Columbus Drive i Lake Shore Drive, Chicago
Sobota, 14 marca, godz. 12:00
Uroczyste farbowanie rzeki o godz. 9:30 rano
Doroczna parada z okazji Dnia Świętego Patryka rozpocznie się w samo południe. O 9:30 rano tradycyjne farbowanie rzeki Chicago na zielono (do wody wlewa się 45 funtów ekologicznego roślinnego barwnika) przy dźwiękach irlandzkiej muzyki. Barwienie rzeki jest uwielbianą tradycją wielu pokoleń mieszkańców Chicago, jego historia sięga już ponad 50 lat. Co roku ogląda je prawie 400,000 widzów, z których wielu uczestniczy potem w paradzie, oczywiście ubrana w swoje najciekawsze zielone stroje. Rzeka utrzymuje swój zielony kolor przez około 5 godzin.
Uwaga, nowa lokalizacja uroczystości – dalej na wschód od Columbus Drive i Lake Shore Drive ze względu na budowy wzdłuż rzeki.
Dzień świętego Patryka można nazwać swoistym zwiastunem wiosny. Święty Patryk to patron Irlandii, zielonej wyspy, choć tradycja hucznych obchodów jego dnia znana jest na całym świecie. W USA mieszka około 44 milionów ludzi przyznających się do pochodzenia irlandzkiego.
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku, pochodził z Brytanii, prawdopodobnie krainy nazywanej Cumbria, niektórzy historycy twierdzą, że mieszkał być może w Walii, pewne jest, że nie był mieszkańcem Irlandii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik na zieloną wyspę. Tam też jako pasterz owiec miał wiele czasu na rozmowy z Bogiem, to właśnie wtedy zdecydował się poświęcić krzewieniu nauki Chrystusa. Dzięki boskiej pomocy, jak głoszą później napisane relacje, Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do Irlandii i chrystianizację tego, wówczas pogańskiego kraju. Wkrótce wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii tym razem z zamiarem niesienia nauki o Bogu. Celem misji Patryka stało się nawrócenie lokalnych władców irlandzkich. Za pomocą koniczynki św. Patryk tłumaczył pogańskim Irlandczykom, na czym polega dogmat o jednym Bogu występującym w trzech postaciach i dlatego dzisiaj nawet sklepy spożywcze w Chicago przybrane są ozdobami w kształcie koniczyny.
W najbliższych dniach warto przywdziać zielony kubrak, obwiesić się zielonymi koralami, na głowę wsunąć wielką czapę, też w kolorze zielonym i wybrać się do jednego z wielu irlandzkich pubów na Guinnesa. Najlepiej zacząć w sobotę rano od barwienia na zielono Chicago River. W samo południe rozpocznie się parada z okazji tego zielonego święta, warto wybrać się do downtown Chicago całymi rodzinami.
Anna Maria Pasteria
4400 N Clark St., Chicago
www.annamariapasteria.com
Anna Maria Pasteria, ristorante italiano z prawdziwego zdarzenia, to kameralne miejsce, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, albo raczej za sprawą dwóch sióstr, Włoszek z regiony Basilicaty, o imionach, jakżeby inaczej Anna i Maria, przenosi ucztujących do słonecznej Italii. Swoją kulinarną przygodę Anna rozpoczęła już w wieku 7 lat, tworząc swoją pierwszą potrawę – Pasta e Fagioli, proste danie chłopskie, które dzisiaj uchodzi za włoską specjalność. Maria podążyła za rodzinną tradycją i całe swoje serce włożyła w robienie najlepszego i najbardziej niebiańskiego deseru, Tiramisu.
W karcie dań potrawy tradycyjne zarówno dla północy jak i południa kraju. Lista jest długa. Ogromny wybór past, owoców morza i wszelakiego mięsiwa. Jednak nie ma nic lepszego niż włoskie desery. Tiramisu najlepsze w mieście, prócz tego koniecznie należy spróbować bomba di cioccolato i cannoli z pysznym pistacjowym nadzieniem.
