----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

23 kwietnia 2015

Udostępnij znajomym:

Zaczęło się od listu dziewięciolatki ze stanu Massachusetts do prezydenta. "Dlaczego nie ma kobiet na banknotach w Stanach Zjednoczonych?" – pytała. Skończyło się na petycji w tej sprawie do Białego Domu oraz zgłoszeniu dwóch projektów ustawy w Kongresie. Sponsorem jednej jest kongresmen z Illinois Luis Gutierrez. Organizacja „Women on 20s” chce, by to kobiety znalazły się na dwudziestkach, na których obecnie widnieje 7. prezydent Stanów Zjednoczonych Andrew Jackson,

"Dlaczego nie ma kobiet na banknotach w Stanach Zjednoczonych?" – pytała w liście do prezydenta Baracka Obamy 9-letnia Sofia z Massachusetts. Zamieściła też listę kobiet, których wizerunek - jej zdaniem - mógłby znaleźć się na amerykańskich pieniądzach. Zaproponowała Anne Hutchinson, Rosę Parks, Abigal Adams, Hellen Keller, Debrah Sampson, Eleanorę Roosevelt, Harriet Truman, Michelle Obamę i Hillary Clinton. Odpowiedź od prezydenta nie nadeszła szybko. Ale lipcu ubiegłego roku w przemówieniu w Kansas City na temat ekonomii Barack Obama nawiązał do listu dziewięciolatki: "Mała dziewczynka napisała do mnie i zadała mi pytanie: dlaczego nie ma wizerunku kobiet na naszych banknotach dolarowych , zaproponowała też długą listę kandydatek. Pomyślałem, to świetny pomysł".

Do Sofii w lutym tego roku dotarł też list z Białego Domu z odpowiedzią od prezydenta. Obama dziękował w nim za wspaniały pomysł i nie krył podziwu dla dziewięciolatki: “Kobiety, które wymieniłaś stanowią imponującą grupę, muszę przyznać, że sama jesteś imponująca”. Obama zapewnił uczennicę klasy czwartej, że będzie w dalszym ciągu pracować ma rzecz równouprawnienia, by "mogła dorastać w kraju, w którym kobiety mają takie same możliwości jak mężczyźni".

„Women on 20s” czyli kobiety na dwudziestkach

Pomysł 9-letniej Sofii zainspirował do powołania grupy "Women on 20s", która umieściła w Internecie petycję do Białego Domu domagając się wprowadzenia wizerunku kobiety na banknocie z nominałem $20. Na dwudziestodolarówce znajduje się obecnie 7. prezydent Stanów Zjednoczonych Andrew Jackson, który nie cieszy się dobrą opinią. Jacksonowi, urzędującemu w latach 1829 - 1837, zarzuca się m.in. przesiedlanie siłą Indian w południowo-wschodnich stanach, do których mieli prawo na mocy ustawy z 1830 roku (Indian Removal Act). Organizacja Women on 20"s chce, by do 2020 roku wizerunek prezydenta Andrew Jacksona zastąpić jedną z kobiet mających ważne miejsce w historii Stanów Zjednoczonych. W tym celu ogłoszono w internecie plebiscyt i w drodze głosowania, trwającego do 1 marca do 5 kwietnia, spośród 15 kandydatek wybrano cztery finalistki. Są to: Eleaonor Roosevelt, Pierwsza Dama USA , przewodnicząca Komisji Praw Człowieka w ONZ, publicystka; Rosa Parks, działaczka walcząca o prawa obywatelskiej, symbol walki z segregacją rasową; Harriet Tubman , abolicjonistka, zbiegła niewolnica, pierwsza kobieta-przywódca wojny secesyjnej oraz Wilma Mankiller - pierwsza kobieta, która została wodzem indiańskiego Cherokee Nation, pisarka.

Na stronie womenon20s.org można głosować na te cztery finalistki.

Organizacja "Women on 20"s" (Kobiety na dwudziestkach) w petycji do Kongresu i Białego Domu, podkreśla, że okazją do wprowadzenia wizerunku kobiety na banknocie 20-dolarowym jest 100. rocznica wprowadzenia 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Przyznaje ona czynne i bierne prawo wyborcze kobietom. Akt prawny został podpisany w 1920 roku.

"Uważamy, że ta prosta, symboliczna i długooczekiwana zmiana może być kolejnym, ważnym krokiem dla innych inicjatywych promujących równość płci. Nasze pieniądze mówią coś o nas i o naszych wartościach. Sprawmy więc, by nasze pieniądze były egalitarne, integracyjne i afirmowały amerykańskie wartości" - czytamy w oświadczeniu organizacji „Women on 20s”.

Pomysł zyskał już poparcie dwóch ustawodawców. Kongresmen z Illinois Luis Gutierrez przedstawił projekt ustawy "Put a Woman on Twenty Act", sześć dni przed nim podobny projekt przedłożyła senator z New Hapshire Jeanne Shaheen. W obu projektach zwrócono się do sekretarza Departamentu Skarbu z rekomendacją zastąpienia prezydenta Andrew Jacksona na banknocie $20 wizerunkiem kobiety wybranej przez obywateli. Dwudziestodolarówki stanowią około 11 procent wszystkich banknotów drukowanych każdego roku w USA.

Wizerunek kobiet pojawiał się w przeszłości na monetach, ale nie były one w ciągłym obiegu. Susan B. Anthony, walcząca o prawo wyborcze, została uhonorowana na jednodolarówce; moneta była bita w latach 1979-1981. Wizerunek pierwszej w historii USA Pierwszej Damy, Marthy Washington, znalazł się na dużej srebnej jednodolarówcej w 1886 r. i 1891 r. Sacagawea, indiańska przewodniczka podczas ekspedycji Lewisa i Clarka, została umieszczona na złotej jednodolarówce wybitej po raz pierwszy w 2000 roku. Do obiegu trafiło zaledwie 3 mln takich monet.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor