Producenci mleka walczą o klienta. W związku ze spadkiem konsumpcji rozpoczęli w internecie kampanię, która ma promować wartości odżywcze i zdrowotne mleka i jego przetworów.
Z danych Departamentu Rolnictwa wynika, że w 2012 r. średnie spożycie mleka na osobę wynosiło 14.5 galona na rok . Był to spadek o 33 procent w porównaniu do 1970 roku, kiedy przeciętny Amerykanin wypijał w roku 21.8 galona mleka. Zdaniem producentów za spadek spożycia mleka odpowiedzialna negatywna kampania, które zniechęca ludzi do jego picia.
W listopadzie ubiegłego roku medyczne czasopismo "British Medical Journal" opublikowało wyniki badań sugerujące, że picie dużych ilości mleka może doprowadzić nawet do wcześniejszej śmierci oraz zwiększa ryzyko złamań kości u kobiet. Naukowcy swoje badania oparli na obserwacji przez 20 lat 61,433 kobiet oraz 45,339 mężczyzn przez 11 lat.
W przypadku kobiet wykazano, że wyższe spożycie mleka jest związane z większym ryzykiem chorób serca, nowotworów oraz z większym ryzykiem złamania kości. U mężczyzn duże ilości wypijanego mleka wpływały na choroby serca. Nie stwierdzono, by mleko miało jakikolwiek wpływ na złamania kości u mężczyzn. Autorzy badań opublikowanych w "British Medical Journal" podkreślali, że wysoka zawartość D-galaktozy w mleku wpływa na stan zapalny oraz stres oksydacyjny w organizmie. Naukowcy stwierdzili jednak, że do sformułowania konkretnych zaleceń dietetycznych konieczne są dalsze badania.
Zdaniem Julii Kadison , prezes organizacji Milk Processor Education Program, reprezentującej producentów mleka, publikacja "British Medical Journal" przyczyniła się do spadku spożycia mleka. Negatywna kampania ogarnęła internet. Na portalach społecznościowych pojawiły się wpisy: "Milk Can Kill You" (Mleko może cię zabić). Producenci postanowili walczyć o konsumenta. W ubiegłym tygodniu ruszyła w internecie mleczna kampania "Get Real". Ma ona na celu promowanie wartości odżywczych i zdrowotnych mleka i jego przetworów. Kampanii towarzyszy strona www. milktruth.com.
Departament Rolnictwa rekomenduje dorosłym dzienne spożywanie co najmniej trzech kubków mleka bądź jego przetworów . Dietetycy polecają mleko odtłuszczone. Zalecane spożycie mleka dzieciom w wieku od 2 do 3 lat to dwa kubki, a tym w przedziale wiekowym 4-8 to 2 i pół kubka (cup) dziennie. Można je zastępować przetworami mleka, takimi jak sery czy jogurty. Mleko i produkty mleczne to bogate źródło wapnia, białka, witamin A, D i z grupy B, a także takich pierwiastków jak magnez, potas i cynk. Wszystkie są niezbędne człowiekowi m.in. do prawidłowego wzrostu kości, zębów, mięśni, odpowiadają także za funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego.
Eksperci od żywienia uważają, że na spadek spożycia mleka ma wpływ popularność produktów będących zamiennikami nabiału. Sprzedaż mleka sojowego i migdałowego wzrosła w ubiegłym roku o 39 procent. Część ludzi rezygnuje z mleka krowiego ze względu na alergię . Diagnozuje się ją u 2-3 proc. najmłodszych dzieci, przeważnie w kilku pierwszych miesiącach życia. Objawia się: zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego, wysypką, obrzękiem twarzy, a nawet trudnościami w oddychaniu. Alergia na białka mleka krowiego jest najczęstszą alergią pokarmową.
Więcej faktów na temat mleka, w tym naukowe opracowania przygotowane przez lekarzy i dietetyków, można znaleźć na stronie www.milktruth.com. Na Twitterze pojawił się hasztag #MILKTRUTH.
JT