Atmosferę uzupełniają włoskie melodie i zdjęcia ze starego kraju. Anna Maria Pasteria jest otwarta od poniedziałku do czwartku, od godz. 4 pm do 10 pm, w piątki do 11 pm, w soboty od 11 rano do 11 pm, w niedziele od 11 rano do 10 wieczorem.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL
Tel. 630-766-7425
Kabaret Starszych Panów we wspomnieniach Młodszych Panów Dwóch, Jednej Pani oraz gości. Program literacko-muzyczny Wojtka Wojcika, wieczór drugi “Pieprzówka”. W programie wystąpią: Ania Radzikowska, Bogdan Łańko, Jacek Acus, Grzegorz Chiliński i Wojciech Wojcik. Reżyseria i konsultacja artystyczna, Bogdan Łańko. Piątek, 13 marca, godz. 8 pm, wstęp $10.
Na specjalne życzenie publiczności kolejne spotkanie ze znakomitą kapelą Folknova. Dynamiczna muzyka Karpat, Bałkanów, Górali. Zapraszamy na koncert zespołu w składzie: Zbyszek Goryl (violin vocal); Maciek Stopka (violin vocal); Patryk Krol (accordion vocal); Krzysztof Zubek (guitar vocal); Aleksandar Djordjevic (keyboard); Jarek Jerry Lukomski (drums). Sobota, 14 marca, godz. 8 pm. Wstęp $20 od osoby.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Jerzy Stuhr (Polska) “Obywatel”. Niedziela, 15 marca, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
We wtorek, 17 marca wszyscy jesteśmy Irlandczykami. Zapraszamy na video pocztówki i muzykę z Zielonej Wyspy oraz oczywiście na zielone piwo, godz. 8 wieczorem, wstęp wolny.
Śmierć Rotmistrza Pileckiego
Illinois Holocaust Museum and Education Center, 9603 Woods Drive, Skokie
Niedziela, 15 marca, godz. 1:30 pm (rezerwacje na: www.ilholocasutmuseum.org/events)
Parafia Św. Ferdynanda, 5900 W. Berry Ave., Chicago
Poniedziałek, 16 marca, godz. 7:30 (dodatkowe informacje: 773-622-5900
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago
Wtorek, 17 marca, godz. 6:30 pm (rezerwacje: 773-384-3352, wew. 211)
Loyola University Chicago, Lake Shore Campus, Damen Student Center Movie Theater,
1032 W. Sheridan Rd., Chicago, IL 60660
Czwartek, 19 marca, godz. 1 pm (dodatkowe informacje: 773-508-2864)
Konsulat Generalny RP w Chicago, we współpracy z partnerami lokalnymi, zaprezentuje w Chicago projekcję filmu pt. "Śmierć Rotmistrza Pileckiego" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.
Rotmistrz Witold Pilecki, oficer Polskiego Państwa Podziemnego podczas II Wojny Światowej, na ochotnika wziął udział w operacji Polskiego Podziemia, w ramach której trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w celu zebrania informacji, które umożliwiłyby Polskiemu Rządowi na Uchodźctwie przekazanie Aliantom informacji o trwającej w okupowanej Polsce Zagładzie. Oczekiwano, że Raporty Pileckiego skłonią Aliantów do interwencji, która zatrzyma Holokaust. Film opowiada także o losach Rotmistrza Pileckiego po tym, jak po zakończeniu wojny trafił w ręce komunistów.
Gościem honorowym podczas pokazów będzie Marek Probosz, odtwórca roli Rotmistrza Pileckiego. Po pokazie filmu Marek Probosz odpowie na pytania publiczności.
Dotknięcie Anioła
Gallery Theatre, 1112 N. Milwaukee Ave., Chicago
Piątek, 13 marca, godz. 8 pm
Sobota, 14 marca, godz. 7 pm, 8:30 pm
Niedziela, 15 marca, godz. 3 pm, 5 pm
Bilety: $10
Poetycka opowieść dokumentalna Henryka Schoenkera “Dotknięcie Anioła”, w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego.
Wstrząsające świadectwo, niewiarygodny zapis pamięci cudem ocalałego z Holocaustu, małego chłopca.
Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy w Auschwitz – Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością?
Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz-Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker zawezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń...
W filmie po raz pierwszy na ekranie ożyją archicollage. Autorski wynalazek reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego oraz grafika Roberta Manowskiego jest nowym, artystycznym sposobem przywoływania minionych wydarzeń.
Czas trwania filmu: 62 min. Film w języku polskim z napisami angielskimi.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.