Prawie 46,000 dzieci w Illinois cierpi na autyzm. Powinny mieć dostęp do odpowiedniej opieki medycznej, psychologicznej i pedagogicznej. Na ich problemy zwraca się szczególnie uwagę w kwietniu, który jest Miesiącem Wiedzy o Autyzmie.
Wszystko rozpoczęło się już 2 kwietnia ogólnoświatową akcją - LIGHT IT UP BLUE, kiedy to kolorem niebieskim oświetlono kilka tysięcy budynków na świecie. W Stanach Zjednoczonych 1 na 68 dzieci cierpi na autyzm. Niemal pięć razy częściej choroba dotyka chłopców (1 na 42) niż dziewczynki (1 na 189) - wynika z danych CDC czyli Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom.
Autyzm kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z liczącym zapałki i zapamiętującym książki telefoniczne Rain Manem ze znanego filmu. Ludzie dotknięci tą chorobą mają trudności z wyrażaniem i odczytywaniem emocji, niektórzy boją się dotyku innej osoby, inni nie znoszą świetlówek czy dzwonka telefonu. Bywają uwięzieni w pułapce przymusowych czynności. Jedni wymagają stałej opieki, innych stać na samodzielność. Wielu jest szczególnie utalentowanych - zwłaszcza, gdy chodzi o matematykę, muzykę czy znajomość komputerów. Niektórzy uważają, że zespół Aspergera - łagodną odmianę autyzmu - mieli Michał Anioł i Andy Warhol, a nawet Albert Einstein. Są tacy, dla których zamknięcie w wewnętrznym świecie nie jest problemem, wolą samotność i życie na marginesie.
Autyzm jest jednak poważnym zaburzeniem w rozwoju mózgu, ujawniającym się przeważnie w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Jest tajemniczym zaburzeniem. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie - podkreślają eksperci. Bardzo ważne jest, żeby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są jeszcze większe możliwości stymulowania rozwoju dziecka. Większa jest wtedy szansa, że w wieku dorosłym będzie ono samodzielne. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż dziecko autystyczne przez pierwsze 18. miesięcy życia może sprawiać wrażenie, że rozwija się zwyczajnie. Dopiero potem gwałtownie następuje regres. Dlatego choroba najczęściej wykrywana jest około 2. roku życia.
Akcja “Kwiecień Miesiącem Wiedzy o Autyzmie” ma na celu pomoc w zrozumieniu tej chory oraz uwrażliwienie na problemy osób chorych na autyzm. Eksperci podkreślają, że ważna jest akceptacja. Osoby autystyczne nie chcą czuć się chore. Chcą być akceptowane.
JT