Gallery Theatre, 1112 N. Milwaukee Ave., Chicago
Czwartek, 12 marca, godz. 8 pm
Piątek, 13 marca, godz. 8 pm
Sobota, 14 marca, godz. 7 pm, 8:30 pm
Niedziela, 15 marca, godz. 3 pm, 5 pm
Bilety: $10
Poetycka opowieść dokumentalna Henryka Schoenkera “Dotknięcie Anioła”, w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego.
Wstrząsające świadectwo, niewiarygodny zapis pamięci cudem ocalałego z Holocaustu, małego chłopca.
Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy w Auschwitz – Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością?
Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz-Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker zawezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń...
W filmie po raz pierwszy na ekranie ożyją archicollage. Autorski wynalazek reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego oraz grafika Roberta Manowskiego jest nowym, artystycznym sposobem przywoływania minionych wydarzeń.
Czas trwania filmu: 62 min. Film jest wyświetlany w języku polskim z napisami angielskimi.
ToTu Cafe
2300 5th Ave., River Grove
Sobota, 7 marca, godz. 8 pm
W ToTu Cafe wystąpi znakomity zespół góralski Goranie. Muzyka bałkańska i podhalańsko-góralska to ulubiona muzyka ludzi Tatr, którzy wkładają w jej wykonanie całe serce, grają, śpiewają i bawią się nią. Nagrali już 4 płyty. Mają niekończący się repertuar i różnorodny zestaw instrumentów, co tworzy doborową muzykę do posłuchania i do zabawy.
Zapraszamy wszystkich na gratisowy poczęstunek, będziemy próbować kwaśnicę przy ognisku. Popijając lane piwo lub inne trunki bawić się będziemy przy fascynującej muzyce zespołu Goranie, w składzie: Mirosława Sojka-Topór – śpiew i gitara akustyczna, Jan Król – śpiew i akordeon, Maciej Leśniak – skrzypce i śpiew, Grzegorz Jaciow – kontrabas, Andrzej Gąsienica-Niziok – altówka i Mateusz Koszarek – instrumenty perkusyjne.
Demera
4801 N Broadway
www.demeraethiopianrestaurant.com
Demera to restauracja z kuchnią etiopską. Przekraczając próg Demery, poczujesz jakbyś przeniósł się z Chicago do afrykańskiej sawanny. Miejsce udekorowane jest bambusem, naczyniami i fotografiami z kraju właścicieli. Girami Lemma i Tigidt Reda, para Etiopczyków, postanowiła zrekonstruować wspomnienie własnego kraju. Przelali własną nostalgię w pyszne potrawy. Menu nie tylko opisuje ofertę szefa kuchni, ale jego lektura dostarcza sporo informacji na temat Etiopii. Goście dowiedzą się z niego na przykład, że w tym kraju nie używa się sztućców. Zamiast noża i widelca do konsumpcji gęstych gulaszów, mięs i potraw warzywnych wykorzystuje się kwaśny chleb, przypominający pitę lub tortillę, o nazwie indżera (injera). Wiele potraw serwowanych jest z Berber, tradycyjnym sosem przyprawianym sproszkowanym chili, imbirem i kminkiem. Z menu warto wybrać danie o nazwie demera messob, jako że pozwala ono skosztować czterech różnych potraw, czy to mięsnych, czy wegetariańskich, czy też kombinacji tych dwóch.
Kolacja w Demerze to uczta dla wszystkich zmysłów. Usta pełne przepysznych smaków, w powietrzu unosząca się woń egzotycznych przypraw, w tle muzyka z kontynentu, słowem niezapomniane doświadczenie.
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek, godz. 11 am - 10 pm, piątek, sobota, godz. 11 am - 11 pm, niedziela: 11 am - 10 pm.
