----- Reklama -----

WolfCDL. Zostań kierowcą ciężarówki

20 listopada 2014

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Pierwszy raz w historii Archidiecezji Chicagowskiej nowy jej zwierzchnik został powołany w czasie, kiedy wcześniejszy jeszcze żyje. Papież Franciszek pod koniec września przyjął dymisję złożoną z powodu wieku przez dotychczasowego arcybiskupa 77-letniego kardynała Francisa George"a, który od 17 lat walczy z chorobą  nowotworową. Jednocześnie na dziewiątego arcybiskupa Archidiecezji Chicagowskiej mianował 65-letniego biskupa Spokane Blase"a Cupicha.

Trzy dni trwały uroczystości objęcia Archidiecezji Chicagowskiej przez arcybiskupa Blase"a Cupicha. W poniedziałek nowych zwierzchnik ponad 2,2 milionów katolików w Chicago w procesji został wprowadzony do katedry Holy Name, w której drzwi wcześniej zapukał. W środku został powitany przez swojego poprzednika, przechodzącego na emeryturę kardynała Francisa George"a, przedstawicieli wszystkich religii, jakich wyznawcy znajdują się w Chicago, wiernych i reprezentację miejskich i stanowych władz. Cupichowi zostały także uroczyście przekazane arcybiskupie insygnia.

Następnego dnia, we wtorek, Blase Cupich został oficjalnie dziewiątym arcybiskupem Chicago. Podczas mszy inauguracyjnej nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, arcybiskup Carlo Maria Vigano, odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka, powołującego Blase"a Cupicha na nowy urząd. Vigano i ustępujący kardynał Francis George przekazali także Cupichowi pastorał - symbol władzy biskupiej. W środę od rana do wieczora w katedrze Holy Name trwały nabożeństwa i spotkania nowego arcybiskupa z duchownymi Archidiecezji Chicagowskiej.

"Ludzie na Środkowym Zachodzie wiedzą jak się modlić i pracować ciężko bez względu na ich pochodzenie i tradycje religijne. Wiem jak się modlić i wiem jak pracować" - mówił biskup Blase Cupich w jednym z wywiadów udzielonych jeszcze przed objęciem archidiecezji w Chicago. Za cel w pierwszym roku pobytu w naszym mieście wyznaczył sobie przede wszystkim poznanie wiernych diecezji i ich problemów. Zapowiedział, że będzie wychodził do ludzi, poznawał różne środowiska. "Chcę wiedzieć, co dzieje się w Chicago" - mówił. "Muszę być cierpliwy. Zabierało mi od trzech do pięciu lat, kiedy mogłem stwierdzić, że naprawdę znam tych ludzi i ich sytuację" - stwierdził były biskup Rapid City w Dakocie Północnej (1998-2010) i Spokane w stanie Waszyngton (2010-2014).

Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 roku w Omaha w Nebrasce w rodzinie chorwackich imigrantów. Ma ośmioro rodzeństwa. Wszyscy ukończyli katolickie szkoły. Jak sam wspomina na drogę kapłaństwa skierował go jego ojciec. On sam marzył o karierze prawnika i nie stronił od kobiet. Do seminarium wstąpił w wieku 18 lat, po tym jak zrobili to jego bracia. Jednak młodszy i starszy brat Cupicha wystąpili z seminarium i zdecydowali się na świeckie zawody.

Blase pozostał w seminarium i 16 sierpnia 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a także Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie (CUA). W latach 80-tych był częścią personelu amerykańskiej ambasady w Watykanie. Później objął stanowisko rektora w Kolegium Josephinum w Columbus w Ohio (lata 1989-1996). Od 1997 był proboszczem jednej z parafii w Omaha. 6 lipca 1998 papież Jan Paweł II udzielił mu nominacji na biskupa Rapid City w Dakocie Południowej. Sakry udzielił mu arcybiskup Harry Flynn, ówczesny metropolita St. Paul i Minneapolis. 30 czerwca 2010 został mianowany biskupem Spokane w stanie Waszyngton, diecezji liczącej około 90 tysięcy wiernych.

20 września 2014 roku papież Franciszek mianował go dziewiątym arcybiskupem Chicago. Decyzja ta oceniana jest jako jedna z pierwszych, ważniejszych zmian personalnych w amerykańskim kościele. Blase Cupich nie spotkał się jeszcze osobiście z papieżem Franciszkiem. Jak mówi, sam nie wie, dlaczego na zwierzchnika Archidiecezji Chicagowskiej wybrał właśnie jego. “Nie mam pojęcia jak to się stało. Być może to jedna z tych tajemniczych zagadek, której rozwiązanie przyniesie czas” – stwierdził w jednym z wywiadów.

