----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

05 lutego 2015

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

W poprzedniej części omówiłam, jaka jest różnica pomiędzy wychowaniem a szkoleniem, która ma ogromne znaczenie. Jak już wiadomo, nie można wychowania odłożyć “na później”, ono powinno mieć miejsce każdego dnia, gdy pies dorasta i codziennie uczy się nowych rzeczy, nabiera nowych doświadczeń.

Zatem jeśli wychowanie, to ważne jest kształtowanie relacji pomiędzy psem a jego właścicielem czy domownikami, w tym dziećmi.

Jeszcze do niedawna kolejna teoria z rzędu dominacji rujnowała wiele relacji pomiędzy psem a człowiekiem, na szczęście została ona skutecznie obalona, ale powstała nowa: lider. O zgrozo, ile tego jeszcze będzie – zwał jak zwał. Najważniejszym punktem odniesienia jest relacja pies – podporządkowany, człowiek – naczelny, czyli rządzący. To nic innego, jak przekonanie psa, że to my ludzie jesteśmy: mądrzejsi, sprytniejsi, fajniejsi, zabawniejsi, mamy to, na czym mu zależy – jedzenie, zabawki, smycz ITD. Niestety, leżeniem na kanapie nie udowodnimy psu tych wszystkich jakże wspaniałych określeń na właściciela psa, trzeba stosować je w praktyce, czyli podczas wychowania naszego psa od szczenięcia. Musimy mu udowodnić, że to my o wszystkim decydujemy i wszystkim zarządzamy.

KSZTAŁTOWANIE RELACJI czyt: dominacja, lider itd. to nic innego jak forma zależności, układ pomiędzy psem a człowiekiem. To ustalanie psu zasad, aby jego życie było ustabilizowane i zgodne z jego naturą, a naszymi zasadami panującymi w domu. Bez agresji, bicia, szarpania i przerzucania na grzbiet. Za obopólnym szacunkiem budowanie autorytetu, zaufania i podziwu wobec przewodnika w psich oczach. Nauka słuchania i mowy w stronę psa, ustalania priorytetów, a nie robienie z psa wilka, którym nie jest od 20 tysięcy lat.

Pamiętaj, że prawdziwy autorytet nie musi używać siły, aby wymuszać zachowanie, wystarczy cichy szept, jedno spojrzenie, gest, aby reagował na twoje zakazy, nakazy w każdej sytuacji i nigdy nie kwestionował twoich praw.

Jak to zrobić?

Kontroluj wszystko, na czym psu może zależeć. Nigdy nie dawaj mu nic a darmo. Jeśli twój pupil będzie musiał zapracować na każdą przyjemność, szybko zorientuje się, że aby osiągnąć cel, należy się postarać, że wszystko w jego świecie zależy od właściciela, że to on ma najlepsze “dobra” przy sobie lub wychodzą za jego pozwoleniem.

Używaj psich motywatorów do zmotywowania go do pracy (czyt. posłuszeństwa).

Motywacja psa do pracy nie należy do najłatwiejszych. Motywowanie psa do pracy to przede wszystkim dozowanie motywatorów, czyli podawanie środków motywujących / nagradzających w zamian za prawidłowe zachowanie. Pies powinien odczuwać niedosyt motywatora tak, aby dążył do zaspokojenia go. Jeśli pracujemy z motywatorem, to musimy pamiętać, aby nie doprowadzić do przesytu, bo wtedy pozbędziemy się motywatora i mamy problem, gdyż stracimy upragniony cel do zdobycia przez naszego psa.

Wartość motywatora spada, gdy stosowany jest zbyt często. Na przykład podawanie psu smakołyków, napychanie go nimi. Jeśli takie czynności wykonujemy automatycznie, nie wymagając nic w zamian lub stale jedną i tę samą komendę, wkrótce nie będzie motywatora.

Jeśli chcemy, aby zwierzę pracowało za nagrodę (motywatora), musi jej pożądać. Bądź nieprzewidywalny, nagradzaj, nie przekupuj. Nie bądź nudny, używaj kar i nagród mądrze.

Lista najważniejszych psich motywatorów: jedzenie, zabawa, środowisko, miejsce, kontakt socjalny.

Używaj tych wszystkich dóbr, aby pies miał świadomość, że dosłownie wszystko, co dzieje się wokół niego zależy od ciebie, a właściwie od jego odpowiedniego zachowania względem twoich oczekiwań. W ten sposób wypracujesz wspaniały kontakt socjalny z własnym psem, nauczysz go posłuszeństwa, zbliżysz więź pomiędzy sobą a nim, a przede wszystkim, nikt ani nic w domu lub poza domem nie będzie ważniejsze od ciebie, tego, który ma to wszystko w samym sobie.

Pamiętaj, aby nigdy psa nie oszukać, bądź sprawiedliwy. Oszustwo w postaci wydania polecenia a braku otrzymania upragnionego motywatora wkrótce skończy się brakiem zainteresowania u psa i wygaszeniem zaufania w otrzymanie nagrody za prawidłowe zachowanie. Umiejętne manewrowanie dobrami ważnymi dla psa to sukces w odpowiednim wychowaniu szczenięcia do psa dorosłego lub walka z już istniejącymi nawykami i zachowaniami u psów.

Kształtowanie relacji ma na celu zwiększenie zależności psa od właściciela po to, aby ten był przekonany, że czy to na spacerze, czy w gościnie, czy wśród innych psów lub ludzi to ty – właściciel – jesteś najlepszą i najbardziej korzystną osobą w tym miejscu. Niestety psy są bardzo interesow­ne, jeśli się nudzą lub uważają, że jesteśmy za mało atrakcyjni, szybko znajdą sobie innego towarzysza lub zajęcie. “Uzależnij” psa od siebie, a nigdy i nigdzie nie opuści cię na krok, gdy zawołasz zjawi się błyskawicznie, gdy poprosisz o wykonanie zadania, będzie ono zrobione w tej samej sekundzie.

W kolejnym artykule podam i opiszę listę psich motywatorów oraz jak je stosować w praktyce tak, aby nigdy nie zabrakło ci motywatora na spacerze czy w domu.

Jeśli macie Państwo pytania, zapraszam do kontaktu przez email: agatabuczakdogs@gmail.com lub telefonicznie 773-807-7038

Agata Buczak
Psi Behawiorysta i Instruktor Szkolenia Psów z tytułem COAPE 
www.agatabuczakdogs.com 
oraz właściciel hodowli Fidecore, Cane Corso Italiano
www.fidecore.net

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor