----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

20 listopada 2014

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Jeszcze nie tak dawno firmy z Illinois upatrywały w Rosji nowego partnera. Sytuacja zmieniła się po rosyjskiej interwencji na wschodzie Ukrainy. Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy i kontrsankcje wobec Zachodu zastosowane przez Moskwę, powodują, że coraz szerszą rzeką odpływa z Rosji kapitał.

W niezbyt komfortowej sytuacji znalazły się amerykańskie firmy, które postanowiły robić biznes na rosyjskim rynku. Na tej liście znalazł się: McDonald"s, Caterpillar, John Deere, Boeing czy Jones Lang LaSalle (JLL) i wiele mniejszych firm z Illinois.

Mający swoją siedzibę w Oak Brook McDonald"s, pionier na rosyjskim rynku, już poważnie odczuł zmianę nastawienia Moskwy do amerykańskiego biznesu. Latem tego roku rosyjska służba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor ogłosiła, że w szeregu restauracji McDonald"s wykryła naruszenie norm sanitarnych. W wyniku inspekcji czasowo zamknięto kilkanaście barów, z czego trzy w Moskwie. Zamknięto między innymi lokal na placu Puszkina w Moskwie, działający od 1989 roku. Była to pierwsza otwarta w Rosji restauracja tej amerykańskiej sieci i największa w Europie.McDonald"s ma w 85 miastach Rosji ponad 430 lokali.

"Dalsze zaostrzenie sankcji będzie miało wpływ na sprzedaż sprzętu i produkcję maszyn na tym rynku" - powiedziała  Susan Karlix, rzeczniczka prasowa Deere z Moline w Illinois. Deere ma dwie swoje fabryki w Rosji. Producent maszyn budowlanych Caterpillar z siedzibą w Peorii ma zakłady niedaleko St. . W trzecim kwartale sprzedaż spadła na terenie byłych republik radzieckich. Rosja pozostawała w 15 rynków eksportowych Caterpillara, który w latach 2009-2013 sprzedał na ten rynek wyprodukowany sprzęt za 2 miliardy dolarów.

Ford i GM odczuwają spadek sprzedaży w Rosji – poinformował Gary Litman, wiceprezydent Amerykańskiej Izby Handlowej. Na przemysł motoryzacyjny ma wpływ sytuacja na rosyjskim rynku finansowym. Z powodu zachodnich sankcji obecnie praktycznie jedynym źródłem walut na rosyjskim rynku jest Bank Rosji. Utrzymuje się trend spadkowy rubla. Według oficjalnych danych Banku Rosji od stycznia do września 2014 roku odpływ kapitału z Federacji Rosyjskiej wyniósł 85.2 mld dolarów wobec 44.1 mld dolarów w trzech pierwszych kwartałach 2013 roku.

Sankcje i zmianę nastawienia Rosjan do Ameryki odczuwają instytucje finansowe i biura obrotu nieruchomościami  z Chicago, które rozpoczęły operacje na tamtejszym rynku. Jak firma Jones Lang LaSalle (JLL), która specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości i dzierżawie. "Liczba nowych transakcji zdecydowanie spadła. Nikt nie zaczyna nowego biznesu" - ocenił prezes JLL Colin Dyer.

Na biznes z Rosjanami nie narzeka producent wyrobów spożywczych mająca swoją siedzibę w Deerfield firma Mondelez International, niegdyś Kraft. Sprzedaż wyrobów czekoladowych i ciastek wzrosła w trzecim kwartale. W ujęciu rocznym jej wartość przekroczyła 1 miliard dolarów. Mimo to firma ostrożnie podchodzi to swoich planów zainwestowania 100 milionów dolarów w nową fabrykę w Rosji.

JT



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor