Allstate Arena, 6920 N. Mannheim Rd., Rosemont, IL
Piątek, 20 lutego, godz. 7:30 pm
Bilety: $40-196
Enrique Iglesias, syn znanego hiszpańskiego piosenkarza Julio, urodził się 8 maja 1975 roku w Madrycie. Karierę muzyczną rozpoczął w szkole średniej, kiedy wystąpił w musicalu "Hello, Dolly!". Już podczas studiów na University Of Miami, Enrique zdecydował, że spróbuje swoich sił w show-biznesie. Nie miał wówczas wystarczająco pieniędzy na nagranie pierwszego demo, lecz z pomocą przyszła mu jego opiekunka z dzieciństwa, Elvira Olivares, która zaoferowała pożyczkę w wysokości 2000 dolarów. W tym czasie Iglesias nawiązał współpracę z menedżerem Fernanem Martinezem, który rozesłał demo piosenkarza (używającego wówczas pseudonimu Enrique Martínez) do kilku wytwórni. Po upływie kilku miesięcy Enrique podpisał kontrakt z Fonovisa i rozpoczął nagrywanie swojej debiutanckiej płyty w Toronto, w Kanadzie.
Armando Christian Pérez, pseudonim sceniczny Pitbull – amerykański raper, wokalista, autor tekstów i producent muzyczny. Pierwsze kroki w świecie muzycznym postawił, pojawiając się gościnnie na płycie Kings of Crunk Lil Jona w 2002 roku. W 2004 premierę miał jego debiutancki album studyjny, M.I.A.M.I.
W 2006 i 2007 roku ukazały się kolejne dwa wydawnictwa Pitbulla, odpowiednio: El Mariel i The Boatlift. Czwarty album rapera, Rebelution z 2009 roku, stanowił przełom w jego dotychczasowej karierze; z tejże płyty pochodził pierwszy międzynarodowy hit w dorobku Pitbulla – "I Know You Want Me (Calle Ocho)". Utwór dotarł na szczyt listy European Hot 100, a także uplasował się na 2. miejscu zestawienia Billboard Hot 100. W odpowiedzi na ten sukces raper podpisał kontrakt z Polo Grounds Music, by następnie powołać do życia własną wytwórnię płytową, Mr. 305 Inc. Łączna sprzedaż cyfrowa wszystkich singli z Rebelution oraz samego albumu wyniosła na świecie ponad 7.5 miliona kopii.
Opera: “Pasażerka”
Lyric Opera of Chicago, 20 N. Wacker Drive, Chicago
Wtorek, 24 lutego, godz. 7:30
Bilety: $20-229
Mroczne sekrety. Poruszający dramat. Wspaniała muzyka. Po raz pierwszy w Chicago opera Mieczysława Weinberga “Pasażerka” (The Passenger).
Występują: Amanda Majeski, Daveda Karanas, Brandon Jovanovich, Joshua Hopkins, Kelly Kaduce, Liuba Sokolova.
Lyric Opera of Chicago prezentuje głęboko poruszającą operę Mieczysława Weinberga “Pasażerka”. Produkcja Davida Pountneya, po raz pierwszy prezentowana w Chicago, wykonywana będzie pod batutą sir Andrew Davisa. Premiera odbędzie się we wtorek, 24 lutego; sześć kolejnych spektakli będzie można oglądać do 15 marca. Daty przedstawień: 24 i 28 lutego oraz 4 i 9 marca o godz. 7:30; 12 i 15 marca o godz. 2:00 pm. Opera śpiewana jest w językach oryginalnych: rosyjskim, niemieckim, polskim, francuskim, jidysz, greckim, czeskim oraz angielskim, z wyświetlanymi napisami angielskimi.
“Niezmiernie rzadko zdarza się móc zaprezentować publiczności równie ważne dzieło tak wpływowego i płodnego kompozytora, którego twórczość przez całe dziesięciolecia nie była dostępna z powodów politycznych, a teraz trafia na scen w znakomitej produkcji Davida Pountneya” – mówi Anthony Freud, dyrektor generalny Lyric Opera of Chicago. “Wykonanie tego poruszającego utworu pod dyrekcją sir Andrew Davisa będzie z pewnością niezapomnianym momentem w historii naszej instytucji.”
“Głównym tematem tego dzieła jest niezwykła siła ducha, dzięki której ludziom udaje się przetrwać” – mówi sir Andrew. “Dramatyczne napięcie nie opada w nim ani na chwilę, choć ma ono także niezwykle liryczne momenty.”
Najgłębsze przesłanie “Pasażerki” to niezłomność ludzkiego ducha w konfrontacji z okrucieństwem i cierpieniem. Fabuła wykorzystana przez Weinberga i autora libretta, Alexandra Miedwiedewa została zaczerpnięta ze słuchowiska radiowego i powieści autorstwa byłej więźniarki obozu w Oświęcimiu Zofii Posmysz (91-letnia obecnie Zofia Posmysz brała udział w odbywających się 27 stycznia br. uroczystościach upamiętniających 70-lecie wyzwolenia obozu w Auschwitz). Pisarka odwiedzi Chicago i będzie uczestniczyć w towarzyszących premierze tej ważnej opery, prezentacjach w ramach cyklu “Memory and Reckoning”; Zofia Posmysz weźmie udział w odbywającym się 15 lutego sympozjum w Chicago Cultural Center oraz będzie obecna na przedstawieniu premierowym Pasażerki. Pełny kalendarz przedstawień oraz wydarzeń towarzyszących dostępny jest pod adresem lyricopera.org/memory.
“Pasażerka” została skomponowana w 1968 roku, ale do czasu premiery w 2010 na festiwalu w Bregenz (Austria) nie doczekała się wystawienia scenicznego. Opera opowiada niezwykłą historię kobiety, która doświadcza wstrząsającej niemal ponad ludzką wytrzymałość konfrontacji z własną przeszłością. Bohaterką jest Liese (w tej roli mezzosopran Daveda Karanas); gdy spotykamy ją po raz pierwszy, jest w podróży wraz z mężem, Walterem (tenor Brandon Jovanovich), świeżo delegowanym na placówkę dyplomatyczną w Brazylii. Na pokładzie statku Liese zauważa kobietę, która wygląda jak Marta (sopran Amanda Majeski) – Polka, która, jak wydawało się Liese, umarła dawno temu. Spotkanie to wstrząsa nią tak głęboko, że decyduje się wyznać mężowi, że niegdyś pracowała jako nadzorczyni w obozie kobiet w Auschwitz, gdzie Marta była jedną z podległych jej więźniarek. Reszta akcji opery prezentuje sceny z udziałem Liese i Marty, które miały miejsce w Auschwitz: wśród nich spotkanie Marty z jej dawno niewidzianym ukochanym Tadeuszem (w tej roli debiutant, baryton Joshua Hopkins) oraz jej przyjaźń ze współwięźniarkami Katją (sopran Kelly Kaduce, debiut) i Bronką (kolejna debiutantka, mezzosopran Liuba Sokolova).
Lyric Opera przedstawi produkcję z Bergen, prezentowaną do tej pory także w Warszawie, Londynie, Houston i w Nowym Jorku. Orkiestrą dyrygować będzie sir Andrew Davis; reżyserem jest David Pountney. Oprawę sceniczną zaprojektował zmarły niedawno Johan Engels (przedstawienia chicagowskie dedykowane są jego pamięci); kostiumy zaprojektowała Marie-Jeanne Lecca, a światło – Fabrice Kebour (oboje po raz pierwszy współpracują z Lyric Opera).
“Pasażerka” zrealizowana została w koprodukcji z udziałem Bregenzer Festspiele (Austria), Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, English National Opera (ENO; Londyn) oraz Teatro Real (Madryt).
