----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

26 lutego 2015

Udostępnij znajomym:

Muvico Rosemont 18, 9701 Bryn Mawr., Rosemont, IL
Piątek, 27 lutego, godz. 8 pm
Sobota, 28 lutego, godz. 7 pm, 9 pm
Niedziela, 1 marca, godz. 3 pm, 5 pm
Wtorek, 3 marca, godz. 8 pm
Czwartek, 5 marca, godz. 8 pm
Bilety: $18

Obsypany licznymi laurami na festiwalach, m.in. zwycięzca ostatniego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, cieszący się olbrzymią popularnością publiczności, głośny film Łukasza Palkowskiego “Bogowie”, wchodzi do wybranych kin w Ameryce 27 lutego br.

W Chicago film będzie wyświetlany od piątku, 27 lutego do 5 marca br. w dogodnie położonym kinie Muvico 18. Ten dogodnie ulokowany kompleks kinowy wśród licznych atrakcji oferuje m.in. doskonałą restaurację oraz bezpłatny parking (bilet parkingowy należy podstemplować w kinie).

Film pobił już wszelkie rekordy w kinach w Polsce, znacznie przekraczając liczbę dwóch milionów widzów, co postawiło “Bogów” w rzędzie z największymi produkcjami ostatniego ćwierćwiecza.

Kiedy w Stanach Zjednoczonych hojnie przyznawano subsydia na badania naukowe, w komunistycznej Polsce nowe metody leczenia nie znajdowały szczególnego entuzjazmu u ówczesnych decydentów. Film Łukasza Palkowskiego jest opartą na faktach opowieścią o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80-tych dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Jest to daleki od upiększania i trzymający w napięciu,

ale również pełen humoru portret wybitnego lekarza i wspaniałego człowieka, który w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach odważył się przeciwstawić obowiązującym zasadom. Jego odwaga i determinacja ocaliły życie wielu ludziom.

Nadzwyczajną kreację aktorską stworzył odtwórca roli tytułowej, Tomasz Kot (nagroda dla najlepszego aktora w Gdyni).

Film jest pokazywany w języku polskim z napisami angielskimi. Długość filmu: 112 min.

Informacje oraz rezerwacje pod numerem telefonu: 773-486-9612 oraz na stronie internetowej www.societyforarts.com

Dzienniki

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago
Sobota, 28 lutego, godz. 7 pm
Bilety: $50-65
Niedziela, 1 marca, godz. 4 pm
Bilety: $25-69

Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu, niż my dzisiaj i nigdy żaden naród nie rozumiał śmiechu – to najlepszy opis i recenzja tego przedstawienia odważnego, pełnego humoru i przesiąkniętego słodko-gorzką polskością. Biorąc pod uwagę genialny temat spektaklu, rangę reżysera (Mikolaj Grabowski) i obsadę z najwyższej teatralnej półki (m.in. Magdalena Cielecka, Iwona Bielska, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Jan Peszek) jesteśmy przekonani o pełnej satysfakcji i wspaniałych artystycznych wrażeniach po jego obejrzeniu.

Przyznanie nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Magdaleny Cieleckiej i męską dla Piotra Adamczyka, jak również jedyna w swoim rodzaju, zawsze pełna humoru gra Tomasza Karolaka, to najlepsza wizytówka i gwarancja wspaniałej zabawy.

Spektakl od swojej premiery w 2010 roku wciąż cieszy się ogromną popularnością i przyciąga ogromne rzesze widzów pragnących uczestniczyć w tym wielkim artystycznym wydarzeniu.

Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Sala Główna Muzeum im. Sabiny Logisz, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago
Poniedziałek, 2 marca, godz. 10 rano

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza całą Polonię na doroczne uroczystości związane z obchodami Dnia Pułaskiego, które odbędą się w poniedziałek, 2 marca 2015 r. o godz. 10 rano w Sali Głównej Muzeum im. Sabiny Logisz, przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago (wstęp wolny). W części oficjalnej wezmą udział przedstawiciele urzędów stanowych, miejskich i powiatowych oraz politycy, przedstawiciele duchowieństwa i organizacji polonijnych. Złożony zostanie również wieniec pod obrazem Stefana Batowskiego Pułaski pod Savannah.