Konkurs malarski
Polska Szkoła im. Jana Matejki, 1407 N. Richmond, Mc Henry, IL
Sobota, 7 marca, godz. 11 am
Polska Szkoła im. Jana Matejki od 10 lat organizuje ogólnopolski konkurs malarski w 4 grupach wiekowych. W tym roku najmłodszy uczestnik ma 2.5 roku, a w czwartej grupie malują osoby dorosłe, niejednokrotnie profesjonaliści. tematyka również jest różna i dostosowana do wieku uczestników, np. I grupa malowała prace pt. “kolorowy motyl”, lub “do lasu na jagody”, II grupa malowała “polskie lasy i puszcze” lub “kraina mojej wyobraźni”, III grupa (13-17 lat): “polskie łąki” lub “sen nocy letniej”, a ostatnia, dorośli “zamki i dworki w Polsce” lub “nasze polskie morze”. Konkurs jest dość nietypowy, gdyż wszystkie prace są licytowane podczas gali rozdania nagród, a pieniądze każdego roku przekazywane są choremu dziecku. W tym roku mamy jubileuszowe, 10-lecie konkursu i będziemy zbierać fundusze dla Gabrysi Skowron, 10-letniej dziewczynki z Polski chorej na raka krwi. Do tej pory zebraliśmy i przekazaliśmy ok. $15,000. Prace napływają z różnych stanów, a także z Polski, w tym roku otrzymaliśmy 162 prace z 29 różnych szkół polonijnych z USA.
Wszystkie prace licytowane są podczas gali, każdy może przyjść i wziąć udział w licytacji.
Z okazji 10-lecia tegoroczna gala będzie bardziej uroczysta, przygotowany został również wyjątkowy program artystyczny.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL
tel. 630-766-7425
I Bóg stworzył kobietę... czyli koktajl wieloowocowy, program poetycko-literacko-kabaretowy z okazji 8 marca – Dnia Kobiet – w wykonaniu członków i przyjaciół teatrzyku literackiego Bez Rutyny. Utwory własne i tylko nieliczne zapożyczone. Sobota, 7 marca, godz. 8 pm. Wolne datki na rozwój grupy mile widziane.
Polski Klub Brydżowy zaprasza na korespondencyjne mistrzostwa Polski w brydżu sportowym. Kolejna eliminacja w niedzielę, 8 marca, o godz. 10 rano. Zapisy od godz. 9:30.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Jan Jakub Kolski (Polska): “Serce, serduszko”. Niedziela, 8 marca, godz. 6 wieczorem. Wstęp wolny.
Art Gallery Camera Club Boni zaprasza na kolejne spotkanie klubowe we wtorek, 10 marca, o godz. 8 wieczorem. Wstęp wolny.
Pokaz filmowy w Domu Podhalan
Dom Podhalan, 4808 S. Archer Ave., Chicago
Sobota, 7 marca, godz. 4 pm
Spełniając wiele próśb słuchaczy Radia „Na Góralską Nutę” dotyczące historii Kolejki na Kasprowy Wierch, Klub ratowników TOPR przy udziale Związku Podhalan oraz koła Zakopane, organizuje spotkanie i pokaz filmów: „Pan z Wielkopolski Władca Tatr” oraz „Nasz Kasprowy”. Celem spotkania będzie przybliżenie uczestnikom wiedzy o własnościach w Tatrach oraz historii Kolejki na Kasprowy Wierch. Wspólnie będziemy dyskutować i zastanawiać się czy sprzedaż Kolejki jest możliwa i czy ta transakcja jest zgodna z prawem i poszanowaniem ustaleń zawartych w testamencie darczyńcy hr. Władysława Zamoyskiego i właścicieli tzw. „Dóbr Tabularnych” rodów góralskich.
Koncert pieśni i tańca
Lane Tech High School Auditorium, 2501 W. Addison St., Chicago
Niedziela, 8 marca, godz. 1 pm
Bilety: $20
Związek Narodowy Polski serdecznie zaprasza na koncert pieśni i tańca.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.