North Shore Center for Performing Arts, 9501 Skokie Blvd., Skokie IL
Niedziela, 22 marca, godz. 3 pm oraz 7 pm
Bilety: $55-65
Wielka miłość, zdrada, tajemnica, która nie może wyjść na jaw oraz zagadkowe morderstwo.
Bogaty biznesmen stojący na progu bankructwa postanawia sfingować własną śmierć, zgarnąć pieniądze z polisy i zacząć nowe życie. Kto może wystawić fałszywy akt zgonu? Lekarz, który ma romans z żoną biznesmena. W zamian rekin finansjery obiecuje usunąć się w cień, a pan doktor będzie miał wolną drogę do poślubienia „wdowy”. Żeby plan się powiódł, trzeba przygotować misterną intrygę…
Niestety nic nie jest takie, jakie na początku się wydaje. Nic nie idzie tak, jak powinno, kolejne postacie wprowadzają coraz to nowe zwroty akcji. Tajemnice, podejrzliwość, egoizm, hipokryzja, obłuda, ambicje, złość, zemsta i cynizm – wszystko to miesza się ze sobą, prowadząc do nieoczekiwanego zakończenia.
Obsada: Joanna Koroniewska, Beata Ścibakówna, Szymon Bobrowski, Tomasz Stockinger, Zbigniew Zamachowski. Reżyseria: Jan Englert
Muzyka czasów kopernikańskich w Chicago
Sala Ruggles Hall w Newberry Library, 60 W. Walton Str., Chicago
Piątek, 20 marca, godz. 8 pm
The Logan Center for the Arts, 915 E. 60th. Str., Chicago
Sobota, 21 marca, godz. 8 pm
Alice Millar Chapel, Northwestern University, 1870 Sheridan Rd., Chicago
Niedziela, 22 marca, godz. 3 pm
Zespół muzyki dawnej The Newberry Consort i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na koncerty polskiej muzyki czasów kopernikańskich. Koncerty w wykonaniu The Newberry Consort pod dyrekcją Davida Douglassa i Ellen Hargis oraz gościnnie multiinstrumentalisty Toma Zająca, kierownika artystycznego, zainauguruje występ w należącym do Newberry Library Ruggles Hall w piątek, 20 marca. Kolejne dwa koncerty odbędą się 21 marca w Logan Center for the Arts przy University of Chicago oraz 22 marca o godz. w Alice Millar Chapel kampusu North- western University.
Po sukcesie “Gaude, mater Polonia,” pierwszej prezentacji muzyki polskiej Złotego Wieku, zespół The Newberry Consort sięgnął głębiej, przygotowując przekrojowy program polskiej muzyki dawnej, obejmujący dzieła powstałe od początku XV wieku aż po pierwsze lata XVII stulecia. Notacje z tego okresu nie zawierają szczegółowych informacji na temat instrumentacji, tempa czy tonacji, w jakiej kompozycje te powinny być wykonywane. Dzięki temu związane z Newberry Consort grono ekspertów od muzyki dawnej miało okazję zinterpretować i wykonać wybrane utwory w sposób, który wydał im się wierny i reprezentatywny dla stylu epoki, w której powstały. W programie znajdą się skoczne tańce polskie, egzotyczne kompozycje średniowieczne, melodie ludowe, oraz utwory chóralne reprezentujące jedną z najbogatszych kultur wschodnioeuropejskich i dziedzictwo dynamicznie rozwijającej się społeczności zamieszkałej w Chicago.
Misją Newberry Consort, zespołu kierowanego przez Davida Douglassa, muzyka-rezydenta Newberry Library i Ellen Hargis, znaną śpiewaczkę specjalizującą się w muzyce dawnej, jest zgłębianie bogatych zasobów biblioteki muzycznej mieszczącej się w Newberry i prezentacja wykonań utworów powstałych między XIII a XVIII wiekiem (niekiedy nawet później) reprezentujących najwyższy światowy poziom, z udziałem wybitnych muzyków ze Stanów Zjednoczonych i z zagranicy. Zespół działa pod egidą mieszczącego się w the Newberry Library Centrum Studiów nad Kulturą Renesansu (Center for Renaissance Studies); jest także związany z uniwersytetami University of Chicago i Northwestern University, które przyznały The Newberry Consort status stałego rezydenta muzycznego. Zespół prezentuje doroczną serię koncertów w Chicago oraz prezentacje w ramach licznych tournée.
