Chicago i okolice naszego miasta zaliczono do nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie średnia temperatura w 2014 roku była niższa od normy. W skali całego globu mamy do czynienia z zupełnie inną tendencją. Rok 2014 może być najgorętszym rokiem na całym świecie w historii pomiarów, czyli od 1880 roku.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization) poinformowała, że średnia temperatura na Ziemi w okresie od stycznia do października tego roku była wyższa o 0.57 st. Celsjusza od średniej z lat 1961-1990 oraz o 0,09 st. C w latach 2004-2013. Jeżeli taka tendencja utrzyma się do końca roku możliwy rekord średniej temperatury na powierzchni globu. Stan Illinois został zaliczony do tej części Stanów Zjednoczonych, gdzie temperatury w 2014 roku były niższe od średniej. Ponoć ostatnio tak zimny w naszym mieście był 1904 roku - wynika z obliczeń synoptyków National Climatic Data Center (NCDC).
Wyjątkowo zimny listopad
Jedenasty miesiąc tego roku był jednym z najzimniejszych i wyjątkowo suchych listopadów odnotowanych w historii stanu Illinois. Średnia temperatura w naszym stanie utrzymywała się na poziomie 34.3 stopnia F. To o 8,2 stopnia poniżej normy. Listopad tego roku jest czwartym w kolejności z najzimniejszych w Illinois, od chwili kiedy rozpoczęto pomiary i zapisy temperatury. Na pierwszym miejscu jest ciągle listopad 1976 roku ze średnią temperaturą 33.4 st F.
Ubiegły miesiąc nie obfitował za to w opady. Odnotowano opad w wysokości 1.94 cala, czyli 1.53 cala poniżej średniej. Jeżeli chodzi o śnieg, który spadł w listopadzie, to na południu Illinois spadło go więcej niż na północy. Od dwóch do pięciu cali spadło na południe od autostrady nr 70, natomiast na północ od Interstate 70 odnotowano zaledwie dwa cale śniegu.
Jaka czeka nas zima?
"Nie oznacza to jednak, że rekordowo zimny listopad zapowiada równie zimny grudzień" - pociesza stanowy meteorolog Jim Angel. Dodał, że prognozy na grudzień są w zasadzie bardzo optymistyczne, przewidują wzrost średnich temperatur przez cały miesiąc, co może zaowocować cieplejszym warunkami pogodowymi.
Tegoroczna edycja Old Farmer’s Almanac, kalendarza rolniczego, którego prognozy sprawdzają się w 80 procentach przewiduje, że w naszym regionie będzie zimniej i śnieżniej, niż normalnie. Z kolei z prognozy Krajowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery wynika, że tylko południe USA musi przygotować się na niższe niż zwykle temperatury i więcej opadów. Na wschodnim wybrzeżu temperatury zimą nie powinny odbiegać od normy. Region New England musi przygotować się na obfitsze niż zwykle, ale dużo mniejsze niż w zeszłym roku opady śniegu. Zima na zachodnim wybrzeżu ma być łagodniejsza, niż przeciętna. Natomiast u nas, na środkowym zachodzie wszystko ma odbyć się bez szczególnych sensacji – zarówno temperatury, jak i opady śniegu mają mieścić się w normie. Jedynym nietypowym zjawiskiem ma być wyjątkową zmienność pogody.
JT