“W lutym śnieg i mróz stały, w lecie będą upały” – głosi jedno z polskich przysłów. Pierwsza jego część już się sprawdziła, bo luty był i mroźny i śnieżny. Czy to oznacza, że w lecie będą upały?
W lutym arktyczne mrozy i śnieżyce dały się we znaki szczególnie mieszkańcom północno-wschodnich stanów, ale nie ominęły naszego regionu. W Chicago na koniec lutego padł rekord zimna. W punkcie pomiarowym na lotnisku O"Hare 28 lutego odnotowano minus 10 stopni Fahrenheita. Tym samym został pobity rekord zimna sprzed 131 lat, kiedy temperatura spadła do zera stopnia F. Jak podsumowało Krajowe Centrum Meteorologiczne średnia temperatura w luty tego roku wynosiła 14.6 stopnia, tyle samo co w lutym 1875 roku. Przeciętna temperatura dla lutego to 27.7 stopnia F. Ubiegły miesiąc uplasował się na trzecim miejscu najbardziej śnieżnych lutych w naszym mieście. Spadło w sumie 26.4 cala. Rekordowe opady w lutym zanotowano w 2011 roku, w sumie 29 cali. Na drugim miejscu był luty 1896 roku, kiedy spadło 27.8 cala śniegu.
Najwięcej rekordów w lutym padło w północno wschodnich stanach
Minus 4 stopnie F. tyle pokazywały termometry w punkcie pomiarowym na lotnisku Dulles International w Virginii 24 lutego, został pobity rekord zimna z 1967 roku wynoszący 14 stopni F.
6.2 stopnia Fahrenheita tyle wynosiła średnia temperatura w lutym w Bangor w stanie Maine. To 15 stopnia poniżej przeciętnej dla tego miesiąca. Wcześniejszy rekord zimna dla całego miesiąca padł w styczniu 1994 roku i wynosił 8.4 stopnia F. Luty był rekordowo zimny także w Portland w Maine – średnia temperatura wynosiła 13.8 st. F.
9.0 stopni F. tyle wynosiła średnia temperatura w lutym w Syracuse w stanie Nowy Jork. To 3.0 stopnie mniej niż odnotowano w lutym w 1934 roku. Luty 2015 zapisała się w annałach jako najzimniejszy w Syracuse.
10.9 stopnia F. to średnia temperatura w lutym w Buffalo w stanie Nowy Jork. Tam też został pobity rekord zimna wynoszący wcześniej 11.4 st. F.
15.7 st. F. taką średnią temperaturę odnotowano w lutym w Hartford w stanie Connecticut. Został pobity rekord z lutego 1934 roku, kiedy to przeciętna temperatura za cały miesiąc wynosiła 16.5 st. F.
18.8 st. F. taki średni odczyt za cały luty pojawił się w Bostonie. Luty 2015 był drugim w kolejności najzimniejszym miesiącem roku w tym mieście. W Bostonie przez 500 godzin temperatura w lutym nie podniosła się powyżej 32 stopni F.
23.9 st. F. tyle wynosiła średnia temperatura w lutym w Nowym Jorku. Jak podsumowano – tak zimno w Wielkim Jabłku nie było od 1869 roku. Najzimniejszy był luty 1934 roku ze średnią temperaturą 19.9 st. F. Na drugim miejscu był luty 1885 roku, a luty tego roku uplasował się na trzecim miejscu.
Zasypany Boston. 102 cale (2.59 metra) taki opad śniegu odnotowano w lutym w Bostonie. Do absolutnego rekordu zabrakło 5.6 cala. Mieszkańcy Boston, ale także innych miast stanu Massachusetts na pewno na długo będą pamiętać o tej zimie.
Na pocieszenie
Krajowe Centrum Meteorologiczne przewiduje, że marzec, kwiecień i maj mają być cieplejsze niż normalnie. Ale nie wiadomo, czy w naszej metropolii, bo drugi rok z rzędu, surowa zima sprawiła, że pięć Wielkich Jezior zamarzło niemal w całości, a to z kolei może przełożyć się - jak w ubiegłych latach - na zimną wiosnę.
“Luty bywa w lód okuty”
Laboratorium Badania Środowiska Wielkich Jezior w Ann Arbor w stanie Michigan, podało, że pod lodem znajduje się obecnie 85 proc. łącznej powierzchni jezior Superior, Huron, Michigan, Erie i Ontario. Podobna sytuacja wystąpiła w ubiegłym roku. Zalodzenie jezior osiągnęło 92.2 procent w marcu. Najgorzej pod tym względem było w 1979 roku, gdy zalodzenie jezior osiągnęło 94 proc. Utrzymanie żeglugi na Wielkich Jeziorach wymaga obecnie zwiększonej pracy dziewięciu działających lodołamaczy Straży Przybrzeżnej. Oblicza się, że ubiegłoroczne mrozy spowodowały straty w wysokości 705 mln dolarów. Poza tym okazało się, że na jeziorach potrzebna jest dodatkowa jednostka zajmująca się kruszeniem lodu. Od 1 grudnia 2013 do końca maja 2014 roku po wodach Wielkich Jezior przewieziono o 7 mln towarów mniej, niż w poprzednich latach. Powodem były zamarznięte szlaki wodne.
JT