Rewident stanu zmarła we wtorek w wieku 70 lat
Judy Baar Topinka burzyła stereotyp polityka. Zawsze uśmiechnięta, serdeczna, bezpośrednia, nieco ekscentryczna, a jednocześnie całym sercem oddana pracy na stanowych stanowiskach, które zajmowała od ponad 30 lat. Walczyła o prawa kobiet i mniejszości seksualnych. Wspierała imigrantów. Była wielkim przyjacielem Polonii.
Rewident stanu Illinois, Judy Baar Topinka, zmarła w nocy z wtorku na środę w szpitalu w Berwyn, do którego trafiła we wtorek wcześnie rano na obserwację w z związku z utratą przytomności. Przyczyną jej śmierci były komplikacje po udarze mózgu, którego doznała niecałe 24 godzin przed śmiercią. Judy Baar Topinka miała 70 lat. Pozostawiła dorosłego syna Josepha i ukochaną wnuczkę Alexandrę.
"Stan Illinois stracił wielkiego człowieka" - napisał w oświadczeniu gubernator-elekt Bruce Rauner, przywołując barwną osobowość Judy Baar Topinki. Wielu zapamięta ją jako serdeczną i zawsze uśmiechniętą, dbającą o jak najlepsze interesy ludzie tego stanu - podkreślił Rauner.
Judy Baar Topinka w listopadzie została wybrana na drugą kadencję na stanowisku rewident stanu Illinois, ale jej polityczna kariera rozpoczęła się trzy dekady temu. W 1980 roku została wybrana do stanowej Izby Reprezentantów, a w 1984 do stanowego Senatu. Fotel senatora zajmowała przez 10 lat, aż do czasu wyboru na stanowego skarbnika. "Topinka była pierwszą w historii Illinois kobietą na stanowisku stanowego skarbnika (Illinois treasurer)" - przypomina burmistrz Rahm Emanuel. Urząd ten republikanka piastowała przez 12 lat do 2007 roku.
Judy Baar Topinka była pierwszą w historii partii republikańskiej w Illinois kobietą, która wywalczyła nominację w gubernatorskich prawyborach. W 2006 roku przegrała jednak wybory o najwyższy urząd w stanie z demokratą, Rodem Blagojevichem. Ubiegający się reelekcję gubernator prowadził bardzo negatywną kampanię, oskarżając Topinkę o związki ze skorumpowanymi republikańskimi politykami. W jednym ze spotów wyborczych opublikowanych przez sztab wyborczych Blagojevicha można było zobaczyć Judy Baar Topinkę tańczącą polkę na stanowych targach w Springfield z byłym gubernatorem Georgem Ryanem, skazanym na karę więzienia za korupcję. "Tańczę polkę z każdym" - tłumaczyła Topinka. A polkę Judy Baar Topinka zatańczyła nawet z były wiceprezydentem Dickiem Cheney
W 2010 roku Topinka zdecydowała się na powrót do polityki. Wygrała wybory na stanowisko rewidenta stanu Illinois. W listopadzie została wybrana na drugą kadencję. "Po prostu jestem pracowitą pszczółką" - powiedziała w jednym z wywiadów 69-letnia Topinka. Rewident stanu Illinois zostanie zapamiętana jako polityk, który stał ponad podziałami partyjnymi. Judy Baar Topinka zaliczana była do umiarkowanego skrzydła partii republikańskiej. Odcinała się od konserwatyzmu. Walczyła o prawo kobiet do aborcji. Wspierała mniejszości seksualne. Jako jeden z pierwszych polityków w Illinois opowiedziała się za legalizacją małżeństw homoseksualnych.
Wspierała imigrantów i była wielkim przyjacielem imigrantów Polonii. Można było ją spotkać na paradzie trzeciomajowej, festiwalu Taste of Polonia, czy na Balu Amarantowym Legionu Młodych Polek, którego była członkinią. "Jestem adoptowaną córką Polonii" – lubiła mawiać, podkreślając swoje słowiańskie pochodzenie. Jej rodzice Wiliam i Lilliana Baar byli imigrantami z Czech i Słowacji.
Judy Baar Topinka urodziła się 16 stycznia 1944 roku w Riverside. Rodzina mieszkała także w Berwyn. Po ukończeniu szkoły Ferry Hall High School w Lake Forest w 1962 rozpoczęła studia dziennikarskie na Northwestern University"s Medill School of Journalism w Evanston. Nawet po rozpoczęciu kariery politycznej nie rezygnowała regularnie pisała artykuły w gazecie Riverside/Brookfield Landmark.
Ci, którzy znali Topinkę prywatnie wspominają ją jako osobę tryskającą humorem i bardzo bezpośrednią. Grała na akordeonie, lubiła tańczyć polkę. Paliła papierosy i nie potrafiła żyć bez kawy. Topinka kochała psy, które od czasu do czasu przyprowadzała do swojego biura. Lubiła oszczędzać . Wielu zaskakiwała tym, że lubi chodzić do sklepów z używaną odzieżą np. do Goodwill, a także kupować rzeczy na podwórkowych wyprzedażach tzw. yard sales.
JT