Plextor oraz Kingston zaprezentowali w Las Vegas nowe napędy, które dzięki interfejsowi PCI Express będą szybsze niż SATA III. Zaproponowane przez Plextora rozwiązanie M7e wykorzystuje nowe, kompaktowe gniazdo M.2.
Dyski tego typu można zamontować bezpośrednio na płycie głównej i dzięki temu oszczędzić sporo miejsca w obudowie. Fizycznie nie są one większe niż pojedynczy moduł pamięci RAM. Nadają się do budowy niewielkich, ale za to bardzo wydajnych maszyn. Dysk Plextor M7e M.2 nie jest do końca rynkową nowością, ponieważ stanowi rozwinięcie konstrukcji z ubiegłego roku - Plextor M6e M.2. Producent postanowił wykorzystać tu zamiast dwóch, aż cztery linie PCI Express 2.0. W efekcie M7e jest prawie dwa razy wydajniejszy od swojego poprzednika. Szybkość odczytu danych przekracza 1400 MB/s, a zapisu 1000 MB/s. Dla porównania maksymalna szybkość interfejsu SATA III to maksymalnie 600 MB/s.
Dysk Plextora to propozycja dla entuzjastów wydajności i prawdziwych maniaków pecetowego hardware. Producent nie ujawnił terminu rynkowej premiery M7e, ani nie zdradził cen dysku. Można się jednak spodziewać, że najwcześniej doczekamy się go wiosną 2015 roku.
ASUS ZenFone 2
Smartfony ZenFone, które dały się nam poznać jako produkty o bardzo dobrym stosunku ceny do wydajności, były dostępne z ekranami o różnej przekątnej - 4,5", ale i 6" - co pozwala dobrać produkt do upodobań. Zgodnie z zapowiedziami na CES 2015 ujrzeliśmy drugą generację tych smartfonów.
Nowy smartfony nazwano ASUS ZenFone 2, posiada ekran 5,5" o rozdzielczości Full HD, co jest bardzo dobrym krokiem, gdyż HD na takiej przekątnej już nie jest tym co nas zadowala.
Jest to dość ciężki kawałek sprzętu, ale liczymy, że będzie kontynuował dobrą passę poprzedników. Cieszy także fakt, iż ASUS zdecydował się wprowadzić wariant z aż 4 GB pamięci. Wydaje się, że firma nie oszczędzała na podzespołach, a zarazem chciała utrzymać odpowiednio niskie ceny, które mają zaczynać się od 199 dolarów.
Nowa linia telewizorów SUHD od Samsunga
Samsung jest obecnie liderem światowego rynku telewizorów UHD i nic nie wskazuje na to, by chciał oddać konkurencji choćby jeden procent swych udziałów. Kolejne sukcesy ma zapewnić mu nowa linia smart TV SUHD, którą zaprezentował podczas targów CES.
Samsung SUHD wyświetlają oczywiście obraz w rozdzielczości 4K i zgodnie z obowiązującym trendem są zakrzywione. Poza tym wyróżnia je wykorzystanie quantum dot - technologii opartej na nanokryształkach, która znacznie polepsza jakość barw i kontrastu na ekranie. Telewizory z quantum dot są przy tym bardziej energooszczędne od LCD i o wiele tańsze w produkcji niż OLED. Fakty pozwalają nam przypuszczać, że niedługo rozwiązanie to zawita na jeszcze większej liczbie sprzętów.
Dobrą jakość i naturalne odwzorowanie kolorów w SUHD zapewnia też specjalny silnik remasterujący. Według producenta, ekspansja barw w nowych smart TV ma być aż 64 lepsza w stosunku do konwencjonalnych telewizorów.
Samsung SUHD działają pod kontrolą platformy Tizen, która oferuje między innymi wygodną funkcję strumieniowania materiałów z urządzeń przenośnych, aplikację sportową wyposażoną w bogaty zestaw danych i statystyk, platformę gromadzącą filmiki z internetu i dostęp do wielu serwisów VOD. W niedługim czasie do jego funkcji dołączy również obsługa PlayStation Now – usługa pozwalająca na uruchamianie gier z konsoli PlayStation 3 w chmurze.
Na rynku pojawią się trzy modele Samsung SUHD z dziewięcioma różnymi przekątnymi ekranu - od 48 do 88 cali. Data premiery urządzeń i ich cena nie zostały jednak jeszcze ujawnione.
Domowe centrum rozrywki od Canona
Connect Station CS100 to nieduże urządzenie służące do przechowywania danych, które umożliwia komfortowe przeglądanie oraz udostępnianie fotografii i filmów. Pliki - zdjęcia i filmy - możemy przesyłać do stacji prosto z aparatów i innych kompatybilnych urządzeń za pomocą Wi-Fi i NFC.
Możemy również kopiować je z kart pamięci, bądź za pomocą kabla USB. Zdjęcia zrobione smartfonem lub tabletem można przesyłać przez przeglądarkę internetową również korzystając z Wi-Fi.
Zapisane na 1-terabajtowym dysku Connect Station CS100 pliki można w każdej chwili wyświetlić na przykład podłączając urządzenie do telewizora za pomocą złącza HDMI. Możemy również przeglądać obrazy korzystając z bezprzewodowej łączności Wi-Fi. Connect Station CS100 umożliwia również porządkowanie, organizowanie i katalogowanie zdjęć na ekranie telewizora - do tego celu można wykorzystać dedykowany pilot, za pomocą którego wyświetlimy zasoby według daty i stworzymy albumy tematyczne.
Multimedia z urządzenia Connect Station CS100 można również za pomocą aplikacji CANON iMAGE GATEWAY udostępniać w najpopularniejszych mediach społecznościowych. Aby wydrukować zapisane zdjęcia, wystarczy drukarka obsługująca standard PictBridge i łączność Wi-Fi.
Connect Station CS100 będzie prawdopodobnie dostępne latem 2015 roku, cenę ustalono na około 300 dolarów.
Opracował: Daniel Odroniec
e-mail: daniel@1030.am