W poprzedniej części opisałam, co to jest socjalizacja i jak ważna jest w okresie szczenięcym do momentu zabrania szczeniaka od hodowcy oraz jak ważną rolę odgrywaj w socjalizacji matka szczeniąt i hodowca oraz warunki, w jakich przebywają.
Kolejnym krokiem socjalizacji jest nowy dom dla szczenięcia.
I tutaj jest najważniejsza cześć psiego życia... Nowy dom i rodzina.
Każde szczenię wyniosło a przynajmniej powinno było wynieść naukę czystości od hodowcy i wspaniały kontakt z nowo poznanymi ludźmi.
Twoją rolą jest kontynuować ten proces jak również dodać nowy... Czyli warunki, w jakich pies przebywa, zasady panujące w domu.
To, co pies nauczy się już w pierwszych dniach będzie miał w pamięci przez bardzo długo. Dlatego nie wyrabiajmy w nim nawyków wskakiwania na nasze kolana, czy skakania po gościach czy domownikach, jeśli w przyszłości nie będziemy akceptować takiego zachowania. Lepiej zapobiegać niż leczyć, jak to mówi mądre przysłowie. Walka z nawykami bywa ciężka, a szczenię uczy się bardzo szybko i koduje każdą “NOWOŚĆ”, dlatego wykorzystajmy to i od razu uczmy go odpowiedniego zachowania czy to w domu czy na spacerze, czy na smyczy czy bez niej.
Socjalizacja niestety nie kończy się tylko w tym miejscu. Ponieważ my i nasze psy żyjemy w społeczeństwie ludzkim, czasem życzliwym dla psów, czasami nie. Musimy malucha nauczyć, jak funkcjonować pośród ludzi. Nie pozwalajmy więc na nieustanne głaskanie przez obcych na spacerach, bo nasze szczenię jest mięciutkie, pachnące i wesołe. Unikajmy takich sytuacji... nie każdy będzie tak cieszył się na widok naszego psa, a w przyszłości nawyk w postaci “podlizywania się” do wszystkich i “molestowania” ich w celu zdobycia uznania i uwagi może być trudny do opanowania i kłopotliwy, gdy wpadniemy na osobę zwyczajnie nie tolerującą zwierząt w domu i obok.
Ile psich problemów, tyle braków w socjalizacji.
Pamiętać należy o najważniejszych punktach życia psa, a są one tymi, które my właściciele psa mamy wokół siebie i będziemy przy nich lub w nich przebywać.
Do tego idealnie skonstruowana jest ZŁOTA DWUNASTKA (do wydrukowania na mojej stronie www.agatabuczakdogs.com)
Tabela ta ma służyć pomocą w socjalizacji oraz daje pewność właścicielowi, że zostały one wszystkie odpowiednio przedstawione psu.
Złota dwunastka to 12 różnych czynności, w 12 rożnych miejscach, w ciągu 12 tygodni.
Bardzo proste i udowodnione naukowo jest, że szczenięta po takiej dozie doświadczenia w okresie najważniejszej socjalizacji, stają się zrównoważone, pełne dobrej energii, chętne do pracy. Po prostu mądre.
Zabierz psa w 12-cie różnych dla niego miejsc, w 12-tu różnych dniach i wykonaj tam 12-cie różnych rzeczy. Np. ćwiczenia posłuszeństwa, w tym okresie to będą raczej próby... Skupienie uwagi, chwilka siedzenia na ławeczce, zabawa piłką... itd. ważne, aby były różne od siebie...
Kolejną rzeczą są ćwiczenia. Ja, jako hodowca, zwracam szczególną uwagę na chęć współpracy psa. Dlatego szczenię, które zostaje wybrane jako kolejny członek naszej rodziny, już od 8-mego tygodnia zalicza różnego rodzaju przeszkody, oczywiście w formie zabawy, różne pozycje, które są niesamowicie ważne w przygotowaniu do wystawy, dotyk przez obcych, ale tylko w formie “sędziowania”, itd.
Każdy układa swoją złotą dwunastkę według własnego planu, dostosowanego do swojego życia.
To jednak kropla w morzu, bo cóż... Socjalizacja to również kary i nagrody. Warto jeszcze przed nabyciem malucha zastanowić się, jakim systemem będziemy psa nagradzać a jakim karać.
Od pierwszych dni należy zapoznać go z tym systemem, aby mógł unikać kar a zapracowywać na nagrody. Nie dość, że jest z tego świetna zabawa to przy tym pies uwielbia zapracować na nagrodę.
Na mojej stronie można się zapoznać jak powinno się manewrować pomiędzy karami, a nagrodami i jak uczciwie ich używać, żeby w żadną stronę nie przesadzić.
Do warunków dla psa, jakie będą panowały w domu, muszą dostosować się wszyscy domownicy bez wyjątku, zaczynając od 4-latków poprzez osoby dorosłe i starsze.
Kolejnym ważnym elementem socjalizacji jest nauka motywowania psa i zniechęcania do robienia rożnych rzeczy...
Jeśli szczenię odpowiednio wcześnie zorientuje się, kiedy chcemy, aby zaczęło z nami pracę lub zaprzestało swoich czynów, co może mu przynieść wiele korzyści a które czyny mogą być niekorzystne dla niego, to taki maluch bardzo szybko załapie zasady i chętnie się do nich dostosuje, pod warunkiem, że będą "jasne i czytelne".
Pamiętać należy również o kształtowaniu relacji. Od początku powinnyśmy uzmysłowić szczeniakowi, kto w domu rządzi i że tego kwestionować nie wolno. Pamiętaj, że prawdziwy autorytet nie musi używać siły, aby wymusić zachowanie, wystarczy cichy szept, jedno spojrzenie, by reagował na twoje zakazy, nakazy i nigdy nie kwestionował twoich praw.
Jeśli macie państwo pytania, zapraszam do kontaktu przez email: agatabuczakdogs@gmail.com lub telefonicznie, numer telefonu dostępny na mojej stronie internetowej.
Agata Buczak
Psi Behawiorysta i Instruktor Szkolenia Psów z tytułem COAPE
www.agatabuczakdogs.com
oraz właściciel hodowli Fidecore, Cane Corso Italiano
www.fidecore.net