Informacje i bilety dostępne telefonicznie: (312) 827-5600 lub na stronie internetowej lyricopera.org/passenger. Dodatkowe informacje o produkcji znaleźć można w Internecie pod adresem lyricopera.org/InsidePassenger.
W ramach wydarzeń towarzyszących przedstawieniom Pasażerki, Lyric Unlimited we współpracy z licznymi innymi instytucjami kulturalnymi zaprezentuje “Memory and Reckoning” – szeroko zakrojoną serię wydarzeń poświęconych pogłębionej prezentacji tematyki i przesłania zawartego w tym niezwykłym dziele. W ramach tego cyklu odbędą się dyskusje panelowe, koncerty, pokaz filmowy oraz prapremiera opery klezmerskiej The Property Wlada Marhuletsa, napisanej przez kompozytora na zamówienie z okazji chicagowskiej prezentacji. Kalendarz wydarzeń oraz informacje dodatkowe znaleźć można pod adresem lyricopera.org/memory.
Od godz. 7:15 pm 24 lutego premierowe przedstawienie będzie transmitowane na żywo w radio 98.7WFMT i w formie streamingu pod adresem wfmt.com. Napisy angielskie w formie dostępnej na smartfonach zostaną udostępnione słuchaczom transmisji radiowej na stronie lyricoperalive.org.
Misją powstałej w 1954 roku Lyric Opera of Chicago jest prezentacja i promocja opery jako sztuki obdarzonej ogromną potęgą wyrazu oraz unikalną, transformacyjną zdolnością wpływu na ludzkie życie. Posłannictwem Lyric jest zapewnienie społeczności Chicago oraz ogółowi Amerykanów szerokiego, pogłębionego i istotnego dostępu do ważnej oferty kulturalnej oraz przyczynianie się do rozwoju opery jako formy sztuki.
Thomas Anders, Modern Talking
Rosemont Theatre, 5400 N. River Rd., Rosemont, IL
Piątek, 20 lutego, godz. 8 pm
Bilety: $69-417
Modern Talking – duet dance"owo-popowy pochodzący z Niemiec, który zyskał popularność w latach 80. Zespół stworzył wiele przebojów znajdujących się w latach osiemdziesiątych na szczytach list przebojów, niekiedy nawet kilka miesięcy. Najpopularniejszymi hitami duetu są: "You"re My Heart, You"re My Soul", "Cheri Cheri Lady", "Brother Louie", "You Can Win If You Want", "Geronimo"s Cadillac" czy "Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love)". Ich znakiem rozpoznawczym w większości utworów to śpiewana falsetem druga część refrenu. Zespół działał w latach 1984-87. Po 11 latach, w 1998 zdecydowali się powrócić na scenę. Wtedy duet zmienił gatunek granej muzyki z euro disco na eurodance. Wydali wówczas nowe wersje sławnych przebojów, np. "You"re My Heart, You"re My Soul "98", czy "Brother Louie "98". Do 2003 roku zespół co roku wydawał nowe płyty z premierowym materiałem. Zakończenie działalności Modern Talking nastąpiło 21 czerwca 2003 podczas pożegnalnego koncertu w Berlinie.
Dziś “Modern Talking” to zespół 4 muzyków, w którym od początku grał Thomas Anders i Dieter Bohlen.
ToTu Cafe
2300 5th Ave., River Grove
Sobota, 21 lutego, godz. 8pm
Największa zimowa impreza w mieście, na którą powinniście przyjść w zimowych nakryciach głowy. Najfajniejszą czapkę wybierze i nagrodzi szanowne jury. Będą specjalne zimowe drinki po promocyjnych cenach $5, np. grzane piwo w kuflach z goździkami, cynamonem i sokiem malinowym, mrożona margarita, Smirnoff ice lub grzane wino. Jeśli będzie mróz, proponujemy rozgrzać się przy ognisku w naszym ogródku piwnym. Gorące rytmy, super muzyka i karaoke, to domena DJ’a Bartka. Gorąco zapraszamy!
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.