Regulują różne sfery życia mieszkańców naszego stanu, od 1 stycznia 2015 roku w Illinois weszło w życie co najmniej 220 nowych praw. Większość z nich dotyczy poprawy bezpieczeństwa, ale nie tylko. Warto się z nimi zapoznać, bo złamanie prawa może mieć surowe konsekwencje.
Podpisz i jedź
Kierowcom za niewielkie wykroczenia drogowe, takie jak nieznaczne przekroczenie prędkości, nie będzie już odbierane prawo jazdy. Zamiast tego kierowca będzie musiał podpisać oświadczenie z deklaracją, że zapłaci mandat albo pojawi się w sądzie. Podobną praktykę stosuje już wiele lokalnych departamentów. Prawo pod nazwą "Sign and Drive" czyli podpisz i jedź weszło w życie z dniem 1 stycznia . Sponsorem ustawy był stanowy senator z Elgin Mike Noland. Jego zdaniem w obecnych czasach poruszanie się bez dokumentu tożsamości jest bardzo uciążliwe. W wielu przypadkach kierowcy mieli zabierane prawo jazdy za niegroźne przewinienia drogowe. Jednak czasowy brak dokumentu tożsamości zarekwirowanego im przez policję miał dla nich bardzo poważne konsekwencje. Nie mogli na przykład załatwić wielu urzędowych spraw. Nowe prawo przyniesie także oszczędności dla systemu sądowniczego, bo po zapłaceniu mandatu kierowca nie będzie musiał już iść do sądu, by odzyskać prawo jazdy.
70 mil na godzinę
Kolejny etap podniesienia z 55 do 70 mil na godzinę maksymalnej prędkości na odcinkach autostrad w terenie niezabudowanym w Illinois. Ciężarówki będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 60 mil na godzinę. Na początku grudnia ub. roku stanowy Kongres obalił weto gubernatora dotyczące podniesienia maksymalnej prędkości na płatnych autostradach w Illinois do 70 mil na godzinę w powiatach metropolii chicagowskiej. Sponsorem zmiany przepisów był senator stanowy Jim Oberweis. Republikanin z Sugar Grove swój pomysł uzasadniał przede wszystkim potrzebami biznesu. Według niego szybszy ruch kołowy oznacza oszczędności czasu dla transportu. Obecnie znajdujemy się w niewielkiej grupie stanów o najniższych limitach. Już 30 stanów wprowadziło na swych autostradach prędkości powyżej 70 mil na godzinę, w większości z nich limit wynosi 75. W Wyoming i Idaho od 1 stycznia na niektórych odcinkach autostradach można poruszać się z prędkością 80 mil na godzinę. Przeciwnicy podniesienia limitu prędkości na autostradach w Illinois jako głównego argumentu w dyskusji używali statystyk. Ich zdaniem badania z ostatnich kilkudziesięciu lat niezbicie wskazują, że obniżenie dopuszczalnej prędkości wiąże się ze zmniejszeniem liczby wypadków śmiertelnych na drogach, natomiast jej podwyższenie zwykle przynosi skutek odwrotny.
Zmiany w przepisach emerytalnych
Od nowego roku osoby zatrudnione w sektorze publicznym, które skazane zostały za przestępstwa związane z wykonywanym zawodem, będą mogły być pozbawione świadczeń emerytalnych. W takich przypadkach Prokurator Generalny Illinois będzie decydował o ewentualnym wstrzymaniu świadczeń. Zmiana prawa jest konsekwencją sprawy oskarżonego o torturowanie zatrzymanych chicagowskiego policjanta Jona Burge"a. Sąd uznał, że sierżant skazany za kłamanie pod przysięgą, nie może mieć wstrzymanych wypłat emerytury, o co zabiegała Prokurator Generalna Lisa Madigan. Nowe prawo ma pomóc uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Restrykcje w sprzedaży e-papierosów
Wraz z nowym rokiem zmieniły się przepisy dotyczące sprzedaży elektronicznych papierosów czyli e-papierosów. Produkty te będą muszą być umieszczane, tak jak wyroby tytoniowe, za sklepową ladą albo w specjalnych opakowaniach, tak by nie mogły do nich dostać się dzieci. W Illinois wcześniej wprowadzono prawo, które zabrania sprzedaży elektronicznych papierosów osobom w wieku poniżej 18 lat. Podobny zakaz istnieje w co najmniej 40 innych stanach. Z ostatnich badań wynika, że nastolatki coraz częściej sięgają po e-papierosy. W 2013 roku wartość sprzedaży e-papierosów w USA wyniosła 11.7 miliarda dolarów.
