Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA) jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego.
Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północno-amerykańskim. Założony w 1989 przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, każdego roku festiwal przedstawia ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.
Głównym organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts), organizacja o charakterze niedochodowym, której celem jest popularyzacja sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych. Wsparcie osób prywatnych, korporacji oraz instytucji rządowych umożliwia atrakcyjne programy Towarzystwa.
Liczba uczestników festiwalu sięga 35 tysięcy kinomanów z całego świata, którzy zjeżdżają do Chicago na dwa pełne rozrywki tygodnie listopada. Festiwal spełnia także misję edukacyjną, adresując swoje programy do dzieci i młodzieży, rodzin i wychowawców. Wiele programów rodzinnych jest bezpłatnych lub opatrzonych specjalnymi zniżkami.
Festiwal cieszy się świetną reputacją w mediach lokalnych i międzynarodowych. „The New York Times” uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, a „The Chicago Tribune” nazywa imprezę historią chicagowskiego sukcesu.
Organizatorzy PFFA zostali uhonorowani nagrodą Laterna Magica za osiągnięcia w promocji polskiego kina, specjalną nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie promocji filmu polskiego za granicą. Oprócz Chicago, miasta o ponad milionowej społeczności pochodzenia polskiego, satelitarne pokazy festiwalowe odbywają się w prestiżowych ośrodkach filmowych w Los Angeles, Houston, Seattle, Bostonie, Minneapolis, Rochester, N.Y.
PFFA mają charakter niekonkursowy, a dwa główne wyróżnienia to Nagroda Złotych Zębów przyznawana przez jury publiczności najciekawszemu filmowi fabularnemu i dokumentalnemu oraz Nagroda Skrzydeł, którą festiwal honoruje polskich artystów
za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polska.
Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w Muvico Rosemont 18 w niedzielę, 23 listopada o godz. 16:00. Na Galę Otwarcia i Zamknięcia oraz wszystkie specjalne pokazy obowiązują osobne zaproszenia.
Oprócz kina Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont), regularne projekcje festiwalowe odbywać się będą również w znanym z promocji kina europejskiego Facets Cinematheque (1517 West Fullerton Ave.) oraz w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave.), znanym z kultowego programu pokazu filmów dokumentalnych docsPace; kino to posiada najwyższej jakości sprzęt cyfrowy HD, luksusowe fotele i nowoczesny system dźwiękowy. Wyselekcjonowane filmy będą również prezentowane w wybranych ośrodkach kulturalnych, szkołach i uniwersytetach w stanie Illinois.
Program Festiwalu
Piątek, 14 listopada
Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont):
– Pocztówki z Republiki Absurdu, reż. Jan Holoubek, godz. 7:30 pm
– Endrju, reż. Tomasz Blachnicki, Robert N. Wachowiak. Bohater filmu, Andrzej Gołota, reżyserzy Tomasz Blachnicki i Robert N. Wachowiak będą obecni na projekcji
Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago):
– Ludzie na moście, reż. Beata Późniak, godz. 7 pm
– Samuel, reż. Jan Kidawa-Błoński
– Wieczór komedii: Kochanie, chyba cię zabiłem, reż. Kuba Nieścierow, godz. 8:45 pm
Sobota, 15 listopada
Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont):
– Jack Strong, reż. Władysław Pasikowski, godz. 7:30 pm
Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago):
– Honor miasta - historia Powstania Warszawskiego, reż. Eugene Starky, godz. 4:45
– Pamięć o Powstaniu, reż. Jadwiga Nowakowska
– Hipopotam, reż. Piotr Dumała, godz. 7:00 pm
– Deep Love, reż. Jan A. Matuszyński
– Nie chodziło o okup, reż. Robert Socha, godz. 9 pm
Reżyser, Robert Socha, obecny na projekcji
– Jaster - tajemnica Hela, reż. Marek Pawłowski
Niedziela, 16 listopada
Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont):
– Potop Redivivus, reż. Jerzy Hoffman, godz. 4 pm
Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago):
– Powstanie Warszawskie: Bitwa o Warszawę, reż. Wanda Kościa, godz. 2 pm
– Żydzi w Powstaniu Warszawskim, reż. Anna Ferens
– Lato 2014, reż. Wojciech Sobczyk, godz. 4:15
– Kamping, reż. Krzysztof Jankowski
– Fragmenty, reż. Aga Woszczyńska
– Ojcze masz, reż. Kacper Lisowski
– Powstanie Warszawskie: Zdobyć miasto, reż. Ewa Ewart, godz. 6:30. Reżyser Ewa Ewart obecna na projekcji
– Umrzeć za Warszawę, reż. Krzysztof Talczewski
Potop Redivivus
Muvico Rosemont, 9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont, IL
Niedziela, 16 listopada, godz. 4 pm
Bilety: $14 lub $16 (VIP)
Jeden z najpopularniejszych filmów w dziejach polskiej kinematografii, “Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana, nakręcony w 1974 roku, zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową oraz zmontowany na nowo pod nadzorem reżysera i operatora, Jerzego Wójcika, będzie miał swoją między- narodową premierę na 26. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.
