----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

02 kwietnia 2015

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Kierowcy w Stanach Zjednoczonych coraz starsi. Ludzie starają się pozostać jak najdłużej samodzielni, stąd zwiększająca się liczba staruszków za kierownicą. Przed 2015 rokiem liczba osób w wieku 65 lat i starszych prowadzących samochód może wzrosnąć nawet o 77 procent.

Obecnie liczba kierowców w wieku 50 lat i starszych jest na najwyższym poziomie. Osoby te stanowią 45 procent populacji wszystkich kierowców. To wzrost o 22 procent od 2003 roku - podaje najnowszy raport Federalnej Administracji Autostrad. W 2013 roku prawo jazdy w Stanach Zjednoczonych posiadało 212.2 mln osób, z tego 93.5 mln stanowili ludzie w wieku ponad 50 lat. Najszybciej rośnie liczba kierowców 85-letnich i starszych; jest ich niemal dwa razy więcej niż pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku.  W 2013 roku mieliśmy 3.48 mln kierowców w wieku 85 lat i starszych, najwięcej w historii,  podczas gdy w 1998 roku liczba ta wynosiła 1.76 mln. 

Federalna Administracja Autostrad szacuje, że przed 2045 rokiem pojazdy będzie prowadzić o 77 procent więcej kierowców w wieku 65 lat i starszych. “To najszybciej rosnąca grupa kierowców” - ocenił sekretarz Departamentu Transportu USA Anthony Foxx. Dodał, że w związku z tym należy także odpowiednio przygotować plan inwestycji w narodową infrastrukturę. “W ciągu nadchodzących dekad na naszych drogach pojawi się jeszcze więcej starszych kierowców i nasza infrastruktura, nasz system, musi być do tego przygotowany” - stwierdził sekretarz Departamentu Transportu. Więcej szczegółów podał zastępca dyrektora Federalnej Administracji Autostrad Gregory Nadeau. “Od bardziej czytelnych znaków przy autostradach i lepiej widocznych linii na asfalcie, po lepszą sygnalizację na przejściach dla pieszych, wszystko to ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu przy starzejącej się populacji kierowców” – powiedział. Takie wnioski znalazły się w raporcie “Beyond Traffic”, w którym zawarto prognozy dotyczące ruchu drogowego w Stanach Zjednoczonych do 2045 roku.

Osoby starsze są obecnie najszybciej rosnąca grupą kierowców, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Według szacunków ONZ do 2050 roku średnia życia wzrośnie z obecnych 68 do 76 lat, a w krajach wysoko rozwiniętych z 77 do 83 lat. Połowa z 2,5 mld przyrostu ludności w ciągu najbliższych 40 lat będzie w wieku powyżej 60 roku życia. Najszybszy będzie przyrost osób najstarszych, tj. powyżej 80 roku życia (obecnie w tej grupie wiekowej jest ok. 90 mln osób na świecie. W 2050 roku będzie ich powyżej 400 mln). 

W Stanach Zjednoczonych istnieje obowiązek odnawiania prawa jazdy przez starszych kierowców. W 33 stanach i Dystrykcie Kolumbia istnieje prawo regulujące procedurę przedłużania prawa jazdy dla osób starszych.

W Illinois kierowcy w wieku od 81 do 86 lat  muszą odnawiać prawo jazdy co dwa lata; a po ukończeniu 87 lat  - co rok. Każdy kierowca musi przejść test badania wzroku. Kierowcy wieku 75 lat i starsi muszą  przy odnawianiu prawa jazdy zdać egzamin praktyczny .  Odebranie uprawnień do kierowania pojazdem z powodu wieku ma miejsce tylko w rzeczywiście uzasadnionych medycznie przypadkach. Na podstawie informacji o zastrzeżeniach dotyczących stanu zdrowia starszych kierowców zgłoszonych przez policję, sąd, rodzinę. Ponadto starsi kierowcy, którzy zaczynają mieć problemy z prowadzeniem samochodu podlegają wielu ograniczeniom, jak: kierowanie samochodem wyłącznie w dzień, prowadzenie samochodu z ograniczoną prędkością, poruszanie się samochodem wyłącznie w określonej odległości od miejsca zamieszkania.

W Kanadzie, na przykład w prowincji Ontario, kierowca po ukończeniu 80. roku życia kierowca otrzymuje list oraz specjalny formularz na 90 dni przed upływem wygaśnięcia terminu ważności starego prawa jazdy. W celu przedłużenia prawa jazdy raz na 2 lata ma obowiązek wziąć udział w 3,5-godzinnych zajęciach organizowanych przez departament transportu prowincji Ontario, podczas których musi: poddać się badaniom wzroku, zdać egzamin teoretyczny. Egzamin praktyczny w Kanadzie jest przeprowadzany tylko jeśli kierowca po 80-tce w ciągu dwóch lat poprzedzających egzamin otrzymał punkty karne na skutek problemów z prowadzeniem pojazdu lub jeśli ma problemy ze zrozumieniem pytań egzaminacyjnych i nie brał czynnego udziału w zajęciach. 

W Polsce prawo jazdy wydawane jest bezterminowo. Nie prowadzi się żadnych działań skierowanych do starszych kierowców. 

Starsi kierowcy od ponad dekady są obiektem intensywnych międzynarodowych badań. Ich wyniki wykazały, że wzrost liczby aktywnych kierowców w starszym wieku ma nieznaczny wpływ na liczbę śmiertelnych wypadków, ale jest ściśle związany z liczbą wypadków, w wyniku których są ranni. Starsi kierowcy są bezpieczniejsi niż kierowcy znajdujący się w innych grupach wiekowych, rekompensują braki w prowadzeniu pojazdów wynikające z wieku redukcją prędkości, ograniczeniem jazdy w nocy, stosowaniem pasów bezpieczeństwa, niepiciem alkoholu przed jazdą, korzystaniem ze sprawdzonych tras, z lokalnych dróg z mniejszą liczbą skrzyżowań.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor