Firma Apple na ostatniej konferencji zaprezentowała swoją nową linię produktów takich jak choćby iPad Air 2 czy nowy iMac 27’’. Jednocześnie z hardware na rynku zadebiutował już oficjalnie system operacyjny OS X Yosemite, w którym wprowadzono masę poprawek, przez co wymiana informacji pomiędzy komputerem, a smartfonem lub tabletem jest jeszcze prostsza.
OS X Yosemite w końcu dostępny jest w finalnej wersji. Apple już od jakiegoś czasu pozwalało testować nowe usprawnienia i w końcu udostępniło swój nowy system. Firma postanowiła nieco odświeżyć wygląd OS-u udostępniając m.in. nowe ikony, czy zwiększając czytelność czcionek. Zmienił się wygląd Docka, który od teraz jest całkowicie płaski, o jednolitym tle. Apple postawiło też na przezroczyste okna aplikacji i uproszczone paski narzędzi.
Wspomniano o funkcji dark mode, dzięki której system przyciemni okna w tle, by jeszcze bardziej wyróżnić to, które znajduje się na pierwszym planie. Yosemite zawiera ponadto funkcję nazwaną Continuity, która w dużym stopniu łączy ze sobą komputery Mac z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu iOS. Dzięki niej to co robimy na jednym sprzęcie jest automatycznie przenoszone na inny. Apple pozwoliło także w końcu na wymianę informacji pomiędzy Mac i iOS przy pomocy AirDrop. Dzielenie materiałów pomiędzy systemami ma być teraz jeszcze prostsze. Usprawniona została ponadto aplikacja Messages, która teraz automatycznie synchronizuje się z urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu iOS, dzięki czemu możliwe jest czytanie i wysyłanie wiadomości bezpośrednio z komputera. Co więcej zaprezentowana została też funkcja rozmów głosowych wykonywanych właśnie z iMaka.
W OS X Yosemite poprawiono działanie centrum powiadomień, a także zaprezentowany nowy Spotlight, który ma dostarczać najważniejszych danych z wybranych stron takich jak Wikipedia, iTunes, czy serwisów informacyjnych. Osoby korzystające z iCloud Drive w końcu będą w stanie wymieniać dane pomiędzy wszystkimi urządzeniami Apple’a, a także komputerami z systemem Windows.
Nowy system wprowadza też masę poprawek do standardowych aplikacji giganta z Cupertino. Przeglądarka Safari ma działać zdecydowanie wydajniej, a czas pracy na zasilaniu akumulatorowym przy przeglądaniu stron internetowych został wydłużony. Zaktualizowano aplikację Mail, która zawiera teraz możliwość szybkiego wypełniania i podpisywania formularzy, dodawania adnotacji do plików i wysyłania dużych załączników do 5 GB. Odświeżono wygląd iTunes 12 i wprowadzono funkcję Family Sharing, dzięki której użytkownicy będą mogli przeglądać i pobierać materiały zakupione w iTunes, iBooks lub Mac App Store udostępnione im przez innego członka rodziny.
OS X Yosemite pod względem wymagań systemowych nie różni się niczym od wersji Mavericks. Do instalacji wymagane będzie posiadanie komputera z min. 2 GB pamięci RAM i 8 GB wolnej przestrzeni dyskowej. To co ucieszy użytkowników poprzedniego systemu aktualizacja została udostępniona całkowicie za darmo.
iMac z ekranem Retina 5K
W trakcie tej samej konferencji Apple doczekaliśmy się oficjalnej prezentacji komputera iMac z wyświetlaczem Retina o rozdzielczości 5K.
Nowy iMak w ofercie Apple jest najlepszym do tej pory komputerem z ekranem, który wyprodukowała firma. Wyposażono go w 27" ekran Retina o rozdzielczości 5120 x 2880 pikseli, który jest w stanie wyświetlić aż 14,7 mln pikseli! To w przybliżeniu ponad 7 razy więcej niż w przypadku standardowego dla wielu monitorów 1080p. Apple chwali się, że obudowa w najcieńszym punkcie ma jedynie 5 mm grubości. Sam ekran wyposażono w szereg funkcji, dzięki którym jego obraz ma być idealnie ostry, kolory żywe, a całość ma być bardziej energooszczędna.
Specyfikacja techniczna obejmuje również procesor Intel Core i5 lub i7 (4-rdzeniowy, Haswell), 8 GB pamięci RAM (z możliwością rozbudowy do 32 GB), dysk SSD lub tradycyjny (z opcją Fusion Drive) i układ graficzny AMD Radeon R9 M29XX do 4 GB pamięci GDDR5.
Użytkownik będzie mógł skorzystać z czterech portów USB 3.0, portu słuchawkowego, czytnika kart SDXC i gigabitowego złącza Ethernet także z dwóch złączy Thunderbolt 2.
Produkt zaoferuje także łączność bezprzewodową: WiFi 802.11ac i Bluetooth 4.0. Apple iMac 27’’ w wersji z Core i5 ma kosztować 2499 dolarów. Standardowo zainstalowany będzie w nim system OS X Yosemite.
iPad Air 2
iPad Air 2 to najcieńszy tablet na świecie - tak o nowym produkcie Apple"a mówił szef koncernu Tim Cook, który zaprezentował też nowego iPada mini 3.
Nowy iPad Air 2 ma 6,1 mm grubości, czyli jest 18 proc. cieńszy niż poprzednia wersja.
Wyposażony jest też w nowy procesor A 8X, który ma być 40 proc. szybszy od poprzednika. Ma mieć także lepszy wyświetlacz Retina, potężniejsze aparaty, szybsze Wi-Fi oraz czytnik linii papilarnych. To ostatnie rozwiązanie - znane z ostatnich iPhone"ów- ma też trafić do nowych iPadów mini.
iPad Air 2 ma mieć również antyodblaskową powłokę ekranu, która ma zmniejszyć odblaski światła o ponad 50 proc. Ceny iPada Air 2 zaczynają się od 499 dolarów. Wprowadzenie nowych generacji urządzeń oznacza również spadek cen starszej generacji. Zainteresowani kupnem iPada Air 1 czy iPada mini 2 mogą nabyć te urządzenia ze 100 dolarową zniżką.
Opracował: Daniel Odroniec
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.