Od kartek z życzeniami po kwiaty, ale nie tylko, wszystko za ponad 21 milionów dolarów, bo właśnie tyle mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wydadzą w tym roku na prezenty z okazji Dnia Matki. Sondaż przed świętem obchodzonym 10 maja opublikowała Krajowa Federacja Sprzedawców (NRF).
Mama w końcu wie najlepiej, więc spytano się matek, co by chciały dostać z okazji ich święta. “Kiedy moje dzieci były małe dawały mi coś ręcznie zrobionego” - wspomina Jessup Cumming, która dodaje, że to były jej ulubione prezenty. “Cokolwiek byle było dane od serca” - mówi.
“Marzy mi się skończenie remontu mojej kuchni”- stwierdza Covington Chavez.
“Perfumy, biżuteria, śniadanie do łóżka i może wyjście na obiad bez dzieci” - wylicza inna matka, Barbara Korzi w rozmowie z przedstawicielem Krajowej Federacji Sprzedawców.
Co wynika z sondażu?
Co najmniej 80 konsumentów zamierza kupić na Dzień Matki kartkę z życzeniami, 2/3 kupi kwiaty, 44 procent da w prezencie swoim matkom kartę upominkową, a ponad 1/3 planuje zakup biżuterii albo ubrania.
W przeliczeniu na jedną osobę, która planuje kupić swojej mamie prezent, będzie to wydatek rzędu $172 czyli niemal $10 więcej niż w 2014 roku.
Ci, którzy zrobią zakupy na Dzień Matki w internecie wydadzą średnio $252, czyli więcej niż ci, którzy udadzą się do sklepów - wynika z sondażu Krajowej Federacji Sprzedawców.
Życie matek w Stanach Zjednoczonych wcale nie jest takie łatwe. Z najnowszego sondażu organizacji „Save the Children” wynika, że matką najlepiej jest być w Norwegii. Cieszą się tam one specjalnymi świadczeniami zdrowotnymi i dłuższymi urlopami macierzyńskimi, trwającymi 42 tygodnie. Na drugim miejscu uplasowała się Australia. Stany Zjednoczone znalazły się dopiero na 33 miejscu, czyli przed Polską, która uplasowała się na 28 miejscu. Ostatnie, 179, przypadło Somalii.
Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest co roku w drugą niedzielę maja. W Polsce - 26 maja.
Tradycyjnie w Dniu Matki w Chicago odbywać się będzie bieg i marsz fundacji Susan G. Komen połączony ze zbieraniem funduszy i szerzeniem wiedzy na temat raka piersi. Impreza, w której co roku biorą udział tysiące uczestników, odbywać się będzie w niedzielę 10 maja w Parku Granta. Podobne biegi organizowane są także w innych miastach Illinois.
JT