----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

11 grudnia 2014

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Ponad 100 nowo narodzonych dzieci pozostawionych do adopcji w remizach strażackich, siedzibach policji i w szpitalach Illinois znalazło nowe rodziny w ciągu 13 lat obowiązującego w Illinois prawa pod nazwą "safe haven" (bezpieczne niebo).  

W 2001 Illinois było jednym z pierwszych stanów, które przyjęły prawo pozwalające na pozostawienie nowo narodzonego dziecka w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Niemowlę, które nie ma więcej niż 30 dni, można zostawić w szpitalu, w siedzibie straży pożarnej czy policji, w których przebywają w tym czasie pracownicy na terenie całego stanu Illinois  Placówki te oznaczone są specjalnym znakiem "Safe Haven". Prawo "bezpieczne niebo" (safe haven law) zwalnia w takim przypadku rodzica od wszelkiej odpowiedzialności. Zachowana jest pełna anonimowość. Nie zadawane są żadne pytania.

Niemowlę najpierw trafia do szpitala na badania a następnie do adopcji. Zdarzają się przypadki, że dzieci trafią do nowych rodzin  już w ciągu kilku godzin. Bardzo rzadko umieszczane są w sierocińcach, gdyż zainteresowanie adopcją nowo narodzonych dzieci jest bardzo duże. Według prawa “safe haven” rodzic, który pozostawił dziecko i nie wrócił po nie w ciągu 60 dni automatycznie traci wszelkie prawa rodzicielskie. Adopcją zajmuje się stanowy Departament ds. Dzieci i Rodziny.

W ubiegłym tygodniu liczba dzieci oddanych do adopcji  w ramach prawa "safe haven" przekroczyła 100. "Zostało danych 100  szans na nowe życie" - podsumowała Prokurator Generalna stanu Illinois Lisa Madigan. Jedną z tych dzieci jest 9-letnia Zoe, która została adoptowana przez rodzinę z Crtystal Lake.

"Kiedy urodziłam się moja biologiczna mama nie była gotowa, by zostać mamą, ale kochała mnie i wiedziała o safe haven, dlatego zostawiła mnie w szpitalu do adopcji.  Teraz mam sześciu braci, dwie siostry , trzy psy i kota" - mówi Zoe. Jej mama wspominając ten dzień, kiedy dostała telefon  z informacją, że jest dziecko gotowe do adopcji, mówi, że praktycznie tego samego dnia  dziewczynka była z jej rodziną.

Zdaniem przedstawicieli organizacji non-profit Save Abandoned Babies, która doprowadziła do wprowadzenia w naszym stanie prawa "safe haven", wielu ludzi ciągle o nim nie wie, bo wciąż zdarzają się okrutne przypadki porzucania nowo narodzonych dzieci.  Fundacja udziela wsparcia i pomocy kobietom, których okoliczności zmuszają do porzucenia dziecka po jego urodzeniu. Każda taka osoba może zadzwonić pod numer telefonu (312-440-0229) w godz. od 9.00 rano do 5.00 po południu.  Wszelkie informacje na temat prawa “safe haven” można też znaleźć na stronie internetowej www.SaveAbandonedBabies.org. Czynna jest także całodobowa infolinia  1-888-510-2229.

Podobne prawo istnieje we wszystkich stanach. Jako pierwszy “safe haven  law” wprowadził w 1999 roku Teksas. Od tego czasu prawo zostało uchwalone we wszystkich stanach. Mogą jednak pojawiać się różnice dotyczące wieku dzieci czy miejsc, w którym można jest pozostawiać do adopcji. Organizacja National Safe Haven Alliance koordynuje działania w cały kraju. Na stronie www.safehavenalliance.org można znaleźć informacje dotyczące poszczególnych stanów.

JT



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor