stanowi dla nas równocześnie nieprzeniknioną zagadkę. I oto, ze względu na szczególne ustawienie gwiazd, w połączeniu z ogromą sublimacją wiedzy i wyobraźni, nadarza się okazja zajrzenia poza niewidzialną zasłonę spowijającą szczelnie owo legendarne wydarzenie. Więc kto odważny, żądny przygód i rozrywki, kto muzę teatralną ceni, a słowo, taniec i muzyka nie są mu obojętne, niech przybywa zobaczyć ten bal!
Zabawa będzie przednia, a jeśli wśród swawoli coś "magicznego" się przytrafi, tym lepiej! Bowiem w teatrze i na scenie – wszystko jest możliwe!
Czy tego chcemy czy nie, wybitne przedstawicielki świata magii i podziemi są wśród nas. Tak, tak... „czarownice są wśród nas”!
Niech pojawią się i na widowni – do wspólnej zabawy kostiumowej zapraszamy i zachęcamy.
Występują: Andrzej Krukowski, Agata Paleczny, Urszula Bagiński-Narewski, Anna Folwarska, Sara Hachaj, Elżbieta Kasińska, Veronika Klocek, Marzena Liskowicz, Agnieszka Lubowicki, Aldona Olchowska, Asia Pawlina, Marzena Pol, Izabela Rogoziewicz, Agnieszka Sarrafian, Beata Szkołuda, Ula Szuleta, Kasia Szwedo, Lilianna Totten, Agnieszka Wiosna, Emilia Wójciak, Katarzyna Żytkiewicz, gościnnie Teatr Tańca Marzeny Pol oraz inne czarownice i potwory.)
Scenariusz – Piotr Kukuła, reżyseria – Agata Paleczny, scenografia: Jerzy Hryszko, Piotr Kukuła, Lidia Wylangowska, Krzysztof Wylangowski, Patryk Jakubowski, Wojciech Jakubowski, muzyka: Janusz Pliwko, Marek Lichota, Asia Pawlina oraz utwory znane, choreografia – Marzena Pol.
Informacje i rezerwacje, tel. 773-888-5108; agata.paleczny@gmail.com, www.warsztatyteatralne.com, bilety: księgarnie, www.bilety.com.
Wystawa fotografii sztuki obozowej
The Polish Museum of America, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago
Wystawa otwarta od 19 października do 11 stycznia 2015
Wystawa czasowa Sztuka zakazana – Forbidden Art której otwarcie odbyło się w ostatnią niedzielę w Muzeum Polskim w Ameryce (MPA), zaprezentuje 20 zdjęć unikatowych dzieł sztuki tworzonych z narażeniem życia przez więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Prace tworzone nielegalnie podczas uwięzienia dokumentują życie obozowe oraz pokazują sposób, w jaki praca nad nimi była wytchnieniem i ucieczką od horroru uwięzienia.
Prezes MPA, Maria Cieśla powiedziała: „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy gościć tę wystawę. Sztuka zakazana przypomni odwiedzającym o niemieckich zbrodniach nazistowskich, jednocześnie ukazując nam śmiałych i inspirujących więźniów, którzy byli twórcami tych niezwykłych i fascynujących dzieł historycznych”.
Pierwsza część wystawy przedstawia sceny z codziennego życia w obozie oraz portrety więźniów. Wystawa pozwala oglądającym wczuć się w sytuację więźniów i ich próbę wyizolowania się od rzeczywistości obozowej przez tworzenie rysunków, albumów zawierających pozdrowienia, a nawet tworzenie bajek dla własnych dzieci, za którymi tęsknili.
Oprócz unikatowych zdjęć obrazów pokazanych w ramach wystawy (oryginały znajdują się w kolekcji stałej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau) ukazane są także zdjęcia bransolety przedstawiającej sceny z Getta w Łodzi, która została odnaleziona w pobliżu krematorium w Auschwitz oraz sarkofagu o długości 12 cm i innych rzeźb. Każdy z przedstawionych obiektów posiada osobny komentarz historyczny oraz dokumentację archiwalną.
Jan Krawiec, były więzień obozu Auschwitz i członek Muzeum Polskiego w Ameryce, powiedział: „Zadziwiające jest, że więźniowie byli w stanie tworzyć, pomimo tych strasznych warunków. Ważne jest, aby kontynuować rozmowy o tym, co wydarzyło się w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej, aby upewnić się, że historia nigdy się nie powtórzy”.
Muzeum Polskie w Ameryce wyeksponuje także wybrane eksponaty ze swojej własnej kolekcji, które nawiązują do tematyki wystawy i przedstawiają sposób obrony przed wpływem zbrodni II wojny światowej na postawy ludzkie. Pokazane będą m.in. szaty liturgiczne wykonane przez księdza Henryka Malaka, który był więźniem w obozie koncentracyjnym w Dachau oraz archiwalne dokumenty i pamiątki więźniów innych obozów koncentracyjnych.
Wstęp na wystawę Sztuka zakazana jest wliczony w cenę wstępu do Muzeum: dorośli – $10; seniorzy (ponad 62 lata), uczniowie (ponad 9 lat) – $9, członkowie MPA – $8. Wystawę można będzie zwiedzać od 19 października 2014 do 11 stycznia 2015. Wystawa została sprowadzona do Muzeum Polskiego w Ameryce, dzięki ekskluzywnej współpracy Polskiej Misji przy Zespole Szkół w Orchard Lake (Michigan) i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce.
Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) jest jednym ze starszych i większych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych oraz aktywnym etnicznym centrum kulturalnym przechowującym zgromadzone zbiory dla przyszłych pokoleń. MPA promuje kulturę polską oraz polsko-amerykańską poprzez różnorodne projekty: wystawy, programy edukacyjne i wieczory autorskie. Posiada bogatą kolekcję sztuki, unikatowe zbiory biblioteczne oraz bezcenne archiwum. MPA służy wszystkim badaczom historii Polonii, genealogom, studentom oraz społeczności amerykańskiej.
Halloween
Portage Theater, 4050 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL
Piątek, 31 października, godz. 8:30 pm
Bilety: $25
Impreza dla wszystkich fanów halloweenowych nocy, bawmy się przy największych przebojach lat 80-tych i 90-tych, takich jak Abba, Modern Talking, Michael Jackson, Depeche Mode. Zagrają dla nas B96 Mixmaster DJ Speed, DJ Mixin Mike, Media Sound Band z wokalistką Holly McGuire oraz KF Jacques. Wybierzemy najlepszy kostium wieczoru. To będzie niezapomniana noc. Gorąco zapraszamy!
ToTu Cafe, 2300 5th, River Rd., River Grove, IL
Sobota, 25 października, godz. 9 pm
Wstęp wolny
ToTu Cafe zaprasza w sobotę, 25 października, o godz. 9 wieczorem na halloweenową kostiumową imprezę w mrocznych wnętrzach ToTu Cafe, gdzie nieznana obsługa podawać będzie krwawe drinki (Devil’s Blood Coctail, Brain Hemmorage shot, Vampire Drink i inne), a wisielczy humor DJ’a i jego diabelnie dobra muzyka wprowadzi nieznanych gości w grobowy nastrój i zapewni mocne wrażenia. Zapraszamy gości w przebraniach na ten jedyny niepowtarzalny wieczór w nastrojowym klimacie i halloweenowych dekoracjach. Wstęp wolny.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.