W wyniku ugody, do jakiej doszło pomiędzy kościołem, a stroną skarżącą, w styczniu b.r. uzyskaliśmy dostęp do tysięcy stron dokumentów zawierających informacje na temat 30 duchownych z chicagowskiej archidiecezji, wobec których wysunięto poważne oskarżenia dotyczące molestowania nieletnich. W tym tygodniu archidiecezja poinformowała, że opinia publiczna uzyska dostęp do informacji na temat kolejnych 36 duchownych.
„Nie możemy zmienić przeszłości, ale mamy nadzieję na odbudowanie zaufania poprzez uczciwość i otwarty dialog” – napisał w oświadczeniu kardynał Francis George – „Molestowanie dzieci jest zbrodnią i grzechem”.
W sumie opublikowano ponad 15 tysięcy stron, które ilustrują sposób w jaki archidiecezja zajmowała się przypadkami nadużyć tego typu wśród księży. Obejmują one ostatnie 60 lat, jednak dotyczą tylko spraw potwierdzonych przez kościół. Nie znajdziemy tam również dokumentów dotyczących duchownych zmarłych przed wysunięciem wobec nich zarzutów.
“Kardynał George chciał to zrobić jeszcze za swej kadencji” – mówi John O`Malley, specjalny doradca d.s. nadużyć wśród duchowieństwa.
O`Malley dodaje, że kardynał nie chciał pozostawiać tej sprawy obejmującemu za dwa tygodnie archidiecezję biskupowi Blase Cupichowi.
Opublikowane w czwartek dokumenty podobne sa do tych sprzed 10 miesięcy. Ukazują metody tuszowania takich przypadków przez kościół chicagowski poprzez przenoszenie księży do innych parafii i nie informowanie o ich przeszłości, a także utrzymywanie święceń kapłańskich wobec osób, którym udowodniono przypadki molestowania nieletnich.
W jednym przypadku chodzi o księdza, który został usunięty z parafii po tym, jak przyznał się do molestowania dwóch chłopców 19 lat wcześniej. Jednak w 1995 r. ówczesny arcybiskup Josep Bernardin, przywrócił mu wszystkie prawa i skierował do pracy w innej parafii uznając, że nie stanowi on juz zagrożenia dla nieletnich. Dopiero w 2002 r. kardynał George usunął ponownie księdza Johna Calicotta, gdy katoliccy biskupi postanowili pozbyć się wszystkich duchownych z podobną przeszłością.
Pierwsza, styczniowa porcja dokumentów, podobnie jak opublikowana w tym tygodniu, to wynik umowy prawników reprezentujących pokrzywdzonych z archidiecezją chicagowską.
Gdy w ręce prawników i ich klientów przekazano na początku roku pierwszą partię, kościół raz jeszcze wyraził troskę o tych, którzy cierpieli i wyraził żal za własne błędy.
“Przepraszam wszystkie ofiary dotknięte tymi grzechami i przestępstwami” – powiedział wtedy biskup pomocniczy, Francis Kane, podczas konferencji prasowej, powtarzając wcześniejsze słowa kardynała Francisa Georga zawarte w liście odczytanym we wszystkich chicagowskich parafiach.
Ostatnia decyzja kardynała Georga kończy ponad 9-letnią batalię prawników reprezentujących ofiary molestowania, domagających się upublicznienia wszystkich informacji.
Biskup Kane poinformował w styczniu, że archidiecezja wypłaciła już ponad 100 milionów dolarów w odszkodowaniach w okresie ostatnich 25 lat. Wydatek ten pokryła w większości sprzedaż obligacji i terenów należących do kościoła.
RJ