Chicago pożegnało swojego ósmego arcybiskupa, ale pierwszego, który urodził się w naszym mieście. Kardynał Francis George został w czwartek pochowany na cmentarzu All Saints w Des Plaines. Spoczął obok swoich rodziców. Zmarł tydzień temu, 17 kwietnia. Miał 78 lat.
To historia chłopca z St. Pascal, który nie pozwolił, by polio zniszczyła jego marzenia i wyrósł na prominentną postać amerykańskiego kościoła - napisał dziennik “Chicago Tribune”. O śmierci kardynała Francisa George’a doniosły agencje prasowe w kraju i zagranicą, a papież Franciszek przesłał depeszę kondolencyjną.
Arcybiskupem chicagowskiej diecezji liczącej ponad 2.3 miliony wiernych, Francis George został z nominacji Jana Pawła II w 1997 roku. Rok później papież Polak mianował go kardynałem. W 2012 roku kiedy kardynał Francis George skończył 75 lat złożył rezygnację na ręce papieża Benedykta XVI. Po tym jak w Watykanie zaszły zmiany w związku z przejściem na emeryturę Benedykta i wyborze Franciszka, to właśnie do ten drugi mianował nowego arcybiskupa Blase’a Cupicha. W listopadzie ubiegłego roku po 17 latach kardynał Francis George przestał pełnić funkcję arcybiskupa. Wtedy w towarzystwie swojego następcy Blase"a Cupicha odprawił ostatnią mszę w katedrze Holy Name. W ubiegłym piątek, 17 kwietnia, arcybiskup Blase oficjalnie poinformował o jego śmierci. Emerytowany arcybiskup Chicago zmarł o godz. 10.45 rano w swojej rezydencji. Miał 78 lat. Kardynał George od 2006 roku walczył z chorobą nowotworową.
Przed świętami trafił do szpitala, ale został wypisany na Wielkanoc. W grudniu przestał przyjmować eksperymentalne lekarstwa, gdyż nie zauważono u niego postępów w walce z rakiem. W 2006 roku lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór pęcherza. W 2012 doszło już do przerzutów na nerki i wątrobę.
To nie jedyna choroba, z którą musiał zmierzyć się w życiu. W wieku 13 lat zachorował na polio. Przed długi okres poruszał się o kulach, a do końca swojego życia musiał nosić klamrę na prawej nodze, co powodowało, że przy chodzeniu często potykał się. Polio nie powstrzymała młodego chłopca, który marzył o byciu księdzem, przed zrealizowanie swoich celów. Nie poddał się nawet po tym jak z powodu jego kalectwa będącego wynikiem polio nie przyjęto go Quigley Preparatory Seminary. Poszedł do seminarium w Belleville.
W 1957 r. wstąpił do zakonu oblatów Niepokalanej Maryi (OMI), rok później złożył śluby. Studiował w kanadyjskiej Ottawie, potem w Waszyngtonie, w Nowym Orleanie, wreszcie na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w rodzinnym Chicago 21 grudnia 1963 roku w kościele St.Pascal na północnym-zachodzie Chicago, w tej samej parafii do której szkoły katolickiej uczęszczał jako dziecko. (Francis George urodził się 16 stycznia 1937 roku w Evanston).
Przed powrotem do Chicago, Francis George, był biskupem diecezji Yakima w stanie Washington w 1990 roku, a potem został nominowany arcybiskupem Portland w Oregonie. Z nominacji Jana Pawła II w 1997 roku został ósmym arcybiskupem Chicago, a rok później papież Polak mianował Francisa George’a kardynałem.
Przejął archidiecezję po kardynale Josephie Bernardinie. George był współautorem licznych dokumentów wydawanych przez episkopat amerykański, uznawany jest również za jednego z największych intelektualistów w historii Kościoła amerykańskiego i czołowego przedstawiciela jego konserwatywnego skrzydła. W tym kontekście wymienia się jego walkę z reformą ochrony zdrowia, znaną jako Obamacare. Chodzi przede wszystkim o protesty biskupów katolickich przeciwko zobowiązaniu pracodawców do zapewnienia pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego m.in. antykoncepcję i środki poronne. W 2007 roku podczas jesiennej sesji episkopatu USA George kardynał został wybrany przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych na trzyletnią kadencję.
Kardynał Francis George, który w grudniu 2013 roku świętował 50-lecie święceń kapłańskich, w ostatnich latach życia musiał się zmierzyć z eskalacją sprawy dotyczącej przypadków molestowania nieletnich przez księży. Archidiecezja w Chicago przez dziesięciolecia chroniła księży pedofilów, przenosząc ich z parafii do parafii. Dokumenty w tej sprawie udostępniono opinii publicznej w wyniku porozumienia kościoła z ofiarami molestowania seksualnego. Decyzje o przenoszeniu duchownych z parafii do parafii były akceptowane przez poprzedników Francisa George"a kardynałów Josha Cody"ego oraz Josepha Bernardina.
Kardynal Francis George był wyjątkowo życzliwy i przychylny Polonii. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odwiedził także Polskę.
Jako arcybiskup Chicago wykazywał się dużą troską w stosunku do imigrantów. Był orędownikiem przeprowadzania całościowej reformy imigracyjnej, która legalizowałaby pobyt 11 milionów nieudokumentowanych imigrantów.
Warto wspomnieć, że cztery miesiące temu kardynał Francis George otrzymał Medal Zasługi (Medal of Merit) - najwyższe odznaczenie w Chicago. Według przyjętej przez radnych rezolucji najwyższe odznaczenie miejskie przyznano arcybiskupowi w związku z "niestrudzonym wysiłkiem na rzecz poprawy jakości życia wszystkich ludzi”. Francis George był w stanie znaleźć kompromis w najbardziej kontrowersyjnych sprawach - uznała Rada Miasta. Uznano również jego zasługi dla kościoła i pomoc wielu organizacjom charytatywnym. Kardynał George był autorem dwóch książek wydanych w 2001 roku : “The Difference God Makes” i “God in Action”.
W jednym wywiadów nagranych z okazji 50. lecia święceń kapłańskich Francis George wspominał swojego ojca: “Mój ojciec, oddany katolik, nie był zadowolony z tego, że wybrałem stan duchowny. Był dobrym człowiekiem, ale naprawdę nie lubił księży. Mówił o nich, że są leniwi. Żaden ksiądz nie był w naszym domu. Nie znał ich osobiście i nie wiedział, jak ciężko pracują. Mój ojciec ciągle przypominał mi, że jeżeli zostanę księdzem, nie będę mógł się ożenić. Ale kiedyś też powiedział, jeżeli zostaniesz księdzem, to musisz być tym dobrym”.
“Byłem księdzem przez 50 lat i mam nadzieję, że ludzie będą pamiętali, że zawsze starałem się być dobrym księdzem i dobrym biskupem” - stwierdził kardynał George.
JT