Kary dla rodziców za spożywanie alkoholu przez dzieci
Rodzice mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeżeli ich nieletnie dzieci zaczną spożywać alkohol poza domem, ale na terenie należącego do nich mienia. Na przykład: w samochodzie, na pokładzie prywatnego samolotu, łodzi czy w domu z przyczepy kempingowej (tzw.mobile home). Rodzice będą pociągnięci do odpowiedzialności karnej nawet jeśli dziecko będzie to robić po kryjomu poza domem, na przykład na działce. Nowe prawo jest rozszerzeniem tego wprowadzonego w 2006 roku, które dotyczyło odpowiedzialności karnej rodziców w przypadku zezwolenia na spożywanie alkoholu przez nieletnich na terenie ich domu.
Bezpieczniej na wodach
Wraz z nowym rokiem w Illinois weszło prawo, które pozwala policji wodnej na zarekwirowanie jednostki pływającej, jeżeli osoba odpowiedzialna za jej prowadzenie znajdzie się pod wpływem alkoholu. Łódki ciągnące za sobą osoby na nartach wodnych lub na napompowanych koła muszą być wyposażone w pomarańczowe chorągiewki. Wprowadzenie tego wymogu ma związek z tragiczną śmiercią 10-letniego Tony"ego Borcii. Chłopiec zginął w 2012 roku na jeziorze Chain O"Lakes. Dziecko wypadło z pontonu, które ciągnęła łódź, po czym zostało uderzone przez inną płynącą za nią. Pomarańczowa flaga ma być znakiem, że za łodzią może znajdować się człowiek w wodzie.
Schrony w nowych szkołach
Każda szkoła, która powstanie w Illinois po 1 stycznia 2015 roku, będzie musiała mieć schron na wypadek tornada. Gubernator ustawę w tej sprawie podpisał w sierpniu 2014 roku. Jej sponsorem był stanowy kongresmen Brandon Phelps, który reprezentuje w stanowej legislaturze rejony Illinois zniszczone w przeszłości przez tornada. "Dzięki Bogu, kiedy tornado uderzyło w Harrisburg był wczesny poranek i dzieci jeszcze nie było w szkole, w Washington i Gifford uderzyło w niedzielę, więc nie było wtedy szkoły" - przypominał senator Phelps. Harrisburg został zniszczony przez tornado w 2012 roku, a w Washington i w Gifford trąby powietrzne uderzyły w 2013 roku. Nowe prawo dotyczy budynków szkolnych, w których znajdować się będzie więcej niż 10 klas. Koszt powstania schronu to ponad 1 milion dolarów. Przeciwnicy wprowadzenia tego prawa podkreślali, że będzie ono obciążeniem dla szkolnych dystryktów bez dodatkowego dofinansowania.
Medyczna marihuana dla chorych dzieci
Władze Illinois wprowadziły tymczasowe przepisy dotyczące wydawania medycznej marihuany osobom nieletnim chorym. Będą one obowiązywały przez okres 150 dni. W tym czasie Stanowy Departament Zdrowia przygotować ma rozporządzenia, które wejdą na stałe. Osoby poniżej 18 roku życia będą musiały uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, a także podpisy dwóch lekarzy uznających, że użycie medycznej marihuany jest wskazane. Osoby nieletnie nie otrzymają jej jednak w postaci surowej, która można palić. Będą miały do dyspozycji wyłącznie produkty zawierające wyciąg z niej, takie jak krople, tabletki lub produkty spożywcze. Z programu będą mogły korzystać dzieci chore na przykład na padaczkę.