Na godzinę przed koncertami publiczność będzie miała znakomitą okazję skorzystać z cyklu prezentowanych przed koncertami kameralnych prelekcji, prezentujących kontekst i tło historyczne okresu, w którym tworzyli swe dzieła kompozytorzy, których utwory złożą się na program koncertów.
Bilety na koncerty “Music from the World of Copernicus” nabyć można na stronie https://tnc.tixato.com/buy lub telefonicznie pod numerem (773) 669-7335. Ceny biletów: najlepsze miejsca: $45; pozostałe $35 w przedsprzedaży, $38 w kasie w dniu koncertu; specjalna oferta dla studentów: $5 (tylko gotówką) przy wejściu w dniu koncertu za okazaniem ważnej legitymacji.
Wykonawcy:
David Douglass, średniowieczne i renesansowe instrumenty smyczkowe
Tom Zajᶏc, średniowieczne i renesansowe instrumenty dęte drewniane, perkusja
Shira Kammen, średniowieczne i renesansowe instrumenty smyczkowe
Mark Rimple, lutnia i giterna
Daniel Stillman, renesansowe instrumenty dęte drewniane
Wokaliści:
Ellen Hargis, sopran
Laura Pinto, sopran
Angela Young Smucker, alt
Matthew Dean, tenor
Corey Shotwell, tenor
Eric Miranda, bas
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku działa od 2000 roku i jest placówką dyplomatyczną, podlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest tworzenie, wspieranie i promowanie wymiany kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
Widoki z Kreciej Góry
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642
Piątek, 20 marca, godz. 6 - 10 pm
Wstęp – dobrowolna donacja przeznaczona na muzeum ($10, członkowie $5)
W piątek, 20 marca, w godz. 6-10 wieczorem, w Muzeum Polskim w Ameryce, odbędzie się multimedialna i retrospektywna wystawa Lidii Rozmus.
Na wystawie zatytułowanej „Widoki z Kreciej Góry” pokazane zostanie około 20 obrazów olejnych, 20 sumi-e (tusz na ryżowym papierze), 18 haiga (tusz na ryżowym papierze połączony z poezją haiku), około 100 fotografii ukazujących piękno Republiki Kreciej Góry, promocja antologii haiku 18 poetów z US i Japonii zatytułowana „Climbing Mole Hill”, a także występ tria Mieczysława Wolnego z muzyką skomponowaną dla Kreciej Góry.
Wystawa będzie dostępna do 29 marca 2015.
Imprezy towarzyszące w MPA:
Sobota, 21 marca, godzina 2 pm. „Co to jest haiku?” – wykład Lee Gurga i spotka- nie z poetami haiku. Spotkanie w języku angielskim.
Sobota, 28 marca godzina 3:30 pm. Spotkanie z Lidią Rozmus, która opowie o różnych gatunkach sztuki japońskiej, czyli o sumi-e, haiga, haiku i o Kreciej Górze. Spotkanie w j. polskim.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E. Front Str., Wood Dale, IL
tel. 630-766-7425
Polish Yacht Club Chicago zaprasza na kolejne spotkanie klubowe z Kpt. Piotrem Lisieckim powtórzymy podstawowe wiadomości z warsztatów żeglarskich, węzły oraz przygotowanie żaglówki do sezonu. Piątek 20 marca godz 7:30, wstęp wolny.
Uwaga filateliści, kolekcjonerzy znaczków, kart pocztowych, pocztówek itp. zapraszamy na spotkanie nowej grupy znawców i amatorów zbierania wydawnictw i druków pocztowych. Przyjdź i spotkaj się z kolegami zbieraczami oraz ekspertami w tej dziedzinie. Sobota 21 marca godz. 2 pm., wstęp wolny.
Urodziny rapera, grupa hip-hopowa PoziomZero zaprasza na koncert nie tylko młodzież. Promocja nowej płyty, sobota 21 marca godz 8 pm. Wstęp wolny.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Damian Szifron (Argentyna) “Dzikie Historie. Niedziela 22 marca, godz 6 wieczorem. Wstęp wolny.
Art Gallery Camera Club BONI zaprasza na kolejne spotkanie klubowe oraz wykład znakomitego artysty, Voytka Glinkowskiego “Kompozycja w sztuce”. Wtorek 24 marca godz. 8 pm. Wstęp wolny.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.