“Potop Redivivus”, to projekt, który powstał w ramach Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni filmu Jerzego Hoffmana w doskonalej jakości oraz nowej, atrakcyjnej formie. Digitalizacja oraz odrestaurowanie pełnej dwuczęściowej wersji filmu o długości 315 minut było możliwe dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale TVN S.A. Konserwacji oraz rekonstrukcji dokonały budapesztańskie Magyar Filmlabor oraz warszawskie Studio Produkcyjne Orka.
Autorem nowego montażu jest wybitny montażysta, Marcin Kot Bastkowski, współpracownik Jerzy Hoffmana przy "Ogniem i mieczem" oraz "1920. Bitwie Warszawskiej". Nowa wersja filmu ma 185 minut długości.
"Potop" otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych w 1975 roku. Film zdobył również pierwsze Lwy Gdanskie wraz z nagrodą publiczności oraz nagrodą aktorską dla Daniela Olbrychskiego w roli Kmicica. Nadzwyczajne kreacje aktorskie stworzyli także Tadeusz Łomnicki, Małgorzata Braunek, Tadeusz Wichniarz, Władysław Hańcza czy Franciszek Pieczka. Film obejrzało w kinach ponad 27 milionów widzów, co daje mu trzecie miejsce pod względem oglądalności w historii polskiej kinematografii.
Warsztaty poetyckie
Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd., Chicago
Poniedziałek, 17 listopada, godz. 6:30 pm
Poetyka codzienności na przykładzie polskich czasopism. Język codzienny,
dziennikarski aż roi się od metafor, porównań, anafor, oksymoronów, personifikacji, pytań retorycznych. Jak wykorzystać “język gazetowy” w poezji publicystycznej? Jak wykorzystać językowe środki ekspresji w wierszu? Jak “przerobić” język potoczny, mówiony na język poetycki? Unikalne 3-godzinne warsztaty poetyckie prowadzone przez Adama Lizakowskiego.
Art Gallery Kafe
127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191
Tel. 630-766-7425
Piotr Nalepa, Breakout tour - koncert pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej w wykonaniu ich syna Piotra z przyjaciółmi. Największe przeboje tej kultowej grupy w nowym aranżacjach.
Piotr Nalepa to syn legendarnego Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Koncert jest poświęcony pamięci jego rodziców, członków legendarnej grupy bluesowo
-rockowej Breakout. Jest to niepowtarzalna okazja do przypomnienia twórczości zespołu, piosenek, których słuchaliśmy “kiedy byliśmy małymi chłopcami”.
Na koncercie można będzie wysłuchać obok siebie między innymi: „Modlitwy”, „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Na drugim brzegu tęczy”, „Gdybyś kochał hej”, „Poszłabym za tobą”, a także nowych wersji „Do kogo idziesz”, i „Chciałabym być słońcem”...
Sobota, 15 listopada, godz. 8 wieczorem. Wstęp $25 od osoby.
Klub Dobrego Kina zaprasza: Jalil Lespert (Frankcja): Yves Saint Laurent. Niedziela, 16 listopada, godz. 7 pm. Wstęp wolny.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.