Ucieczki
Bardzo często szczenięta nieznające świata ani ludzi, mają zakodowane tylko zachowania “psie” i są “przyklejone” do człowieka od pierwszych dni w nowym domu.
Patrząc na szczenię, które jeszcze jest w miocie, można zauważyć, że zainteresowane jest wyłącznie rodzeństwem lub matką czy innymi psami, bo w tym “towarzystwie” pies doskonale się odnajduje, jest to przecież jego gatunek. Zabrany od suki szczeniak, w nowym domu ze strachu przed niewiadomym trzyma się blisko najmilszej dla niego osoby.
Człowiek więc myśli, że jego pies go kocha i wielbi, ale nic bardziej mylnego. Szczenię jak dziecko potrzebuje wsparcia. W okresie ok. 4-6 miesiąca życia szczenię wkracza w okres samodzielności. W tym czasie na ogół zdarzają się ucieczki i pierwsze poznawanie świata na własną łapę. Pies nabiera odwagi i pewności siebie a świat wokół niego już nie jest taki obcy. Często wtedy zdarzają się pierwsze ucieczki w miejscach znanych naszemu szczeniakowi.
Aby zapobiec nawykom uciekania i doświadczeniu niezgrabności ludzi w pogoni za psem (bo jak wiadomo człowiek nigdy nie dogoni psa), należy udaremnić mu możliwość ucieczek, ale nie odbierać możliwości nauki.
Szczeniak powinien być prowadzony na długiej smyczy lub lince tak, aby w momencie pogoni można było psa zblokować i zapobiec oddaleniu się. W tym czasie bardzo ważna jest atrakcyjność właściciela. Co to znaczy? To, że wszystko, co będzie bardziej atrakcyjne (a nie ma nic lepszego jak zaspokojenie ciekawości poznawania nowych rzeczy) będzie go motywowało do ucieczek, jeśli sami z nim nie będziemy uczestniczyć w poznawaniu nowego. Jeśli coś psa ciekawi u sąsiada na ogródku, podczas spaceru idź z nim w to miejsce i “pokaż” mu, że i ciebie to interesuje, po czym wróć w miejsce spaceru odwracając uwagę psa np. piłką czy sznurem do przeciągania.
Gdy po ulicy wiatr będzie podwiewał reklamówkę podejdź z psem, złap reklamówkę i pokaż mu. Jeśli będziesz w parku, a Twój pies zobaczy sarnę, wejdź z nim w las, niech obwącha teren i zabierz go z powrotem w miejsce spaceru zapraszając do jakiejś zabawy. Zasada jest prosta. Sprawdź z psem to, co go interesuje, a potem odwróć jego uwagę i wzmocnij swój autorytet czymś atrakcyjnym jak zabawa czy smakołyki. Używaj motywatorów, a o tym, co to są motywatory i jak ich używać, można przeczytać na mojej stronie www.agatabuczakdogs.com w dziale Szkolenie a wychowanie.
W taki sposób zapobiegniesz ucieczkom a twoja pozycja “lidera” będzie wzmocniona, co jest bardzo ważne właśnie w okresie dorastania.
Karanie psa za ucieczki jest tylko utwierdzeniem psa w przekonaniu, że lepiej szybko do właściciela nie wracać. Psy nie myślą abstrakcyjnie, więc nie zastanawiają się nad tym, czy warto uciekać czy nie.
Gryzienie i niszczenie przedmiotów
Otóż to, co sprawia, że mamy ochotę psa zlinczować, to właśnie niszczenie naszych mebli lub rzeczy w domu. Niestety dla psa nie mają one żadnej wartości, jak np. przyjemność korzystania z nich. Ponieważ psy głównie używają zębów, to meble sprawdzają się nieźle jako masaż dla dziąseł podczas okresu zmiany zębów, poduszki do rozrywania czy kanapa jest świetna na zabicie nudy itd.
Jednym zdaniem można to ująć tak: zadbaj o prawidłowy rozwój psa, a unikniesz zniszczeń w domu.
Prawidłowy rozwój to nic innego jak zadbanie o to, aby pies miał wszystko, co jest mu potrzebne w okresie dorastania. Codzienne zabawy i szaleństwa są naturalną potrzebą młodych psów, a zdzieranie kamienia z zębów, masaż dziąseł podczas gryzienia przedmiotów to higiena jamy ustnej czy świetny relaks. Kup lub skonstruuj kilka zabawek dla psa, aby nie znudziły się jemu zamieniaj je co kilka dni, a poprzednie chowaj lub zabieraj ze sobą do samochodu czy w gości. Zabawki, które nasiąkną zapachem innego miejsca niż dom, stają się bardziej atrakcyjne i pożądane. Jeśli masz znajomego, który ma psa, zamieniaj się z nim gryzakami i zabawkami. Żaden pies nie zamieni tak atrakcyjnej zabawki na mebel domowy. Pamiętaj, aby zabawki miały różny kształt i twardość. Bardzo cenne są drewniane przedmioty. Ja osobiście preferuję zwyczajne grube gałęzie czy kawałki drzewa do kominka. Robią dużo bałaganu, ale spełniają funkcje gryzaka doskonale. Pamiętać należy, że nie wolno oddawać psom do gryzienia starych butów, bo nie różnią się one od nowych i psy będą gryzły wszystkie buty w domu. Nie wolno oddawać do gryzienia nic, co było używane w domu lub było częścią domu. Tylko nowe (z innymi zapachami niż nasz dom) powinny być używane, w przeciwnym razie ozdobna poduszka z kanapy na podłodze będzie uznana za rzecz do gryzienia.
Karanie psa za zniszczenia w domu nie da rezultatu, a spowoduje tylko większy stres psa przed powrotem właściciela do domu. A co za tym idzie więcej zniszczeń, już nie z nudy a ze stresu.
Trzymaj psa w klatce dostosowanej do jego wielkości podczas twojej nieobecności. Nie pozwól, aby nabrał nawyków niszczenia, udaremnij mu próby zamykając go wtedy, gdy ty nie masz kontroli nad tym, co robi.
Agata Buczak
Psi Behawiorysta , Szkoleniowiec i Instruktor Szkolenia Psów z tytułem COAPE
www.agatabuczakdogs.com
oraz właściciel hodowli Fidecore, Cane Corso Italiano
www.fidecore.net