Występując o nominację do armii amerykańskiej Kazimierz Pułaski (ur. 6 marca 1745 r. w Warszawie – zm. 9/10 października 1779 r. blisko miejscowości Savannah w stanie Georgia) napisał w liście do kongresu Stanów Zjednoczonych: Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki. W chwili przybycia do Stanów Zjednoczonych, Kazimierz Pułaski był już bohaterem narodowym w Polsce. W 1771 r. przewodził niewielkiemu oddziałowi armii w zwycięstwie nad oddziałami rosyjskimi. Gdy w 1773 r. został zmuszony przez rosyjską opresję do opuszczenia Polski, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, wziął udział jako ochotnik w walce nad Brandywine w 1777 r., gdzie prze­prowadził atak niewielkiego oddziału armii amerykańskiej na wojska brytyjskie. Atak ten ocalił cofające się oddziały armii amerykańskiej i przyniósł rozgłos Pułaskiemu.

Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej, dlatego też otrzymał przydomek „ojca kawalerii amerykańskiej”. Pułaski zorganizował legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Południowej Karolinie przed okupacją brytyjską w 1779 r. Generał Kazimierz Pułaski zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah w październiku 1779 r. (miał 34 lata). Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii na Monterrey Square w Savannah, GA w październiku 2005 r. W 2009 r. generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Zapraszamy na poczęstunek po części oficjalnej do świetlicy Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce na parterze budynku. Darmowy parking.

Dodatkowe informacje można uzyskać odwiedzając stronę internetową Muzeum Polskiego w Ameryce www.polishmuseumofamerica.org.

Kontakt telefoniczny: (773) 384-3352 wew. 2102

Akademia z okazji Dnia Pułaskiego

ZPPA, 4808 S. Archer Ave., Chicago
Sobota, 28 lutego, godz. 10 rano

Zarząd Główny Związku Podhalan wraz z Komitetem Imprez ZPPA jest organizatorem Akademii z okazji Dnia Generała Pułaskiego.

Akademia odbędzie się w sobotę, 28 lutego 2015 r. o godz. 10 rano w ogrodzie przy siedzibie ZPPA 4808 S., Archer, Ave przy pomniku bohatera polskiego i amerykańskiego, którego popiersie zostało odsłonięte 21 listopada 1993 roku.

W tym szczególnym dniu oddajemy hołd i czcimy pamięć oraz składamy kwiaty przy pomniku. Związek Podhalan zaprasza do wzięcia udziału: Konsulat, przedstawicieli władz miasta, przedmieść Chicago, kościołów, szkół Polskich, nauczycieli, oraz młodzież, harcerzy, weteranów, polonijne media, a także członków kół, zespoły, oraz poczty sztandarowe i kapelę góralską.

Po informacje prosimy dzwonić tel. (773) 523-7632.

Art Gallery Kafe zaprasza

127 E. Front Str., Wood Dale, IL
tel. 630-766-7425

Folknova to dynamiczna muzyka Karpat, Bałkanów, Górali. Zapraszamy na koncert zespołu w składzie: Zbyszek Goryl violin vocal, Maciek Stopka violin vocal, Patryk Krol accordion vocal, Krzysztof Zubek guitar vocal, Aleksandar Djordjevic keyboard, Jarek Jerry Lukomski drums. Sobota, 28 lutego godz. 8 pm. Wstęp $20.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Łukasz Palkowski (Polska): “Bogowie”. Niedziela, 1 marca, godz. 6 pm. Wstęp wolny.

Koncert fortepianowy Igora Lipińskiego

Chicago Chopin Foundation zaprasza na pierwszy plenerowy koncert fortepia­nowy, w wykonaniu Igora Lipińskiego, z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, w przyszłym ogrodzie Chopina w Grant Park przy Michigan Ave i 11 str. Niedziela, 1 marca, godz. 1 pm. Wstęp wolny.

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor