Willis Tower, chicagowska ikona, najwyższych budynek w naszym mieście, zmienił właściciela. Za $1.3 mld nabył go nowojorski nieruchomościowy fundusz inwestycyjny Blackstone Group LP. Nowy właściciel zapowiada inwestycje w 110-wieżowiec. Na razie nie wiadomo, czy w planach jest kolejna zmiana nazwy drapacza chmur, który dla wielu na zawsze pozostanie jako Sears Tower.
Na początku marca pojawiła się informacja, że Willis Tower, drapacz chmur przy 233 S. Wacker Drive, jest na sprzedaż. Media spekulowały, że może zostać sprzedany za $1.5 miliarda. W czasie negocjacji Blackstone Group z Nowego Jorku udało się zbić cenę do $1.3 mld. To największa w USA cena za biurowiec, która padała poza Nowym Jorkiem. Willis Tower dołączył do 24 innych biurowców, których wartość doszła do $1 miliarda. Jest także najdroższym wieżowcem w Chicago. Do tej pory rekord cenowy padł w ubiegłym roku, kiedy to za $850 milionów został sprzedany 60-piętrowy wieżowiec przy 300 N. LaSalle St.
110-piętrowy Sears Tower, przez 27 lat najwyższy budynek w USA , a obecnie 5. w kolejności najwyższy biurowiec na świecie, zmienił właściciela w 2004 roku. Za $840 milionów nabył go inwestor z Nowego Jorku Joseph Chetrit i Joseph Moinian właściciel American Landmark Properties ze Skokie. W 2009 roku Sears Tower zmienił nazwę na Willis od brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej, Willis Group Holding Ltd. Prawo do nazwy przyznał jej właściciel budynku w zamian za wydzierżawienie ponad 140 tysięcy stóp kwadratowych powierzchni biurowej dla ponad 500 pracowników. Na razie nie wiadomo, czy wraz z nowym właściciele zostanie zmieniona także nazwa słynnego biurowca. W sercach mieszkańców i tak pozostała nazwa Sears Tower, związana ze znaną siecią Sears, Reobuck&Co, która nabyła prawa do niej w 1970 r. tuż po zakończeniu budowy wieżowca. W 1992 r. zlikwidowano jednak w nim ostatnie biuro Searsa, a prawa do nazwy wygasły w 2003 r.
Prawie 84 procent przestrzeni biurowej w Willis Tower jest wynajęta. Najwięcej należy do linii United Airlines i firmy prawniczej Schiff Hardin LLP. Biurowiec dysponuje powierzchnią 3.8 milionów stóp kwadratowych. Na podstawie ceny, którą osiągnął Willis Tower można wyliczyć, że jedna stopa kwadratowa kosztuje $342. “Widzimy wielki potencjał i możliwości podnoszenia standardu zarówno części biurowej budynku, jak i jego turystycznych walorów, jednego z najbardziej popularnych miejsc dla zwiedzających w Chicago” - powiedział Jacob Werner, dyrektor wykonawczy Blackstone Group. Spółka zamierza zainwestować w Willis Tower $150 milionów, w tym w piętro widokowe (Skydeck), gdzie od 2009 roku znajduje się popularna turystyczna atrakcja “Ledge”. To szklane balkony wystające poza obrębem tarasu, z których można oglądać panoramę miasta z wysokości 103. piętra. W 2014 roku wejściówki na Skydeck przyniosły $25 milionów dochodu. Willis Tower zarabia także na antenach telewizyjnych, które są umieszczone na wieżowcu. Rocznie przynoszą one około $13 mln dochodu.
Sears Tower, obecnie Willis Tower, uznawany był za najwyższy wieżowiec świata aż do 1998 r., gdy w Malezji skończono budowę Petronas Twin Towers. Przez kolejnych 15 lat pozostawał najwyższym wieżowcem w USA, aż do listopada 2013 roku. Po oddaniu do użytku nowojorskiego drapacza chmur One World Trade Center, wzniesionego w miejscu zniszczonych w zamachach bliźniaczych wież WTC, budynek został uznany za najwyższy w Stanach Zjednoczonych. Oficjalna wysokość One World Trade Center to 1,776 stóp. Natomiast Willis Tower mierzy 1,451 stóp.
Konstrukcja wieżowca w Chicago posiadającego 110 pięter, składa się z dziewięciu rur o kwadratowym przekroju. Wznoszą się one do 50 piętra, następnie budynek się zwęża. Dwie anteny telewizyjne wznoszą się na wysokość 527 metrów.
Przy okazji warto przypomnieć kilka ciekawostek związanych z tym drapaczem chmur, który powstał w latach 1970-73:
– Na budowę Willis Tower (wcześniej Sears) zużyto 76,000 ton stali, co wystarczyłoby na wyprodukowanie 52,000 samochodów.
– Zainstalowane tu kable telefoniczne owinęłyby dwukrotnie kulę ziemską.
– Budynek obsługują 104 błyskawiczne windy i 18 ruchomych schodów.
– Wieżowiec posiada 16,100 okien.
– 1,5 miliona turystów co roku odwiedza Willis Tower. Dwie ekspresowe windy zawożą ich w czasie poniżej 60 sekund na taras widokowy na 103 piętrze, co daje prędkość 1600 stóp na minutę.
– W 1999 roku Francuz Alain Robert “Człowiek Pająk” wszedł bez żadnych zabezpieczeń na dach Willis Tower.
JT