Kary za cyberbullying poza szkołą
Uczniowie w Illinois będą karani za przypadki prześladowań rówieśników w internecie, nawet jeżeli robić to będą poza szkołą używając do tego celu prywatnych telefonów czy komputerów. To odpowiedź stanowych legislatorów na agresję i przemoc w sieci, której co raz częściej dopuszczają się najmłodsi mieszkańcy Illinois. Cyberprzemoc (cyberbullying) to m.in. zastraszanie, prześladowanie z wykorzystaniem internetu lub innych elektronicznych narzędzi, np. sms-ów. Wirtualna przemoc może mieć miejsce na portalach społecznościowych, blogach, forach internetowych. Może też polegać na wykorzystywaniu czyjegoś wizerunku, np. na przesyłaniu lub upublicznianiu zdjęć lub filmów przedstawiających kogoś w kompromitującej sytuacji. Do tej pory szkoły nie miały możliwości, by karać uczniów dopuszczających się "cyberbullyingu" poza szkolnymi murami. Nowe prawo daje im takie narzędzia, bo uczniowie będą odpowiedzialni za swoje wirtualne czynny nawet jeżeli dopuszczą się ich poza szkołą korzystając z prywatnych komputerów i telefonów.
Zemsta w internecie nie będzie bezkarna
Rozprowadzanie w internecie zdjęć bądź filmów osób, które nie wyraziły na to zgodę, będzie traktowane w Illinois jak przestępstwo. Nowe prawo jest odpowiedzią na to co określono jako "revenge porn" czyli zemsta porno. Chodzi o przypadki, kiedy w ramach odwetu na partnerze po zerwaniu związku osoby umieszczały w internecie, ich prywatne zdjęcia i filmy, nierzadko o treściach seksualnych. Za taki czyn od 1 czerwca, kiedy prawo wejdzie w życie, grozić będzie kara do trzech lat więzienia i 25 tysięcy dolarów kary. Ofiarami najczęściej padają kobiety. Sponsorujący ustawę demokratyczny senator Michael Hastings podkreśla, że tego typu działania mogą zniszczyć reputację, czy karierę poszkodowanej osoby.
Użycie dronów
Policja w naszym stanie od nowego roku może wykorzystywać drony do akcji w czasie klęsk żywiołowych czy w sytuacjach zagrożenia dla zdrowia publicznego, ale nie ma prawa używać “bezzałogowców” należących do osób prywatnych w celu pozyskiwania informacji. Od pojawienia się dronów na amerykańskim niebie praktycznie co roku w życie wprowadzane są nowe przepisy dotyczące ich użycia. Ciągle jednak Kongres nie przygotował ustawy w tej sprawie.
Wilki, niedźwiedzie i pumy
Te trzy gatunki drapieżników, które zniknęły ze środowiska naturalnego naszego stanu w połowie XIX wieku od 1 stycznia są objęte ochroną. Czarny niedźwiedź, szary wilk i puma, zwana również kuguarem, - zostały dopisane przez ustawodawców do listy gatunków, które otrzymały ochronę przed odstrzałem. W wyjątkowych sytuacjach będą wydawane specjalne pozwolenia na ich odstrzał. Szary wilk obecnie podlega już ochronie zagrożonych gatunków, za sprawą prawa federalnego, które dotyczy jednak tylko niektórych terenów Ameryki, w tym południowej części stanu Illinois.
Inne wybrane prawa z 220 wchodzących w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.
- Dokumenty sądowe będą mogły być dostarczane przez szeryfa czy posłańców także na terenie zamkniętych osiedli z ochroną.
- Uniwersytety oraz Departament Rolnictwa uzyskały zgodę na badania nad przemysłowym wykorzystaniem marihuany.
- Rozszerzona została definicja piwa. Po nowym roku są nim wszelkie napoje warzone ze słodu, nawet jeśli w smaku piwa w ogóle nie przypominają. Na sprzedaż tych napojów będzie nakładany taki sam podatek, jak na piwo.
- Mleko pozyskiwane od innych zwierząt niż krowy od 1 stycznia będzie objęte takimi samymi przepisami.
JT