----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

01 stycznia 2015

Udostępnij znajomym:

Zdobyła wykształcenie na najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Prowadzi jedną z liczących się w Illinois fundacji non-profit zajmująca się wczesną edukacją. Wspierała aktywnie kampanię wyborczą męża pojawiając się m.in. w telewizyjnym spocie.  Matka trójki dorosłych dzieci. Diana Rauner za dwa tygodnie zostanie Pierwszą Damą Illinois. Nieoficjalny urząd zostanie wskrzeszony po sześciu latach. Odchodzący z  urzędu Pat Quinn był rozwiedziony.  Ostatnią Pierwszą Damą Illinois była Patti Blagojevich.

53-letnia Diana Elizabeth Rauner, z domu Mendley, wychowywała się w żydowskiej rodzinie na przedmieściach Nowego Jorku. Była najmłodsza z trójki rodzeństwa. Przyjaciele ze szkoły średniej Ivy League wspominają ją jako niezwykle ambitną uczennicę oraz utalentowaną  tenisistkę.  Z wyróżnieniem ukończyła prestiżowy Uniwersytet Yale. Po studiach wieku 24 lat zarządzała jednym z biur Lehman Brothers, rozpoczynając karierę w sektorze prywatnym.  Mieszkała wtedy na Manhattanie. Obok finansowej kariery zajmowała się aktywnie wolontariatem. Uczyła czytania  byłych więźniów.

W 1989 roku  Diana Mendley wyszła za mąż za Lewisa Ingalla, pochodzącego z Highland Park dewelopera. Razem z pierwszym mężem przeniosła się do Illinois. W tym samym czasie kończyła studia MBA na Stanford University.  Po przeprowadzce do Illinpis rozpoczęła pracę w prywatnej firmie inwestycyjnej GTC w Chicago, w której poznała Bruce"a Raunera.  Jej pierwsze małżeństwo z Lewisem Ingallem zakończyło się rozwodem w 1991 roku.  Bruce Rauner i jego pierwsza żona Elizabeth Konker Wessel, poślubiona w 1980 roku, z którą miał trójkę dzieci, rozwiedli się w 1993 roku. Wkrótce Bruce i Diana Rauner pobrali się. Małżeństwo ma razem troje dzieci: dwie córki i syna. 

Diana Rauner zdecydowała się porzucić karierę w biznesie i poświęcić pracy naukowej w dziedzinie edukacji. Na University of Chicago zrobiła doktorat z psychologii rozwojowej. Napisała także książkę o wychowywaniu nastolatków. W 2011 roku została prezydentem fundacji Ounce of Prevention, która każdego roku udziela pomocy ponad 4 tysiącom dzieci z ubogich rodzin w Chicago. Fundacja specjalizuje się w działaniach na rzecz wczesnej edukacji.

Jako matka i żona Diana Rauner zawsze starała się zgromadzić całą rodzinę na wspólnym obiedzie. Często sama gotuje, z upodobaniem wykorzystując warzywa z domowego ogródka. Rezydencja Raunerów w Winnetce opustoszała po tym, jak sześcioro ich dorosłych dzieci (w tym troje z pierwszego małżeństwa Raunera) rozpoczęło samodzielne życie. Raunerowie starają się zapewnić prywatność swoim dzieciom i pozostają one z dala od rozpoczętej politycznej kariery rodziców.

Po zaprzysiężeniu 12 stycznia na gubernatora Bruce Rauner z żoną zamieszka w Springfield w oficjalnej rezydencji gubernatorów zwanej Illinois Executive Massion.  To zabytkowy budynek z 1855 roku zaprojektowany przez architekta z Chicago Johna M. Van Osdela. Zaliczany jest do grona trzech najstarszych rezydencji gubernatorów w Stanach Zjednoczonych. Historyczny budynek ma charakter reprezentacyjny i jest także udostępniany zwiedzającym. Urzędujący gubernator zazwyczaj ma do dyspozycji z rodziną drugie piętro budynku, gdzie znajduje się siedem prywatnych apartamentów.

Bruce Rauner zapowiedział, że niezbędny remont rezydencji przeprowadzi za własne pieniądze. Diana Rauner, która jest zwolenniczką zdrowego odżywiania i domowego gotowania, przyznaje, że rezydencja  jest zupełnie do tego nieprzygotowana, bo w apartamentach do dyspozycji gubernatora znajduje się tylko lodówka i mikrofalówka. "Trochę mnie to przeraża" - stwierdza przyszła Pierwsza Dama Illinois.  W planach ma także renowację pianina Steinwaya, które znajduje się w gubernatorskiej rezydencji. Jest ono kompletnie rozstrojone i wymaga naprawy  - stwierdza Diana Rauner, która sama potrafi grać.

Przyjaciele określają ją jako osobę pewną siebie, życzliwą i oddaną rodzinie.  "Oboje zaliczamy się do osób bardzo niezależnych, mamy dużo energii i uwielbiamy spędzać czas na zewnątrz"- mówi o sobie i mężu.  Przyjaciele Diany Rauner podkreślają, że nie lubi się ona obnosić ze swoją zamożnością.  Na co dzień nie zakłada dużo biżuterii, jej garderoba jest stonowana. Jej styl odbiega od stereotypu żony milionera, którego dochód w ubiegłym roku przekroczył 60 milionów dolarów. Raunerom w czasie kampanii wyborczej zarzucano, że w związku z ich zamożnością są oderwani od problemów zwykłych mieszkańców Illinois. Przyszła Pierwsza Dama Illinois przyznaje, że nie rozumie tego stwierdzenia. "Dlaczego stan portfela ma mieć wpływ na zdolność empatii? - pyta Diana Rauner w jednym z ostatnich wywiadów. Przywołuje swoją pracę w fundacji na rzecz edukacji małych dzieci. "Mam sporo szczęścia, moje życie jest wspaniałe, żyję tak jak chciałam. Mam pracę taką jaką chciałam: 65 godzin tygodniowo pracuję na rzecz ubogich dzieci i ich rodzin" - stwierdza.

Jako Pierwsza Dama Illinois Diana Rauner planuje w dalszym ciągu pracować na rzecz wczesnej edukacji dzieci i wspierać projekty swojego męża, nowego gubernatora. "Najlepsze co mogę zrobić to być partnerem Bruce"a, pomagać mu w poznawaniu ludzi i ich problemów" – dodaje.

JT

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor