Allstate Arena, 6920 North Mannheim Road, Rosemont, IL
Środa, 13 maja, godz. 7:30 pm
Bilety: $50-155
Zespół The Who w kwietniu rozpoczął trasę koncertową świętując 50-lecie istnienia, z tej okazji został wydany także podwójny album z największymi przebojami grupy, o tej samej nazwie, co trasa koncertowa: The Who Hits 50.
Grupa wywodzi się z zespołu The Detours, założonego przez Rogera Daltreya w 1961 roku, grającego covery rhythm and bluesowe. W 1964 grupa, w uformowanym już składzie, zmieniła nazwę na High Numbers, wydając jeden singel. Ostatecznie muzycy zmienili nazwę na The Who, zaczęli grać własny repertuar i wyrabiać własny, specyficzny styl sceniczny. Według fanów byli jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, The Who od razu stał się ulubionym zespołem brytyjskiej subkultury młodzieżowej lat 60. XX wieku.
Grupa miała w swoim repertuarze utwory psychodeliczne i hardrockowe. Występowała i nagrywała jako kwartet. Za lidera grupy uważany był zazwyczaj gitarzysta Pete Townshend – instrumentalista, którego unikalna technika "wiatraka" (uderzania akordów ręką obracającą się na podobieństwo wiatraka) wzbudzała uznanie publiczności. Był natomiast kompozytorem i wizjonerem rocka, autorem pomysłów, tekstów i kompozycji dwóch najsłynniejszych oper rockowych Tommy i Quadrophenia. Wokalista grupy Roger Daltrey obdarzony był czystym i mocnym głosem, zdolnościami aktorskimi i sceniczną charyzmą. W oryginalnym składzie grali ponadto Keith Moon (perkusja) i John Entwistle (gitara basowa). Ten pierwszy szybko też zaczął być znany z pełnej pasji, wręcz szaleńczej gry na perkusji oraz ekstrawaganckiego zachowania poza sceną.
Pierwszy singel "I Can"t Explain" zespół wydał w styczniu 1965. Grupę uczyniła sławną już pierwsza płyta wydana w 1965 My Generation (w USA jako The Who Sings My Generation). Znalazł się na niej jeden z najbardziej popularnych utworów w historii rocka "My Generation", który ze słynną frazą “I hope I die before I get old” (ang. "mam nadzieję, że umrę, zanim się zestarzeję"), stał się hymnem młodego pokolenia. Hymnem jak się okazało ponadczasowym, bo o kilkanaście lat późniejsza subkultura punków również utożsamiała się z tym tekstem, parafrazując go hasłem "No Future". W 2004 utwór został sklasyfikowany na 11. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
Zespół stał się popularny również w USA, po występie na festiwalu rockowym Monterey Pop Festival w 1967. W 1969 wystąpił także na festiwalu w Woodstock, wykonując tam m.in. Tommy"ego. Po pierwszych kilku albumach, w których grupa grała muzykę mieszczącą się w standardzie rock and rolla i psychodelicznego rocka, z czasem muzyka grupy się wzbogaciła, gdy na jej czoło coraz bardziej wysuwał się Pete Townshend, jako kompozytor i autor tekstów. Album Who"s Next daje przykład jego możliwości. Takie utwory jak "Baba O"Riley", "Behind Blue Eyes" i "Won"t Get Fooled Again" należą do najlepszych utworów rockowych wszech czasów. Z czasem jednak muzyczna dyktatura Townshenda pchająca grupę w stronę progresywnego rocka, zaczęła powodować tarcia w grupie. Entwistle i Moon byli zainteresowani graniem ostrego hard rocka, z którego w tamtym okresie zaczynał wyłaniać się heavy metal. Daltrey zaś coraz bardziej zainteresowany był swą karierą aktorską. Spowodowało to zwolnienie tempa wydawania płyt w drugiej połowie lat siedemdziesiątych i próby rozwinięcia karier solowych przez jej członków.
Pewien kryzys miał miejsce w 1978, kiedy to zmarł Moon. Pozostali członkowie długo potem debatowali, czy grupę rozwiązać, czy kontynuować działalność. Wybrali tę drugą opcję i zatrudnili nowego bębniarza Kenney Jonesa, nagrywając dwie płyty, nigdy jednak potem nie zdołali odzyskać poprzedniego brzmienia ani popularności. W 1979 na koncercie w Cincinnati doszło do tragedii – zadeptania 11 fanów. W tym okresie też Townshend przeszedł poważne problemy z narkotykami. W 1982, po pożegnalnej trasie koncertowej, zespół oficjalnie zakończył działalność. Jednakże mimo tego, członkowie grupy w dalszym ciągu co kilka lat schodzili się razem, organizując trudne już do policzenia jednokrotne trasy koncertowe, aż w końcu oficjalnie wznowili w 1996 działalność. W 1985 zespół wystąpił na koncercie charytatywnym Live Aid. W przeddzień jednej z tras, w 2002 w hotelu w Las Vegas, zmarł John Entwistle, jednakże grupa pośpiesznie zatrudniła jego zastępcę i kontynuowała trasę koncertową.
W 1990 roku grupa The Who została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
12 sierpnia 2012 roku grupa wystąpiła w ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
Z nowymi muzykami Townshend i Daltrey wciąż dają niesamowite koncerty. Ich nagrania doczekały się niezliczonych przeróbek, na przestrzeni całej historii rock and rolla inspirowały niemal wszystkie ważne grupy świata, zaś wpływ na współczesną muzykę jest wyczuwalny w nagraniach takich gwiazd, jak My Chemical Romance czy Green Day.
Musical “Pierwsza randka”
Royal George Theatre, 1641 N. Halsted Str., Chicago, IL 60614
Do 17 maja 2015:
czwartki, godz. 7:30, piątki: 7 pm i 9 pm;
soboty 5:30 pm i 8 pm, niedziele, godz. 3 pm
Bilety od $15
Pierwsza randka (First Date) to nowa komedia musicalowa opowiadająca o najbardziej stresującym przeżyciu ludzkiego istnienia, czyli mrożącej krew w żyłach randce w ciemno. Pierwsza randka Aarona i Casey, która miała być zwyczajnym spotkaniem na drinka w jednym z popularnych nowojorskich barów zamienia się w elegancką kolację w ekskluzywnej restauracji. Kiedy spotkanie się rozwija, okazuje się, że para nie jest tam sama, a wieczór staje się totalnie nieprzewidywalny. Inni goście restauracji nagle zmieniają się we wspierających najlepszych przyjaciół, manipulujących byłych partnerów, czy przesadnie troskliwych rodziców, którzy śpiewając i tańcząc pomagają parze przełamać pierwsze lody. Czy randka, która wydaje się być zdana na katastrofę, ma szansę przemienić się w coś naprawdę specjalnego i to jeszcze przed przyniesieniem rachunku?
Przedstawienie prosto z Brodway’u zbiera rewelacyjne recenzje, ma opinię szalonej zabawy na scenie, zachwycającej publiczność. Niesamowite muzycznie, pełne optymizmu show sprawia, że człowiek sam czuje się, jakby otrzymał trochę tego szczęścia i radości. Produkcja otrzymała 4 nagrody “Footlight Awards”, w tym na najlepszy musical.
Podróż do Ameryki Południowej
Art Institute of Chicago, 111 S. Michigan Ave., Chicago
Piątki - środy, godz. 10:30 am - 5 pm
Czwartki - 10:30 am - 6 pm
Bilety: $23, $17 studenci i seniorzy, dzieci do lat 14 bezpłatnie
Wybierz się w podróż, która sprawi, że odkryjesz nowy, fascynujący świat sztuki. Poznaj badaczy, artystów, którzy byli częścią konwergencji kulturowej w Ameryce Południowej w 17., 18. i 19 wieku.
14 obrazów i związanych z nimi prac, w tym elementów kolekcji Marylinn i Carla Thoma, które nigdy wcześniej nie były wystawiane w Chicagowskim Muzeum Sztuki. Metaforycznym przewodnikiem w tej podróży jest Antonio de Ulloa (1716-95), hiszpański oficer marynarki i kartograf, który udał się do Ameryki Połudnowej w ramach francuskiej misji naukowej w latach 1730 i 1740. Każda praca ma własne odniesienie do indywidualnej biografii, oferując bardziej osobiste spojrzenie na tematykę odkrywania i ożywania kultury i dzieł sztuki pochodzących z Ameryki Południowej.
Biesiada Satyryczna
Bistro Retro, 5211 N. Harlem Ave., Chicago
Piątek, 8 maja, godzs. 8 pm
Wstęp $10
Stowarzyszenie “Akcja dla Polski” zaprasza na specjalną Biesiadę Satyryczną, poświęconą postaci i satyrycznej twórczości Andrzeja Waligórskiego.
Programem “Od Dreptaka do Cysorza”, składającym się z jego utworów, chcemy uczcić 23. rocznicę odejścia na zawsze z polskiego środowiska artystycznego, jednego z najwybitniejszych współczesnych satyryków. Program zaprezentowany zostanie w piątek, 8 maja, o godz. wieczorem w Alibaba – Bistro Retro. Wykonawcami – przy aktywnym udziale publiczności – będą: Krzysztof Arsenowicz, Marek Kulisiewicz i Andrzej Trzos. Wstęp: $10 (na społeczną działalność stowarzyszenia).
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E Front St. Wood Dale, IL 60191
Tel. 630-766-7425
Elżbieta Kochanowska-Michalik zaprasza na specjalny wieczór z poezją “W malinowym chruśniaku”, Bolesław Leśmian - Erotyki. Wystąpią: Elżbieta Kochanowska-Michalik, Krzysztof Arsenowicz, Andrzej Krukowski, Stanisław Wojciech Malec, Mieczysław Wolny (flet). Sobota, 9 maja, godz. 8 pm. Wstęp $20 od osoby.
Polski Klub Brydżowy zaprasza na kolejną eliminację Korespondencyjnych Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym. Niedziela, 10 maja, od godz. 10 rano. Zapisy od godz. 9:30.
Klub Dobrego Kina zaprasza na projekcję: Ilmar Raag (Rosja) “Ja nie wracam”. Niedziela, 10 maja, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Klub fotograficzny AGCC Boni zaprasza wszystkich miłośników fotografii, bez względu na zaawansowanie w robieniu zdjęć, na kolejne spotkanie we wtorek, 12 maja, od godz. 8 pm. Wstęp wolny.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.