Niektórzy sugerują, że Franciszek wybrał Cupicha ze względu na jego związki z jezuitami. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio jest pierwszym jezuitą, który został papieżem. Do jezuickiego nowicjatu wstąpił w 1958 roku, ale święcenia kapłańskie otrzymał dopiero w 1969 r. Blase Cupich przyznał, że czuje się związany z jezuitami, ale nie uważa, że miało to wpływ na decyzję Franciszka o jego wyborze. Zdobył się jednak na porównanie jezuickiego podejścia do życia do jego chorwackiego pochodzenia. "Istnieje synergia pomiędzy tym jak Chorwaci i jezuici podchodzą do życia. Chorwaci bardzo poważnie traktują każdą sytuację. Wyróżnia ich duży pragmatyzm. Jeżeli jest problem do rozwiązania, to po prostu go rozwiązujemy" - powiedział Cupich.

Nowy arcybiskup Chicago, podobnie jak papież Franciszek, preferuje skromny styl życia. Postanowił zamieszkać na plebanii katedry Holy Name rezygnując z komfortowych pomieszczeń rezydencji przy North State Parkway, która była dotychczasową siedzibą głowy kościoła w archidiecezji. Blase Cupich powołał już specjalny komitet, który ma znaleźć sposób na jak najlepsze wykorzystanie historycznego budynku. Podobno decyzję tę podjął po konsultacjach z kardynałem Francisem George"m i grupą księży. Posiadłość przy North State Parkway zbudowana została w 1885 roku i była domem kolejnych arcybiskupów Chicago. Mieszkał tam w czasie swego pobytu w mieście papież Jan Paweł II, a także prezydent Franklin Roosevelt.

W pierwsze trzy niedziele nowy arcybiskup będzie odprawiać mszy w różnych parafiach na terenie miasta: St. Agatha w dzielnicy North Lawndale, St.Agnes of Bohemia w dzielnicy Little Village oraz Bazylice św. Jacka. Jak mówi chce w ten sposób dotrzeć do różnych społeczności.

Archidiecezja Chicagowska – według danych z 2013 roku, skupia 2.2 mln wiernych, czyli 37 procent populacji powiatów Cook i Lake, i jest trzecią co do wielkości w Stanach Zjednoczonych. W 356 parafiach posługę pełni 771 księży, którzy w 2013 roku udzielili: 37.7 tys. sakramentów chrztu, 5.8 tys. ślubów i odprawili 12.9 tys. pogrzebów. Archidiecezja Chicagowska prowadzi 207 katolickich szkół podstawowych i 37 szkół średnich.

Kardynał Francis George, który przewodniczył archidiecezji w Chicago od 1997 r., przejął ją po kardynale Josephie Bernardinie. George jest współautorem licznych dokumentów wydawanych przez episkopat amerykański, uznawany jest również za jednego z największych intelektualistów w historii Kościoła amerykańskiego i czołowego przedstawiciela jego konserwatywnego skrzydła.

77-letni kardynał Francis George, który w grudniu ubiegłego roku świętował 50-lecie święceń kapłańskich, w ostatnich tygodniach musiał się zmierzyć także z eskalacją sprawy dotyczącej przypadków molestowania nieletnich przez księży. Z opublikowanych dokumentów wynika, że archidiecezja w Chicago przez dziesięciolecia chroniła księży pedofilów, przenosząc ich z parafii do parafii. Dokumenty udostępniono opinii publicznej w wyniku porozumienia kościoła z ofiarami molestowania seksualnego. Decyzje o przenoszeniu duchownych z parafii do parafii były akceptowane przez poprzedników Francisa George"a kardynałów Josha Cody"ego oraz Josepha Bernardina. Papież Franciszek nazwał skandale, wywoływane przez księży i biskupów "hańbą" i "porażką" Kościoła.

W kazaniu wygłoszonym podczas mszy inauguracyjnej we wtorek w katedrze Holy Name nowy arcybiskup Chicago zapewnił wiernych archidiecezji, że zamierza kontynuować działania mające na celu pomoc ofiarom molestowania seksualnego przez księży oraz chronić dzieci przed tego typu przemocą. Nawiązał w ten sposób do zaleceń wydanych przez Konferencję Biskupów Amerykańskich, która wydała zalecenia "współpracy na rzecz ochrony dzieci, przyniesienia ulgi ofiarom i odbudowy zaufania".

Cupich, który w Konferencji Biskupów Amerykańskich zasiada m. in. w Komitecie ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, powtórzył również przesłanie biskupów do narodu, w którym podkreślono potrzebę chronienia ubogich, słabych, traktowania imigrantów sprawiedliwie i z godnością, poszanowania życia ludzkiego i każdego stworzenia. Arcybiskup Cupich odniósł się także do obaw wiernych kościoła katolickiego związanego z odchodzeniem młodych pokoleń od wiary. "Młodych ludzi zawsze przyciąga autentyczność życia, szukają słów, które mają potwierdzenie w czynach. Nie bójmy się tego pokazywać młodym. Takie świadectwo osobistej wiary wielokrotnie było inspiracją dla sceptyków" - mówił arcybiskup Blase Cupich w pierwszym kazaniu.

JT



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor