----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 listopada 2014

Udostępnij znajomym:

Nie chodzi o naukowców, sportowców, aktorów, ani polityków. Tym razem chodzi o zabawki. Tak, w Rochester w stanie Nowy Jork znajduje się Narodowa Galeria Sław, która w całości poświęcona jest najbardziej znanym, najpopularniejszym i najbardziej zasłużonym zabawkom w Stanach Zjednoczonych. W czwartek wpisano do niej kolejne trzy: plastikowe, zielone żołnierzyki, kostkę Rubika, oraz bańki mydlane.

Na całym świecie małe żołnierzyki były nieodłącznym elementem zabaw dla wielu pokoleń chłopców. Wytwarzano je z różnych materiałów, w USA był to zielony plastik. Kostkę Rubika też znają chyba wszyscy wychowani w latach 80. i 90. Czym są bańki mydlane również nie trzeba chyba tłumaczyć, choć niektórym może się wydać dziwne, iż zaliczono je w poczet zabawek.

W Galerii Sław w Rochester znajdują się już między innymi:

  • Barbie
  • G.I. Joe
  • Scrabble
  • hula hop

To tylko najbardziej znane przykłady. Klasycznych zabawek i przedmiotów, dla których znalazło się miejsce w muzeum jest znacznie więcej. Nie trafią tam jednak, przynajmniej na razie, Little People, lalki American Girl oraz My Little Pony, które przegrały ostatnią, zacięta rywalizację o miejsce w galerii Sław. Może jest za wcześnie, może mimo swej popularności nie wywarły na kolejne pokolenia tak dużego wpływu, jak plastikowe żołnierzyki.

Niewielkie postacie wykonane z zielonego tworzywa pojawiły się w 1938 roku. Nie zawsze były popularne. Na przykład w okresie wojny w Wietnamie ich sprzedaż gwałtownie spadła, a zabawa nimi nie była w dobrym tonie. Prawdziwy renesans żołnierzyki przeżyły w 1995 roku, gdy Pixar wyprodukował film animowany pt. Toy Story. Do dziś kilku producentów wytwarza ich kilka milionów sztuk rocznie.

Plastikowa armia już dwukrotnie znalazła się w przeszłości w gronie finalistów. Podobnie zielone Teenage Mutant Ninja Turtles, które jednak na swój sukces w Rochester będą musiały jeszcze chwilę poczekać.

Podobnie gra Operations, papierowe samolociki, czy małe ciężarówki firmy Hess sprzedawane od 1964 roku razem ze stacją benzynową.

Zmuszająca do wysiłku umysłowego kostka Rubika stworzona została przez węgierskiego architekta w latach 70. jednak do USA przywędrowała dopiero w roku 1980 za sprawą firmy Ideal Toy Corp. W okresie pierwszych dwóch lat sprzedano jej tu ponad 100 milionów sztuk dzieląc społeczeństwo na tych, którzy byli w stanie ją ułożyć i tych, którzy nigdy tej umiejętności nie posiedli.

Warto przypomnieć, że posiadająca dziewięć kwadratów na każdym boku kostka ma aż kwantylion kombinacji i tylko jeden sposób prawidłowego ułożenia. Rekord należy do dziś do Patsa valka z Holandii, który zrobił to w 5.55 sekund.

Czy należy tłumaczyć, czym są bańki mydlane? Dzieci na całym świecie robią je od XVII wieku. Do dziś na całym świecie sprzedaje się ponad 200 milionów butelek wody z mydłem służącej do puszczania baniek. Ile robionych jest domowymi sposobami, nikt nie ma pojęcia...

Bańki mydlane nie są typową zabawką. Uznano jednak, że rozwijają wyobraźnię. W podobny sposób ocenia się kij i koc, z którego można przecież zbudować namiot, czołg, dom, kryjówkę, etc. Wszystko zależy od wyobraźni. Zresztą kij i koc w Galerii Sławy zabawek znajdują się od lat.

Kto decyduje, jaki przedmiot trafi do Rochester? To 24 ekspertów z całego kraju, do których zalicza się kolekcjonerów, wzorzystów i psychologów. Nominacje do Galerii zgłosić może każdy. By zabawka przeszła przez sito wstępnych eliminacji musi mieć status kultowej, przetrwać pokolenia, przysłużyć się rozwojowi dziecka, a także wpłynąć na przemysł zabawkarski.

RJ



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor